Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja komputera

Środek trwały, jakim jest również komputer, aby móc amortyzować, najpierw należy sklasyfikować według KŚT. Amortyzacja komputera, a dokładnie stawka amortyzacji wynosi 30%. A zatem trzeba cenę komputera wraz z ewentualnymi dodatkowymi kosztami pomnożyć x 0,3 (w każdym roku) i otrzymaną wartość podzielić przez 12 (miesięcy). Od następnego miesiąca po zakupie do kosztów należy taką kwotę wliczyć jako koszt. Warto wiedzieć, że od 2007 ustawodawca wprowadził możliwość jednorazowej amortyzacji środka trwałego z KŚT od 3 do 8 (czyli również komputerów) do kwoty 50 000 euro. Z tych preferencyjnych warunków mogą skorzystać podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w roku zakupu środka trwałego, lub tzw. mali podatnicy.

 Moje pytanie dotyczy jednorazowej amortyzacji. Firma spełnia kryteria – jest małym podatnikiem. Środki trwałe (maszyny, komputer i samochód ciężarowy) zostały zakupione w marcu 2010 r. Od kwietnia 2010 r. księgowy przyjął liniową metodę amortyzacji. Odpisy są księgowane od kwietnia do października według tej metody. Czy można wycofać się z tej metody i dokonać odpisów jednorazowych w ramach limitu, tzn. zaliczyć w koszty pozostałą amortyzację, np. amortyzację komputera? Wiemy, że o amortyzacji trzeba zawiadomić urząd skarbowy, jak powinno się uzasadnić taką decyzję, aby w przyszłości jednorazowa amortyzacja nie została zakwestionowana? I jeszcze jedno pytanie: czy w przypadku urządzenia, które również zakupione zostało w marcu, ale nie dokonywano od niego odpisów, a jest wprowadzone do środków trwałych i użytkowane – można dokonać jednorazowego odpisu?

(...) Zgodnie z art. 22k ust. 7 u.p.d.o.f. podatnik wprowadzając składnik majątku do ewidencji środków trwałych ma możliwość zastosowania jednorazowej amortyzacji w miesiącu przyjęcia do użytkowania. Przepis ten wyraźnie wskazuje, że podatnik ma taką możliwość, ale nie obowiązek. Nie wybierając tej metody amortyzacji podatnik nie popełnia błędu. Z uwagi na to, w tym konkretnym przypadku (podatnik po kilku miesiącach użytkowania i amortyzacji komputera zorientował się, że jako mały podatnik mógł jednorazowo zamortyzować składnik majątku) nie ma możliwości poprawienia stosowanych już odpisów amortyzacyjnych i należy wybraną metodę stosować do końca amortyzacji”.

Co do Państwa drugiego pytania informuję, że z jednorazowej amortyzacji można skorzystać w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji. Przyjmuje się, że: „Podatnik jednorazowego odpisu może dokonać w dowolnym, wybranym przez niego miesiącu, począwszy od miesiąca wprowadzenia do ewidencji do ostatniego miesiąca pierwszego roku podatkowego” [Dariusz Strzelec, Komentarz praktyczny. Jednorazowy odpis amortyzacyjny –„Vademecum Doradcy Podatkowego”].    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Nabyłem jako osoba fizyczna, na współwłasność z inną osobą fizyczną, zabudowaną nieruchomość (kilka budynków i budowli) wraz z wyposażeniem, czyli meblami, komputerami, maszynami. Sprzedawcą był syndyk i cena zakupu nie odzwierciedla nie tylko wartości rynkowej, ale jest nawet o wiele niższa od wartości księgowej na dzień sprzedaży. Jak powinna wyglądać amortyzacja? (...) Czy mogę ustalić wartość rynkową tej całej nieruchomości i maszyn, i urządzeń w formie oświadczenia lub wyceny kogoś uprawnionego i czy taką wycenę będzie można uznać za podstawę do odpisu amortyzacyjnego? Jeżeli tak, to na którym etapie własności najlepiej jest to wykonać: osób fizycznych, działalności gospodarczej czy spółki cywilnej? Czy jest możliwa jednorazowa amortyzacja, np. amortyzacja komputera?

Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych reguluje przepis art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do ust. 1 pkt 4 tego artykułu, za wartość początkową środka trwałego w razie jego nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej, uznaje się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.

(...) Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych reguluje przepis art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do ust. 1 pkt 4 tego artykułu, za wartość początkową środka trwałego w razie jego nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej, uznaje się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.    Przeczytaj pełną treść

 

 Autor w trzyczęściowym cyklu artykułów zawarł obszerne omówienie zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W pierwszej części wyjaśnia, jak należy rozumieć pojęcie wartości początkowej w kontekście przepisów prawa.

 
Podstawą obliczania odpisów amortyzacyjnych jest wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Często podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych kłopot sprawia prawidłowe ustalenie wartości początkowej środka. Zagadnienie to reguluje w większości związanych z nim problemów artykuł 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Mimo tego istniej wiele kontrowersji odnośnie niektórych metod ustalania wartości początkowej, które należy wyjaśnić. Na wstępie jednak zapoznajmy się z tym, co prawo określa mianem wartości początkowej.
    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem podatkowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Kontrola podatkowa w firmie

Jestem w trakcie kontroli podatkowej za 2005 rok. Kwestionowane są opłaty za telefon stacjonarny, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i koszty paliwa, a także jednorazowa amortyzacja komputera. Księgi rachunkowe i dokumenty za 2004 r. przechowywałem w komputerze, a w 2009 r. usunąłem z dysku przekonany, że po pięciu latach tracą ważność. Jakie mogą być konsekwencje zniszczenia tych danych, skoro kontrolowany jest rok 2005? Co powinienem zrobić, jeśli kontrola wykaże jakieś nieprawidłowości?Likwidacja działalności gospodarczej
Od 2003 r. mąż prowadzi działalność gospodarczą. Jednak przez ostatnie dwa lata zaczął zaniedbywać swoje obowiązki i nadużywać alkoholu. Obawiam się poważnych konsekwencji w razie kontroli urzędu skarbowego. Martwię się także o przyszłość naszych dzieci. Czy likwidacja firmy uchroni nas przed ewentualnymi kłopotami? Czy jest ona możliwa jeśli amortyzowany jest samochód i komputery? Czy wystąpienie o rozdzielność majątkową, bez rozwodu, zabezpieczy finansowo mnie i dzieci? Czy zakładając własną działalność gospodarczą mogę przejąć firmę w drodze podziału majątku? Czy na decyzję o rozdzielności majątkowej może mieć wpływ fakt, że mąż postanowił się leczyć z uzależnienia od alkoholu? Jakie procedury obowiązują przy likwidacji działalności gospodarczej? (...) Jeśli mąż prowadzi księgę przychodów i rozchodów, to należy zrobić „spis z natury” na dzień likwidacji i wpisać go do księgi (w spisie należy umieścić wszelkie przedmioty wchodzące w skład przedsiębiorstwa, np. meble, komputer, oferowany towar).

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego – część 2
Autor w trzyczęściowym cyklu artykułów zawarł obszerne omówienie zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W jego drugiej części wyjaśnia, kiedy podatnik może skorzystać z pomocy biegłego w ustaleniu cen rynkowych środka trwałego.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego – część 3
Autor w trzyczęściowym cyklu artykułów zawarł obszerne omówienie zagadnień związanych z amortyzacją środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W ostatniej, trzeciej części mowa jest o kontrowersjach narosłych wokół kwestii ulepszania środków trwałych i ich przekształcania, m.in. ustalania: czy to modernizacja, czy remont.

Wybrane opinie naszych klientów:

Jestem mile zaskoczona tym portalem. W pełni profesjonalna i wyczerpująca porada prawna, dzięki której wiem, jak rozwiązać swój problem zgodnie z prawem. Krótki czas oczekiwania na odpowiedź (wspomnę, że pytanie zadałam w sobotę po południu, a w niedziele rano miałam odpowiedź). Polecam i dziękuję!

Katarzyna

Wygrałam. Sąd przyznał mi rację. Spółdzielnia ma prawo się odwołać od decyzji sądu. Wyznaczony czas jeszcze nie minął. Bez względu na wynik oczekiwania wyślę wiadomość albo poproszę o dalszą pomoc. Dziękuję, pozdrawiam.

Wiesława

Bardzo fachowa i szybka porada. Nasza sprawa stała w miejscu 2 lata. Po zasięgnięciu porady w tym serwisie sprawa ruszyła wreszcie z miejsca i wiem, co dalej robić.

Pozdrawiam,

Irena

BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.

Zbyszek

Stanowczo muszę powiedzieć, że korzystanie z usług serwisu eporady24 to prawdziwa przyjemność. Porady są profesjonalne, szybkie i pomocne, i w dodatku za rozsądną cenę. Ocena max.: 5/5. Serdecznie dziękuję.

Hubert

W czasach internetowych mailingów, newsletterów oraz podobnych automatów, którymi traktowany jest internauta, firma ePORADY24.pl potraktowała mnie bardzo indywidualnie. Mogę powiedzieć, że jest to jedna z niewielu wirtualnych firm o ludzkiej twarzy. Dziękuję i wszystkim szczerze polecam.

Monika

Bardzo dobra idea usług prawnych online! Profesjonalna i szybka obsługa! Świetna możliwość dyskutowania szczegółow i niejasności.

Pozdrowienia,

Sylwek

Porada przez serwis www z państwa strony oceniam na 6+. Fachowo i na temat – jednak największą zaletą tego typu porad jest to, iż można się do niej przygotować, tak by żadne z naszych pytań nie uciekło i nie zostało bez odpowiedzi. Jeszcze raz dziękuję za szybką i rzetelną poradę.

Dziękuję,

Paweł

Najlepsze z waszego serwisu jest ta opcja z pytaniem dodatkowym, ponieważ mi akurat najbardziej szczegółowe pytania przyszły do głowy po zadaniu pytania ogólnego. Pytaniem ogólnym chciałam zorientować się jaka jest moja sytuacja, a pytania szczegółowe pozwoliły mi uzyskać odpowiedzi na dręczące mnie zagadnienia.

Dziękuję za odp.

Monika

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Wreszcie dowiedziałam się tego, o co mi chodziło. Ta odpowiedź mnie usatysfakcjonowała.

Serdecznie pozdrawiam,

Krystyna

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »