Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja samochodu osobowego a podatek dochodowy

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 09.10.2014

Kupiłem samochód osobowy na firmę i chcę go amortyzować jednorazowo, aby obniżyć podatek dochodowy. Słyszałem, że jest to możliwe, gdy takie auto sprzedam przed upływem roku lub przeznaczę do użytku prywatnego. Czy to prawda?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, w roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 11, oraz mali podatnicy, mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro łącznej wartości tych odpisów amortyzacyjnych. Tym samym nie jest w ogóle możliwa jednorazowa amortyzacja samochodu osobowego.

 

Wydatek na zakup samochodu osobowego można jednorazowo zaliczyć do kosztów, gdy przewidywany okres jego używania nie będzie dłuższy niż rok, ale gdy okres używania samochodu przekroczy rok konieczne będzie dokonanie korekt i zapłata ew. zaległego podatku wraz z odsetkami. Jednorazowo w koszty można odnieść wydatek na nabycie samochodu również gdy wartość początkowa nie przekracza 3500 zł.

 

Ponadto (i to jest częsty przypadek) gdy samochód stanowi towar handlowy (przeznaczony do odsprzedaży) w momencie zakupu wydatek stanowi koszt uzyskania przychodów. Pamiętać jednak należy, że takie niesprzedane auto należy wykazać w remanencie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jednorazowa amortyzacja dla małego podatnika w ramach limitu 100 tys. euro

Moje pytanie dotyczy jednorazowej amortyzacji. Firma spełnia kryteria – jest małym podatnikiem. Środki trwałe (maszyny i samochód ciężarowy) zostały zakupione w marcu 2010 r. Od kwietnia 2010 r. księgowy przyjął liniową metodę amortyzacji. Odpisy są księgowane od kwietnia do października według tej metody. Czy można wycofać się z tej metody i dokonać odpisów jednorazowych w ramach limitu, tzn. zaliczyć w koszty pozostałą amortyzację? Wiemy, że o amortyzacji trzeba zawiadomić urząd skarbowy, jak powinno się uzasadnić taką decyzję, aby w przyszłości jednorazowa amortyzacja nie została zakwestionowana?

I jeszcze jedno pytanie: czy w przypadku urządzenia, które również zakupione zostało w marcu, ale nie dokonywano od niego odpisów, a jest wprowadzone do środków trwałych i użytkowane – można dokonać jednorazowego odpisu?

Amortyzacja przedmiotów z majątku osobistego

Prowadzę jako osoba fizyczna działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Musiałam część wyposażenia lokalu (ekspres do kawy, lodówkę, zamrażarkę itp.) zakupić prywatnie, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności. Po spłacie tego wyposażenia chciałabym „aportem” wnieść je do swojej działalności jako środki trwałe. Jak mogę to zrobić, by być w zgodzie z prawem i podatkami?

Amortyzacja przyspieszona samochodu osobowego

Kupiłem za gotówkę nowy samochód osobowy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy mogę wprowadzić go do ewidencji środków trwałych dopiero po upływie 6 miesięcy od daty kupna i zastosować amortyzację przyspieszoną (40%) jak dla samochodu używanego? Czy mogę wówczas odliczyć dopuszczalną kwotę 6000 zł podatku VAT (jestem jego płatnikiem) oraz poniesione w chwili zakupu pełne koszty ubezpieczenia i rejestracji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »