Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Altana z tarasem a powierzchnia zabudowy

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 10.08.2011

Czy taras przed altaną w rodzinnym ogrodzie działkowym, nawet przykryty wysuniętym nad niego dachem, zalicza się do powierzchni zabudowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedzi na Pańskie pytanie należy szukać w orzecznictwie, tj. w wykładni (interpretacji) obowiązujących przepisów.

 

Wszystko zależy od tego, czy taras jest wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych. Jeśli nie, to powierzchni tarasu nie można wliczyć do powierzchni zabudowy, nawet jeśli jest on zadaszony, posiada fundamenty i stanowi jedną bryłę z altaną.

 

Powyższe potwierdza orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 września 2009 r., sygn. akt III SA/Po 46/09. Sąd stwierdził w tym orzeczeniu, że aby altana na działce w rodzinnym ogrodzie działkowym podlegała zwolnieniu z podatku od nieruchomości, musi posiadać powierzchnię zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast (w myśl art. 29 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego). „Aby wliczyć do powierzchni użytkowej altany taras, musiałby być on wydzielony z przestrzeni, za pomocą przegród budowlanych. Jeżeli więc taras jedynie z dwóch stron jest zabudowany ścianami altany natomiast z pozostałych dwóch stron jest otwarty, to nie można uznać go za część obiektu budowlanego wydzieloną z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, której powierzchnię należy wliczyć do powierzchni użytkowej przedmiotowej altany”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus pięć =

»Podobne materiały

Kłótnia z sąsiadem o granice nieruchomości

Zatrudniony przeze mnie geodeta miał ustalić, jakie są granice mojej działki – okazało się, że ma ona trochę inne granice na mapie niż w terenie. Jeden z moich sąsiadów nie podpisał protokołu ustalenia przebiegu granic. Według protokołu geodety ów sąsiad postawił swój płot na mojej działce. Ki

Odbiór budynku – czy jest potrzebny?

Pewien budynek gospodarczy został wybudowany w 1980 r. Posiadam jego plan, zezwolenie z urzędu oraz pismo geodety powiatowego stanowiące, że budynek jest zgodny z wytyczoną granicą. Podczas pomiarów geodezyjnych całej wsi wspomniany budynek został naniesiony na mapy geodezyjne zgodnie z granicą

Prawo sąsiedzkie – szpecące obiekty przy granicy z działką sąsiada

Działkę mojej mamy od działki sąsiadów oddziela drewniany płot o wysokości 1,5 m, usytuowany w odległości 4,5 m od okien i tarasu jej domu. Ostatnio tuż za tym płotem, wzdłuż jego długości sąsiedzi wmurowali na stałe ukośną suszarkę do bielizny o długości 3,5 m, szerokości 1,5 m i wysokośc
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »