.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Austriackie prawo bankowe – przedawnienie długu

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 07.10.2010

Mój mąż przez 20 lat mieszkał z matką w Austrii (ale obywatelstwo ma tylko polskie), w 1995 r. zaciągnął w austriackim banku duży kredyt, który po kilku latach przestał spłacać. Od 2000 r. mieszkamy razem w Polsce. Od czasu do czasu przychodzą jednak do męża monity od austriackiej firmy windykacyjnej na nasz polski adres. W pismach tych zawsze jest to samo – naleganie, aby zaczął ten kredyt spłacać. Niestety mąż jest bezrobotny i nie ma na razie szans na spłacenie tych zaległości. Ostatnio sprawa się jeszcze bardziej skomplikowała, ponieważ matka męża, która nadal mieszka w Austrii, poważnie zachorowała i on chciałby bardzo do niej pojechać. Z powodu tego niespłaconego długu nie wrócił już do tego kraju, bo po prostu baliśmy się, że zostanie zatrzymany przy pierwszej lepszej kontroli. Jak jego sytuacja wygląda od strony prawnej, czy nasze obawy są słuszne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z informacji uzyskanych przez Panią wynika, iż w sprawie Pani męża nie zapadł jakikolwiek wyrok – tym samym bez większych problemów może on wyjechać do Austrii.

 

Warto zauważyć, iż zarówno Kodeks cywilny obowiązujący w Polsce, jak również jego austriacki odpowiednik Allgemeines bürgerliches Gesetzbuch przewidują tzw. instytucję przedawnienia.

 

Paragraf 1480 ABG, ustanawiający trzyletni termin przedawnienia dla wierzytelności o zaległe świadczenia roczne, w szczególności o odsetki, jest stosowany także do roszczeń o świadczenia okresowe przypadające w krótszych okresach oraz do wszelkich roszczeń o odsetki, a więc i do roszczeń o odsetki za opóźnienie. Te roszczenia przedawniają się więc w terminie znacznie krótszym od – dopuszczającego wyjątki – ogólnego terminu przedawnienia, wynoszącego trzydzieści lat (§ 1479). W sytuacji Pani męża będzie miał zastosowanie krótszy okres przedawnienia, tzn. trzyletni.

 

Roszczenie banku względem Pani męża uległo przedawnieniu, dlatego bank wynajął firmę windykacyjną w celu odzyskania wspomnianych należności.

 

Podane przez Panią fakty pozwalają sądzić, że w sprawie Pani męża nie zapadł wyrok sądowy, gdyż, gdyby tak było, bank skierowałby sprawę do komornika a nie do firmy windykacyjnej.

 

Niemniej nawet jeśli taki wyrok by zapadł, to jedynie w sprawie cywilnej, na pewno nie karnej – więc nie ma żadnego zagrożenia, aby Pani mąż mógł wyjechać.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + siedem =

18.08.2015

W prawie austriackim kredyt bankowy podlega prawu 30-lat przedawnienia...
30-jährige Verjährungsfrist
"Anspruch auf Rückzahlung eines Darlehens"

Roxy

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl