Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja mieszkania

Często decydujemy się przeznaczyć część naszego mieszkania na potrzeby prowadzonej przez nas firmy. Warto pamiętać, że wydatki związane z użytkowaniem takiej wydzielonej części mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Amortyzacja mieszkania wymaga na wstępie ustalenia wartości początkowej mieszkania.

 W 2007 r. wykupiłem mieszkanie, w których wcześniej zamieszkiwałem (a przede mną także inni lokatorzy). Od niedawna je wynajmuję. Czy w moim przypadku jest możliwa indywidualna amortyzacja mieszkania ze stawką 10%?

 
Osiągając przychody z prywatnego najmu mieszkania poza działalnością, można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne – jest tak, bowiem amortyzacji podlegają (co do zasady) stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością [czyli także mieszkania],
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

    – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwane środkami trwałymi.
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Prowadzę działalność gospodarczą. Przed ośmioma laty kupiłem lokal (mieszkanie) i włączyłem go do majątku firmy jako pracownię. W ramach amortyzacji mieszkania odliczałem 1,5%, koszty utrzymania wliczałem w koszty uzyskiwanego dochodu. Obecnie muszę sprzedać lokal i ewentualnie kupić później coś mniejszego w innym miejscu. Czy i w jakiej wysokości muszę zapłacić podatek od tej transakcji oraz czy muszę też odprowadzić podatek VAT, skoro zakup nieruchomości nie był objęty tym podatkiem, ponieważ transakcji dokonywały osoby fizyczne?

Sprzedaż należy rozliczyć jako przychód ze źródła działalność gospodarcza – niezamortyzowana wartość środka trwałego stanowić będzie koszt uzyskania przychodu przy określeniu dochodu z odpłatnego zbycia tego składnika majątku.

W piśmie z dnia 14 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach (sygn. IBPB1/415-559/08/AP) wskazuje analogicznie, że [ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych – przyp. aut.]:    „Na gruncie niniejszej sprawy, przedmiotem planowanego zbycia będzie (jak wykazano) budynek niemieszkalny wykorzystywany w prowadzonej przez wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej, który jako środek trwały winien być ujęty w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Sprzedaż powyższa spełniać zatem będzie warunki pozwalające uznać, uzyskane w jej wyniku przychody, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dochód z tej sprzedaży ustalić należy w oparciu o art. 24 ust. 2 ww. ustawy, zgodne z którym dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tych środków i wartości.    Przeczytaj pełną treść

 

 

Czy można po złożeniu PIT-36 zmienić metodę amortyzacji (amortyzacja mieszkania) i dokonać korekty zeznania podatkowego?
 
Co do zasady podatnicy z (zastrzeżeniem art. 22l i 22ł ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonej w art. 22i-22k (22k ust. 7 stanowi o jednorazowej amortyzacji) dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji; wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Widać wyraźnie, że prawidłowo wybraną metodę amortyzacji trzeba stosować przez cały okres amortyzacji.

Jak wskazują przedstawiciele doktryny, „zmiany metody amortyzacji dokonuje się poprzez «historyczną korektę», tj. poprawienie dokonanych wcześniej zapisów (…), także poprzez zmianę wyboru metody amortyzacji. Na uwagę zasługuje tutaj fakt, iż spotykamy się z poglądem, że jeżeli wybierając metodę amortyzacji podatnik nie popełnił błędu, to nie jest możliwe dokonanie zmiany nawet poprzez historyczną korektę” (Zbigniew Domański, Vademecum Doradcy Podatkowego).

W praktyce organy podatkowe na ogół wskazują, że nie ma możliwości zmiany prawidłowo wybranej metody amortyzacji.
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Zakup nieruchomości – lepiej na firmę czy na siebie? – amortyzacja mieszkania

Prowadzę jednoosobową firmę, jestem płatnikiem VAT, rozliczam się na książkę. Chcę kupić mieszkanie należące do gminy, które będzie w większej części używane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a w mniejszej – na mieszkaniowe. Konieczny będzie remont. Jak najkorzystniej kupić to mieszkanie: na firmę czy prywatnie, na własne nazwisko? Wiem, że nieruchomość kupiona na firmę amortyzuje się przez 40 lat. Jeśli firmę zamknę wcześniej – co wtedy z amortyzacją mieszkania? Jeśli kupię ten lokal na osobę prywatną, to czy będę mógł używać go na potrzeby prowadzonej działalności, odliczając od podatku koszty remontu, w tym VAT? Czy cena wylicytowana na przetargu jest ceną do zapłacenia, czy są jeszcze jakieś inne koszty?Wykup mieszkania spółdzielczego a długi spółdzielni
Jestem właścicielem spółdzielczego własnościowego mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej. Chciałem je przekształcić w odrębną własność, ale spółdzielnia przegrała właśnie wieloletni proces o kilkadziesiąt milionów złotych. Komornik zajął konto spółdzielni i złożył wniosek o obciążenie hipotek nieruchomości spółdzielni. Ponieważ wpis do KW został jednak odrzucony przez sąd, spółdzielnia wznowiła proces przekształceń. Czy warto zatem wykupić mieszkanie? Co z amortyzacją mieszkania? Czy potencjalne długi spółdzielni obciążą mnie w jakiś sposób?

Inwestycja w obcym środku trwałym

Spółka cywilna (siostra i brat) prowadzi działalność gospodarczą w mieszkaniu będącym własnością firmy (należącym do siostry). Lokal nie stanowi środka trwałego, jest używany bez ponoszenia kosztów przez spółkę. Obecnie musi być wyremontowany, by wydzielić mniejszy lokal. Czy wydatki mogą zostać uznane za inwestycję w obcym środku trwałym? Jak wygląda amortyzacja mieszkania?Środki trwałe we współwłasności
Co zrobić ze środkiem trwałym – lokalem użytkowym (mieszkaniem), w którym prowadzę działalność gospodarczą, uzyskanym w spadku, będącym współwłasnością – w zakresie ustalenia wartości początkowej, zaliczenia do środków trwałych, amortyzacji mieszkania, kosztów stanowiących źródło dochodów firmy, VAT-u, podatku dochodowego i inwestycji w nim?

Zmiana wartości mieszkania po amortyzacji

Przyjąłem mieszkanie wycenione według stawek urzędowych, a po amortyzacji mieszkania poprosiłem o wycenę biegłego rzeczoznawcę. Czy mogę zmienić teraz wartość budynku oraz wartość amortyzacji?Wybrane opinie naszych klientów:

Profesjonalna obsługa, wyczerpujące odpowiedzi na pytania dodatkowe, w sumie dobra forma zasięgnięcia porady prawnej bez wychodzednia z domu.

Joanna

Skorzystałem z porady – pełnej i wyczerpującej. Przyda mi się przy podziale majątku. Serwis reaguje bardzo szybko, co jest miłym zaskoczeniem. Uważam, że porada jest rzetelna i wyczerpująca, same konkrety – co i jak zrobić, podstawy prawne, co jest możliwe do uzyskania, a co nie. Porada jest lepsza niż w „realu” – dopytałem o wszystko, odpowiedź uzyskałem szerszą, niż oczekiwałem – również na dodatkowe pytania. POLECAM.

Janusz

Korzystam drugi raz z usług i ponownie jestem zadowolony. Cena naprawdę niska (sądzę, że gdybym poszedł do prawnika, to zapłaciłbym co najmniej 5 razy więcej). Odpowiedź szczegółowa i rzetelna. Chciałem jeszcze zaznaczyć, że pytanie zadałem w weekend (w sobotę), a w niedzielę otrzymałem odpowiedź.

Krzysztof

Jestem bardzo zadowolona. Państwa porada zapobiegła mojej naiwności. Dzięki temu nie popełniłam błędu, który być może drogo by mnie kosztował.

Powodzenia,

Mirosława

Dziękuję za poradę, na pewno wyniosę z niej jakieś korzyści materialne. Zgodnie z Waszą poradą złożyłem w sądzie okręgowym wniosek o wykładnię wyroku w sprawie odsetek. Czekam na postanowienie sądu. Poinformuję Was o rezultacie. Dziękuję raz jeszcze.

Pozdrawiam,

Piotr

Dzięki serwisowi w końcu sprawy ruszyły. Dodaliście mi pewności i pchnęliście wiatr w żagle. Możliwość zadawania dodatkowych pytań pomogła rozwiać wątpliwości. Polecam każdemu mającemu problem prawny.

Maria

Odpowiedź bardzo rzeczowa, obszerna i profesjonalna, cena przystępna i niewygórowana w stosunku do tego, co podały inne kancelarie online. W przyszłości na pewno będę korzystał z Waszych usług. Odpowiedzi będę musiał przeanalizować dokładnie jeszcze raz, gdyż są bardzo dokładne i wnikliwe, czym jestem bardzo mile zaskoczony, gdyż nie spodziewałem się tak konkretnego podejścia do usługi i klienta. Z całym zaufaniem można polecać Wasze usługi innym.

Andrzej

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Wreszcie dowiedziałam się tego, o co mi chodziło. Ta odpowiedź mnie usatysfakcjonowała.

Serdecznie pozdrawiam,

Krystyna

Dziękuję bardzo za opinię. W odróżnieniu od wielu innych użytkowników nie miałam żadnych obaw związanych z korzystaniem z porad prawnych przez internet, a wręcz przeciwnie. Tak wyobrażam sobie przyszłość usług prawniczych w naszej epoce, kiedy to czas jest dobrem coraz rzadziej występującym w przyrodzie :-)) Gratuluję pomysłu i potwierdzam, że zarówno jakość, jak i szybkość, z jaką została sporządzona dla mnie opinia prawna, bardzo mnie satysfakcjonują. Szczerze polecam takie rozwiązanie innym szukającym konkretnych, profesjonalnych porad prawnych.

Barbara

Szybko, rzetelnie, obszernie, zrozumiale, za konkurencyjną cenę, a w jej ramach możliwość zadawania pytań dodatkowych. Gorąco polecam ePorady24.pl.

Danuta

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »