Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty na żonę kilka lat po rozwodzie

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 17.11.2008

Rozwód był bez orzeczenia o winie, a była żona nie otrzymała alimentów. Obecnie, 7 lat po rozwodzie, żona wystąpiła do sądu o podwyższenie alimentów na dziecko, jak również o alimenty dla siebie, motywując to tym, że miała wypadek samochodowy i że jest uznana za niezdolną do pracy. Wypadek ten zdarzył się 6 lat po rozwodzie. Sad przyznał jej alimenty, o które wystąpiła. Czy miał do tego prawo? Jeśli nie, to czy można żądać kasacji wyroku w części dotyczącej alimentów na żonę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty na żonę kilka lat po rozwodzie

Żądanie alimentów od byłego małżonka

Zgodnie z art. 60 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

 

Natomiast zgodnie z § 3 powyższego przepisu obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązany jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa z upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd (na żądanie uprawnionego) przedłuży termin pięcioletni.

Alimenty na rzecz byłego małżonka od małżonka nieuznanego za winnego rozkładu pożycia

Z uwagi na powyższe przepisy należy stwierdzić, iż sąd mógł ze względu na wyjątkowe okoliczności zasądzić alimenty na rzecz byłego małżonka od małżonka nieuznanego za winnego rozkładu pożycia (tak jak w Pana przypadku) po upływie 5-letniego okresu od orzeczenia rozwodu.

 

W Pana przypadku sąd z pewnością uznał, że była żona znajduje się w niedostatku, a jednocześnie wystąpiły szczególne okoliczności (wypadek), które spowodowały, że sąd przedłużył 5-letni termin obowiązku alimentacyjnego rozwiedzionego małżonka wobec byłej żony. Trudno jednak powiedzieć bez wglądu do pisemnego uzasadnienia wyroku zasądzającego alimenty, czym dokładnie kierował się sąd, wydając ten wyrok.

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony

W chwili obecnej nie ma Pan możliwości złożenia skargi kasacyjnej. Wynika to choćby z przepisu art. 3982 § 2 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o rozwód, o separację, o alimenty, o czynsz najmu lub dzierżawy oraz o naruszenie posiadania.

 

Może Pan natomiast rozważyć złożenie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony (o ile nadal Pan płaci te alimenty). Podstawą takiego żądania może być np. to, że była żona nie znajduje się już w stanie niedostatku. Zawsze też obowiązek alimentacyjny wygasa w sytuacji, w której były małżonek uprawniony do alimentów zawarł ponownie związek małżeński.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + cztery =

»Podobne materiały

Odprawa rentowa po przejściu na rentę rodzinną

Zostałam zwolniona z pracy po wykorzystaniu 182 dni zwolnienia lekarskiego. Przeszłam na rentę rodzinną ze względu na zły stan zdrowia. Czy należy mi się odprawa rentowa?

 

Pozew o zniesienie alimentów na byłą żonę

W czerwcu 2006 roku, w okresie nieformalnej separacji z żoną na jej sądowy wniosek zgodziłem się płacić jej alimenty w wysokości tysiąca złotych, które następnie sąd na moje żądanie zmniejszył do 600 zł. Na wniosek żony alimentami komornik obciążył moje zarobki i do tej pory są w ten sposób ściągane

 

Rozwód bez orzekania o winie a alimenty od byłej żony

Jestem rok po rozwodzie. Czy mój były mąż, który żyje od kilku lat z konkubiną, ma prawo domagać się ode mnie alimentów? Dodam, że rozwód dostaliśmy bez orzekania o winie.  

 

Alimenty na męża

Mieszkam i pracuję za granicą. Wystąpiłam o rozwód, gdyż mąż jest alkoholikiem i hazardzistą. On mieszka w Polsce, nie pracuje i wyprzedaje rzeczy, która są naszą własnością. Aby uprościć postępowanie, złożyłam wniosek o rozwód bez orzekania o winie. Sąd wezwał mnie do przedstawienia zaświadczenia o

 

Oddalenie pozwu o rozwód – jak wziąć rozwód i przekonać sędziego?

Dwa lata temu zawarłam związek małżeński, byłam wtedy w ciąży. To małżeństwo nie miało sensu, wynikało z mojej ciąży. Złożyłam pozew o rozwód, ale sędzina go oddaliła, mówiąc, że jesteśmy młodzi i powinniśmy jeszcze spróbować. My nawet nie mieszkamy ze sobą, ja już mam nowego partnera, mąż płaci mi

 

Sprzedaż samochodu firmowego Ukraińcom

Prowadzę działalność gospodarczą w formie karty podatkowej. W 2010 r. zakupiłem samochód osobowy z kratką, od którego odliczyłem podatek VAT. Auto zostało zakupione poprzez leasing. Po zakończeniu leasingu w 2014 r. podpisałem umowę z firmą leasingową i auto zostało wykupione na firmę. Teraz chciałb

 

Opłaty dla ZAiKS-u

Jestem właścicielką kilku sklepów. Niedawno jeden z nich odwiedził przedstawiciel ZAiKS-u i powiedział, że muszę płacić abonament za puszczanie radia w sklepie. Radia słuchają pracownice. Płacę abonament radiowo-telewizyjny, czy faktycznie muszę jeszcze płacić ZAiKS-owi?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »