.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od nieruchomości za altany ogrodowe w ROD

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.10.2012

Część działek w ROD była położona na terenie miasta, a część poza miastem. Na części działek położonych poza miastem były wybudowane altany ogrodowe do 35 m2. ROD posiadał status ogrodu miejskiego. Granica miasta została przesunięta i w chwili obecnej wszystkie działki leżą na terenie miasta. ROD zmienił status na ogrody podmiejskie. Czy altanki powyżej 25 m2 zabudowy położone obecnie na terenie miasta, a dawniej poza granicami miasta podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Artykuł 7 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia od podatku od nieruchomości budynki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, nieprzekraczające norm powierzchni ustalonych w przepisach Prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, z wyjątkiem zajętych na działalność gospodarczą.

 

Artykuł 29 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo budowlane stanowi, że „pozwolenia na budowę nie wymaga budowa altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich”.

 

By zatem altana ogrodowa korzystała ze zwolnienia, musi spełniać dwa warunki łącznie:

 

  1. być usadowiona na terenie rodzinnych ogrodów działkowych oraz
  2. nie przekraczać wyżej określonego metrażu.

 

Wystarczy, że jeden z tych warunków nie jest spełniony, a altana ogrodowa będzie podlegała opodatkowaniu.

 

Z opisu stanu faktycznego wynika, że obecnie altana ogrodowa położona jest w granicy miasta i ma powierzchnię ponad 25 m2 – zatem altana taka podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, bowiem nie korzysta ze zwolnienia. Bez znaczenia jest fakt, iż podatnik czy podatnicy nie mieli wpływu na przesunięcie granicy miasta.

 

Z Pani opisu nie wynika, czy ogrody utraciły status ROD. Status ROD jest kluczowy dla prawa do zwolnienia, bowiem nawet jeśli altana ogrodowa miałaby mniej niż 25 m2 powierzchni zabudowy, nie korzystałaby ze zwolnienia, gdyby nie znajdowała się na terenie ROD.

 

Pyta Pani, czy altanki powyżej 25 m2 zabudowy położone obecnie na terenie miasta, a dawniej poza granicami miasta podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

 

Zgodnie z powyższymi argumentami odpowiedź jest twierdząca, bowiem dla korzystania ze zwolnienia liczy się każdorazowo moment powstawania zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości, a nie moment wzniesienia altany ogrodowej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »