
Indywidualne porady prawne
Zawieszenie konta przez Allegro i żądanie odszkodowania za stratyAutor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 01.04.2010 |
Prowadziłem sprzedaż poprzez Allegro, mam zarejestrowaną działalność gospodarczą. Odbyła się aukcja, chodziło o wykonanie usługi. Klient pospiesznie, tzn. niedługo po zakończeniu aukcji, wystawił mi komentarz pozytywny. Nie wiem czemu, według mnie było to nierozsądne. Skutek był taki, że Allegro zawiesiło mi konto, zarzucając „sztuczne podwyższenie wiarygodności kontrahentów poprzez wystawienie opinii pozytywnych”. Przesłałem Allegro całą korespondencję z klientem na dowód, że była to uczciwa transakcja. Szkody mam ogromne, chciałbym żądać od Allegro odszkodowania w wysokości 1000 zł za każdy dzień od chwili zablokowania konta. Czy mam do tego prawo? Moja firma nie może teraz funkcjonować! |
Zacznijmy od tego, w jakim charakterze występuje Pan, zawierając umowę z QXL Poland sp. z o.o., która prowadzi serwis Allegro (dla uproszczenia będę używał nazwy „Allegro” dla określenia przeciwnika). Otóż skoro prowadzi Pan działalność gospodarczą (trudni się Pan zawodowo sprzedażą), to jest Pan przedsiębiorcą. Nie występuje Pan w żadnym wypadku jako konsument. Konsumentem jest – zgodnie z art. 221 K.c. – osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Zatem niestety pozbawiony jest Pan możliwości skorzystania ze środków służących ochronie konsumentów, takich jak:
Pozostają więc tylko te środki, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy. Są to:
Żaden przepis prawa polskiego nie mówi wprost o takiej sytuacji, jak zablokowanie konta użytkownika na internetowym serwisie aukcyjnym. A problem jest masowy – Allegro zawiesza konta zarówno przedsiębiorcom sprzedającym za pośrednictwem serwisu, jak i konsumentom (którzy jedynie kupują towary), często z bliżej nieokreślonych powodów. Brak jest regulacji w przepisach takiej sytuacji, natomiast dopuszczalność zawieszenia konta jest przewidziana w Regulaminie. Regulamin ten jest umową i użytkownik, który decyduje się na założenie konta na Allegro (które jest drugą stroną umowy), akceptuje go i zobowiązuje się do jego przestrzegania.
Procedurę i przesłanki zawieszenia konta określa art. 8.4 Regulaminu: QXL może zawiesić na czas określony albo nieokreślony jedno, kilka bądź wszystkie konta użytkownika, w przypadku gdy:
Skutki zawieszenia konta są następujące:
Podsumowując, skutki zawieszenia konta dla osoby, która na Allegro prowadzi działalność gospodarczą, są niezmiernie dotkliwe. Osoba ta praktycznie zostaje wyłączona z prowadzenia działalności. Proszę sobie np. wyobrazić, że duży supermarket zostaje nagle, w jednym momencie, zamknięty na miesiąc z błahej przyczyny. W konsekwencji traci on renomę, nie ma możliwości kontaktu z użytkownikami, a sklep nie może ponownie założyć konta (a więc de facto nie może więcej prowadzić działalności za pośrednictwem Allegro).
Wskazać należy, że z jednej strony sankcje za zawieszenie konta są bardzo surowe, z drugiej – pozycja przedsiębiorcy jest bardzo słaba, z kilku względów:
Przechodząc teraz do stanu faktycznego w niniejszej sprawie: działania Allegro należy uznać za nieuzasadnione.
Po pierwsze, warto tu się odwołać do ogólnych reguł dowodowych z Kodeksu cywilnego. Przesłanką zawieszenia konta jest przede wszystkim naruszenie Regulaminu, nie zaś samo podejrzenie naruszenia Regulaminu, które nie powinno jeszcze uzasadniać zawieszenia. Naruszenie to miałoby polegać w Pana przypadku na złamaniu pkt 11.7 – na stosowaniu niedozwolonych działań, których efektem może być sztuczne zawyżanie wiarygodności poprzez podwyższanie liczby punktów za pozytywne komentarze. Skoro zatem przesłanką zablokowania jest naruszenie, to powstaje pytanie: kto tu co powinien udowodnić? Czy Allegro powinno udowodnić, że Pan Regulamin naruszył i dopiero po uzyskaniu dowodów zablokować konto, czy też to Allegro może blokować konto i dopiero Pan ma udowodnić, że tego Regulaminu nie naruszył? Odpowiedź znajduje się w art. 6 Kodeksu cywilnego: ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tym, kto wywodzi z niego skutki prawne. Skoro zatem Allegro blokuje konto z powołaniem się na naruszenie danego przepisu Regulaminu, to powinno takie naruszenie wykazać.
Po drugie, warto zwrócić uwagę, że nawet jeśli to Pan miałby obowiązek „oczyścić się” z zarzutów, to przedstawił Pan niezbędne dowody (m.in. treść korespondencji mailowej z klientem).
Ponadto trudno uznać za uzasadnione blokowanie kont użytkowników, którym wystawiono taki przedwczesny komentarz. Przecież na tej samej zasadzie ktoś, kto należy do konkurencji (działając w jej imieniu z prywatnego konta – nazwijmy go X), może specjalnie wystawić przedwczesny komentarz swojemu konkurentowi Y – patrząc na działania Allegro, można założyć, że konto Y zostałoby zablokowane. Do czasu przeprowadzenia całej, niezwykle uciążliwej procedury minęłoby kilkanaście dni i w tym czasie straty Y byłyby bardzo wysokie, a część byłych klientów na stałe przeniosłaby się do X. Takie działania nie mają nic wspólnego z praktykami uczciwego obrotu.
Jak teraz postąpić? Decyzja należy do Pana, a ma Pan dwa wyjścia:
W szczególności odradzam jeżdżenie do Poznania do siedziby Allegro (zdarzają się takie przypadki). Jest to bez sensu. Takich osób było sporo i klienci byli odsyłani z kwitkiem. Zasypywanie ich mailami jest również stratą czasu (maile przeważnie lądują w koszu).
Zdecydowanie doradzam skorzystać z pomocy prawnika, gdyż zwykłe maile zwykłych użytkowników Allegro niestety ignoruje. Gdy widać, że sytuacja jest na ostrzu noża, to reakcja jest inna, szybsza i bardziej konkretna.
Co do podstawy prawnej, to po pierwsze:
Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania, to w prawie polskim zasadą jest to, że odszkodowanie nie pełni funkcji karnej, nie może przekroczyć wysokości wyrządzonej szkody. Jeśli pisze Pan o 1000 zł za każdy dzień, to byłoby to zasadne, gdyby Pan wykazał, że taki był Pana dochód netto na dzień z transakcji i usług świadczonych za pośrednictwem Allegro. Natomiast kary finansowe może wymierzyć prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Dobrze by było, aby ktoś, komu zawieszono konto na Allegro, a kto jest konsumentem, wystąpił do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z pozwem o uznanie postanowień wzorca (Regulaminu) za niedozwolone. Pan tego nie może zrobić, bo nie jest Pan konsumentem. Jeśli jednak sąd wyda wyrok uznający takie postanowienie za niedozwolone, to będzie to pośredni argument na rzecz Pana twierdzeń.
Należy wskazać, że zapadło już kilka wyroków, w których Allegro lub podobne serwisy przegrały spory o uznanie postanowień wzorca za niedozwolone:
Zapadły również wyroki, w których sąd zasądzał od Allegro odszkodowanie za bezprawne zawieszenie konta.
Była również taka sprawa: powód domagał się od Allegro złożenia przeprosin oraz zadośćuczynienia za wypowiedzi pracownika na Cafe Nowe Allegro, w których przypisano użytkownikowi (powodowi) nieuczciwość (zawieszono temu użytkownikowi konto). Sąd Okręgowy w Łodzi uwzględnił powództwo. Sąd Apelacyjny zmienił wyrok na niekorzyść powoda (24.05.2007 r.). Skarga kasacyjna została oddalona z przyczyn formalnych (była nieprawidłowo sformułowana), niemniej sąd uznał, że merytorycznie powód miał rację (wyrok Sądu Najwyższego z 11.03.2008 r., sygn. akt: II CSK 539/07, teza). Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>