Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Amortyzacja budynku, w którym prowadzę działalność

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 13.07.2011

Jestem właścicielem klubu dla dzieci i budynku, w którym prowadzę tę działalność. Ostatnio robiłem remonty tego budynku, wzrosła więc jego wartość. Prowadzę księgę przychodów i rozchodów, budynek jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Remonty są poparte rachunkami i były sfinansowane z dotacji podmiotowej. Czy mogę dokonać odpisów amortyzacyjnych?

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Co do zasady koszty poniesione na modernizację środka trwałego zaliczane są w poczet kosztów uzyskania przychodów w formie odpisów amortyzacyjnych – zgodnie z art. 23 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) powiększają wartość środków trwałych.

 

Przy dokonaniu na ten cel znacznych nakładów należy zwiększyć wartość początkową środka trwałego. Zazwyczaj służy temu dokument „MT”, ale w przypadku prowadzenia ewidencji w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów może to być też zestawienie poniesionych wydatków sporządzone w formie tabeli, w której podatnik wprowadza wartości wszystkich posiadanych rachunków oraz podsumowuje ich łączną wartość (faktury stanowią załączniki do tego zestawienia).

 

Na tej podstawie dokonuje się zapisu w ewidencji środków trwałych (zwiększenia wartości początkowej); pod datą przyjęcia ulepszenia do użytkowania (zakończenia inwestycji). Począwszy od miesiąca następującego po miesiącu zwiększenia wartości początkowej, odpisy amortyzacyjne dokonywane są w wartości powiększonej.

 

Moje wątpliwości budzi natomiast możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów zwiększonej wartości amortyzacji – a to z uwagi na to, że, jak Pan pisze, wydatki na ten cel zostały sfinansowane z dotacji podmiotowej.

 

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty uzyskania przychodów nie uważa się „odpisów z tytułu zużycia środków trwałych (…) od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom (…) zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie”.

 

W mojej ocenie więc fakt sfinansowania wyżej wymienionych wydatków z dotacji podmiotowej (zapewne dotacji oświatowej zwolnionej od podatku dochodowego) wyklucza możliwość zaliczenia zwiększonej wartości odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Środki trwałe – jak amortyzować regały magazynowe?

Jakiś czas temu do pomieszczeń magazynowych zostały zakupione regały, które złożono z pewnej ilości elementów. Regały stały się konstrukcją, którą połączono i przytwierdzono do podłoża. Wydatki na zakup elementów zakwalifikowałem w koszty jednorazowo, a ich łączną warto

Jednorazowa amortyzacja samochodu z homologacją ciężarową

Jestem małym podatnikiem. Czy samochód osobowy z kratką i homologacją ciężarową o ładowności 550 kg można zamortyzować jednorazowo? Co z podatkiem VAT? Wartość samochodu wynosi ok. 55 tys. zł.

Amortyzacja kontenera

Do jakiej grupy środków trwałych należy kontener socjalny – metalowy, przeznaczony na pomieszczenie socjalne dla pracowników magazynowych? Jaka jest stawka amortyzacji kontenera?

Budynek mieszkalno-usługowy – amortyzacja

Jaką stawką powinienem amortyzować budynek mieszkalno-usługowy o powierzchni całkowitej 670 m2, z czego pod działalność przeznaczone jest 500 m2? Budynek leży wzdłuż torów, obok przechodzi też ruchliwa autostrada. Czy mogę wobec tego zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji? Wła
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »