
Indywidualne porady prawne
Areszt tymczasowy osoby nigdy nie karanejAutor: Marek Gola • Opublikowane: 18.09.2014 |
Aresztowano mojego brata i nie wiem, jak mogę mu pomóc. Nigdy nie był karany. Co mam zrobić, żeby go stamtąd wydostać? |
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k.
Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pani pytania wynika, iż wobec Pani brata zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jednocześnie nie wskazuje Pani na to, co było genezą takiego skutku. Wolą Pani jest jak najszybsze uwolnienie brata.
W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż środki zapobiegawcze (tymczasowe aresztowanie) można stosować w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, a wyjątkowo także w celu zapobiegnięcia popełnieniu przez oskarżonego nowego, ciężkiego przestępstwa; można je stosować tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Charakterystycznym jest, iż w postępowaniu przygotowawczym można stosować środki zapobiegawcze tylko względem osoby, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów. Innymi słowy Pani brat już wie jaki zarzut mu postawiono, albowiem zanim skierowano do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania koniecznym było przedstawienie Pani bratu zarzutu. Koniecznym było zatem wskazanie o jaki czyn karalny jest podejrzany.
Tymczasowe aresztowanie może nastąpić tylko na mocy postanowienia sądu. Tymczasowe aresztowanie stosuje w postępowaniu przygotowawczym na wniosek prokuratora sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzi się postępowanie, a w wypadkach nie cierpiących zwłoki także inny sąd rejonowy. Po wniesieniu aktu oskarżenia tymczasowe aresztowanie stosuje sąd, przed którym sprawa się toczy.
Nadto zauważyć należy, iż w postanowieniu o zastosowaniu środka zapobiegawczego należy wymienić osobę, zarzucany jej czyn, jego kwalifikację prawną oraz podstawę prawną zastosowania tego środka.
Uzasadnienie postanowienia o zastosowaniu środka zapobiegawczego powinno zawierać przedstawienie dowodów świadczących o popełnieniu przez oskarżonego przestępstwa oraz przytoczenie okoliczności wskazujących na istnienie podstawy i konieczność zastosowania środka zapobiegawczego. W wypadku tymczasowego aresztowania należy ponadto wyjaśnić, dlaczego nie uznano za wystarczające zastosowanie innego środka zapobiegawczego.
Na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego przysługuje zażalenie na zasadach ogólnych. Zażalenie na postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego sąd rozpoznaje niezwłocznie.
W chwili obecnej koniecznym jest ustalenie kiedy sąd wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu i jaki to był sąd. Od tego postanowienia przysługuje do sądu II instancji zażalenie, które jak wynika z powyższego winno być rozpatrzone niezwłocznie. Zażalenie miał prawo złożyć Pani brat o czym na pewno był pouczony.
*Stan prawny z dnia 16.05.2014 r. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>