
Indywidualne Porady Prawne
Aport całego przedsiębiorstwaAutor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 03.04.2009 |
Prowadziłam działalność gospodarczą, której majątek wniesiono aportem do nowej spółki cywilnej. 1) Czy czynność ta jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych? 2) Czy wymagana będzie korekta odliczonego podatku VAT związanego ze składnikami majątku wnoszonymi aportem, jeżeli były one związane z opodatkowaną sprzedażą i nie korzystano ze zwolnienia? 3) Czy aport zwalnia się z VAT-u? 4) W jaki sposób przeprowadza się aport: czy wystawiam fakturę VAT ze stawką zwolnioną na poszczególne składniki aportu, czy może wystarczy aneks do umowy spółki cywilnej ze składnikami aportu? 5) Czy nowa spółka po dokonaniu aportu uwzględnia towary handlowe z aportu w remanencie na koniec roku? |
Ad 1) Na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy stwierdzić, że wniesienie aportu w każdym przypadku podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ad 2) Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie powstanie wobec Pani obowiązek korekty podatku określonego w fakturach z tytułu nabycia towarów i usług wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (na potrzeby przedsiębiorstwa). Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT to na nabywcy ciąży obowiązek ewentualnej korekty podatku naliczonego. Pozostaje to w związku z tzw. zasadą neutralności zbycia przedsiębiorstwa.
Wprawdzie art. 91 ust. 9 używa terminów „zbywca” i „nabywca”, niemniej jak już wyżej wspomniałam, termin „zbycie” należy rozumieć szeroko. W pojęciu tym mieści się również wniesienie aportu.
Ad 3) W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT czynność zbycia przedsiębiorstwa oraz zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Orzecznictwo i doktryna nakazują szerokie interpretowanie terminu „zbycie”, toteż zbyciem będzie też wniesienie aportu w formie przedsiębiorstwa. Tym samym wniesienie aportu w formie przedsiębiorstwa zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT.
Tym samym należy uznać, że na gruncie obecnej ustawy o podatku od towarów i usług neutralność zbycia przedsiębiorstwa wiąże się nie tylko z brakiem opodatkowania tej czynności, ale również z brakiem konieczności dokonywania korekt podatku odliczonego przez zbywającego przedsiębiorstwo.
Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie:
Ad 4) Wartości aportu nie księguje się ani jako przychód, ani jako koszt – w KPiR (tj. w księdze przychodów i dochodów) i ewidencji VAT. Dla podatnika bowiem jest to nadal to samo źródło przychodów.
Faktury za wniesiony aport nie wystawia się, aportu nie można bowiem nabyć, można go jedynie otrzymać albo wnieść.
Natomiast konieczna jest zmiana umowy spółki. Umowa odzwierciedli wniesienie przez Panią aportu wraz z przedmiotowym wyszczególnieniem i wyceną aportu. Zwiększenie majątku spółki jest zawsze zmianą umowy spółki.
Ad 5) Tak, należy je uwzględnić w remanencie. Wspólnicy spółki cywilnej kontynuują prawa i obowiązki poprzednika przedsiębiorstwa (art. 55 1 i 55 2 Kodeksu cywilnego). Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>