.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Badania nieniszczące

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 28.06.2012

Planuję otworzenie jednoosobowej działalności gospodarczej świadczącej usługi z zakresu wykonywania badań nieniszczących elementów konstrukcji, maszyn i urządzeń. Czy istnieją jakieś regulacje prawne odnośnie tego, kto może wykonywać takie badania? Czy do otworzenia takiej firmy wymagane są jakieś zezwolenia lub uprawnienia? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Samo uruchomienie działalności gospodarczej obejmującej m.in. prowadzenie badań nieniszczących nie wymaga żadnych zezwoleń, pozwoleń. W Polsce panuje swoboda w zakresie otwierania działalności gospodarczej.

 

W zakresie przez Pana wskazanym jest jedno „ale”. Samo otwarcie działalności jest możliwe bez żadnych ograniczeń, jednak jej faktyczne wykonywanie wymaga posiadania przez osobę wykonującą takie badania odpowiedniego certyfikatu. Wykonywanie ich bez certyfikatu nie jest możliwe i stanowi naruszenie prawa.

 

Pan sam nie musi mieć takiego certyfikatu, ale osoba wykonująca badania – tak. Może więc Pan zatrudniać takie osoby i wszystko będzie legalnie, lecz sam, nie posiadając certyfikatu, nie może Pan takich badań wykonywać.

 

Od badań tych zbyt wiele zależy, aby można było wykonywać je w dowolny sposób i mogły one być wykonywane przez dowolne osoby bez certyfikatu.

 

Obecnie w tym zakresie obowiązuje polska norma: PN EN 473:2008 Badania nieniszczące — Kwalifikacja i certyfikacja personelu badań nieniszczących — Zasady ogólne. Ustala ona zasady kwalifikacji i certyfikacji personelu wykonującego przemysłowe badania nieniszczące. Certyfikacja obejmuje biegłość w jednej lub w kilku metodach.

 

Certyfikat nie jest jedynie formą potwierdzenia znajomości metod badań nieniszczących. Jest to przede wszystkim dowód posiadania prawa do prowadzenia takich badań. A co za tym idzie, posiadania wiedzy i umiejętności do ich prowadzenia (biegłości) w zakresie określonej metody lub kilku z nich.

 

Ważny jest on tylko przez określony czas i konieczne jest okresowe odnawianie.

 

Krajowy System Certyfikacji Osób przeprowadzających badania nieniszczące jest administrowany i zarządzany przez Urząd Dozoru Technicznego. System UDT-CERT spełnia wymagania określone w ogólnie uznanych i stosowanych w praktyce certyfikacyjnej normach kompetencji dla tej grupy osób obejmujących zasady kwalifikacji, oceny do celów certyfikacji oraz utrzymywania i odnawiania certyfikatów. Jednostka Certyfikująca Osoby UDT-CERT przeprowadza proces certyfikacji personelu – od wniosku kandydata ubiegającego się o certyfikację, przez jego ocenę, wydanie decyzji o certyfikacji, nadzór nad wydanym certyfikatem, do odnowienia czy recertyfikacji.

 

Kandydat ubiegający się o certyfikację musi spełnić minimalne wymagania dotyczące:

 

  1. szkolenia;
  2. praktyki przemysłowej w odpowiedniej metodzie, stopniu oraz sektorze zastosowań badań nieniszczących;
  3. przedstawić dowód pozytywnego wyniku badania wzroku;
  4. zdać z wynikiem pozytywnym odpowiedni egzamin kwalifikacyjny oraz
  5. mieć odpowiednie wykształcenie.

 

Osoby certyfikowane mogą być upoważnione przez pracodawcę do czynności określonych w normie PN-EN 473:2008 (np. do badań nieniszczących) odpowiednio do stopnia kwalifikacji, z odpowiednimi ograniczeniami ustalonymi każdorazowo wyłącznie przez pracodawcę. To oznacza, że pracodawca również musi sprawdzić skuteczność szkolenia i ocenić, czy pracownik jest w danym zakresie kompetentny. Bierze przy tym pod uwagę również cechy osobiste pracownika, jego rzetelność, odpowiedzialność itd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton