Mamy 10 937 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja przedmiotów z majątku osobistego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.11.2009

Prowadzę jako osoba fizyczna działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Musiałam część wyposażenia lokalu (ekspres do kawy, lodówkę, zamrażarkę itp.) zakupić prywatnie, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności. Po spłacie tego wyposażenia chciałabym „aportem” wnieść je do swojej działalności jako środki trwałe. Jak mogę to zrobić, by być w zgodzie z prawem i podatkami?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przedmiotowym przypadku mamy do czynienia z przesunięciem składników majątku osobistego do majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

 

Co do zasady – zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

 

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

    – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

 

Nie podaje Pani wartości poszczególnych przedmiotów, zatem dla kompletności udzielanej odpowiedzi wskazać należy, że jeżeli poszczególne przedmioty nie osiągają wartości granicznej do wprowadzenia do ewidencji środków trwałych, prawdopodobnie zostaną wpisane do ewidencji wyposażenia. Ewidencją wyposażenia obejmuje się wyposażenie, którego wartość początkowa mieści się pomiędzy 1500 zł a 3500 zł.

 

Składniki majątku zakupione nie do prowadzonej działalności mogą po zmianie przeznaczenia (przekazaniu) zostać ujęte w kosztach działalności bezpośrednio lub poprzez amortyzację. Wskazuje się często, że przekazanie do działalności prywatnych składników majątku nie ma ustalonej formy. Podatnicy czynią to na ogół oświadczeniem.

 

Zatem jeżeli podjęła Pani decyzję, by po spłacie kredytu „wnieść” do swojej działalności wymienione przedmioty, może Pani zrobić to oświadczeniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + osiem =

»Podobne materiały

Praca na statku morskim a zeznanie podatkowe

Pracuję na barce na morzu. Barka jest zakotwiczona, ale często się przemieszcza. Wykonuję pracę na wodzie, mimo że nie posiadam legitymacji marynarskiej. Firma, która mnie zatrudnia, ma siedzibę w Szwajcarii. Pracodawca płaci podatki w miejscu pracy (nie znam ich wysokości). Obecnie barka znajduje s

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »