.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak kwoty minimalnej dla produktu na aukcji internetowej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 24.05.2008

Na internetowym portalu aukcyjnym wystawiłem przedmiot, który w opisie wyceniłem na 6000 zł. Jednak popełniłem błąd nie wyznaczając kwoty minimalnej zakupu. Wykorzystał to kupujący, licytując kilka sekund przed końcem aukcji. W rozmowie telefonicznej zażądał wydania przedmiotu, a jeśli do tego nie dojdzie będzie się starał o wypłacenie kary umownej. Według regulaminu mam prawo odwołać ofertę w czasie trwania aukcji, ale jak to zrobić w kilka sekund. Operatorzy portalu nie mogą unieważnić transakcji. Wydaje mi się, że człowiek ten próbuje w legalny sposób wyłudzić pieniądze.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż wylicytowanie na aukcji internetowej wystawionego przedmiotu wiąże obie strony, umowa jest ważna i wywołuje skutki prawne w niej wyrażone. Powyższe znajduje potwierdzenie w aktualnym orzecznictwie. Niedawno Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi rozstrzygał czy doszło do sprzedaży dżipa przez internet. Była to sprawa Adama S. (który wylicytował samochód) przeciwko Robertowi P. (który samochód na aukcję wystawił). Adam S. pozwał oferenta do sądu i domagał się wydania mu samochodu. Przed sądem Robert P. oświadczył nieoczekiwanie, że „nie miał, nie ma i nie będzie miał” tego samochodu, a ofertę w Allegro wystawił „sondażowo”, by zorientować się, ile mógłby za niego otrzymać, gdyby taki sprowadził. Na drugiej rozprawie tego rozpoczętego w styczniu procesu sąd wydał wyrok. Uznał, że nie ma potrzeby przesłuchiwania pracownika Allegro w sprawie regulaminu i przebiegu aukcji, bo są to sprawy niesporne: Robert P. wystawił samochód na aukcję, a wygrał ją Adam S., bo zaoferował najwyższą cenę.

 

Sąd oparł się na przepisach Kodeksu cywilnego dotyczących oświadczeń woli składanych elektronicznie, a także uczestnictwa w aukcjach – również drogą elektroniczną. Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że zdaniem sądu aukcje elektroniczne kończone są (analogicznym do „przybicia” w klasycznej aukcji) komunikatem serwisu aukcyjnego o zakończeniu licytacji. Wraz z tym komunikatem udostępniają stronom dane elektronicznej licytacji.

 

Zgodnie z orzeczeniem, poza wydaniem powodowi spornego samochodu (a pozwany twierdził, że go nie ma i nigdy nie miał, a aukcję rozpoczął po to, by sprawdzić jaką taki samochód może zyskać cenę) – Robert P. musi zapłacić koszty procesu.

 

Także Pana kontrahent ma prawo żądać wydania wylicytowanego przedmiotu, jednakże nie ma prawa żądać kary umownej, gdyż takowa przecież nie była zastrzeżona.

 

Jeśli Pan nie wyda przedmiotu, kontrahent może wytoczyć przeciwko Panu powództwo przed sądem z tytułu nie wykonania zobowiązania. Sąd wówczas będzie musiał ustalić jaka była wola stron, które złożyły oświadczenie woli w danej treści. W ewentualnym procesie musiałby Pan zatem bronić się tym, że skoro wyraźnie w opisie aukcji wskazał Pan cenę rzeczy – 6000 zł, to jest to kwota, za którą Pan chce sprzedać rzecz (ewentualnie po nieznacznej obniżce, na co wskazuje zwrot „cena do niewielkiej negocjacji”). Zgodnie z art. 65 Kodeksu cywilnego – „oświadczenia woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostały zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje”.

 

Należy wykazać, że niezastrzeżenie ceny minimalnej było jedynie przeoczeniem, ewentualnie – jeśli jest Pan w stanie – należy wskazać powody tego przeoczenia. Nadto trzeba podnieść, iż kontrahent wiedział, że cena żądana przez Pana to 6000 zł, a mimo to wykorzystał Pana przeoczenie.

 

Jednakże sąd może uznać, że w trakcie trwania aukcji mógł Pan dokonać zmiany w aukcji poprzez zastrzeżenie ceny minimalnej, a niezachowanie przez Pana należytej ostrożności jest niczym nieusprawiedliwione.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »