.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja mieszkania kupionego na firmę

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 25.09.2014

Prowadzę działalność i chciałbym kupić mieszkanie spółdzielcze. Czy kupić prywatnie, czy na firmę? Czy trzeba przekształcić formę własności, aby można było traktować je jako środek trwały i czy możliwa jest amortyzacja w rok?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kupując jako osoba fizyczna, tak naprawdę zawsze nabywa Pan „na siebie”, albowiem indywidualna działalność gospodarcza nie ma odrębnej osobowości prawnej.

 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest wartością niematerialną i prawną, zatem podlega amortyzacji bez konieczności przekształcania w prawo własności.

 

Co do zasady, zgodnie z ust. 4 art. 22m ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5% (czyli, w pewnym uproszczeniu, amortyzacja trwa 40 lat).

 

Jednorazowej amortyzacji można dokonywać jedynie dla środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych. Spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego znajdują się w grupie 1 Klasyfikacji, zatem jednorazowa amortyzacja nie jest dla nich możliwa.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 minus VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl