.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Alimenty płacone matce, która opiekuje się tylko jednym z dzieci

Wyrokiem zasądzono na mnie alimenty na troje dzieci płacone do rąk matki. W rzeczywistości jest jednak tak, że najstarszy syn wyprowadził się do dziewczyny, córka jest w poprawczaku, a matka opiekuje się tylko najmłodszym dzieckiem. Matka dzieci przeznacza jednak alimenty (1200 zł) na swoje nałogi. Czy mógłbym płacić tylko 1/3 kwoty w tej sytuacji? Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety brak jest przepisów, które dają zobowiązanemu instrumenty pozwalające kontrolować, czy alimenty są faktycznie przeznaczone na dzieci. Dopóki matka dzieci pozostaje prawnym opiekunem nieletnich, do jej uprawnień i obowiązków należy reprezentowanie dzieci oraz gospodarowanie ich majątkiem.

 

Skoro w wyroku sąd wskazał, iż alimenty mają być płacone w określonej wysokości do określonego dnia do rąk przedstawicielki ustawowej dzieci (tj. ich matki), to dopóki sąd nie zmieni wyroku, dopóty zobowiązany musi postępować zgodnie z jego treścią.

 

Można natomiast spowodować kontrolę wydatkowania alimentów ze strony sądu. Podstawę prawną takiego wniosku stanowić może art. 147 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym „jeżeli dobro pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku″.

 

Również rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23.02.2007 r. Regulamin urzędowania sadów powszechnych w § 207 nakazuje, by „w razie stwierdzenia okoliczności wskazujących na potrzebę uregulowania innych problemów rodzinnych niż będące przedmiotem postępowania, sędzia rodzinny wszczął postępowanie z urzędu lub zawiadamia o potrzebie wszczęcia takiego postępowania właściwego prokuratora albo właściwą instytucję lub organizację społeczną”.

 

W przedstawionej przez Pana sytuacji doradziłbym więc zwrócenie się do sądu rodzinnego pismem z informacją, iż matka dzieci pobiera na nie alimenty, ale się nimi (dwojgiem z nich) w ogóle nie zajmuje. Jeżeli sąd pozbawi matkę opieki nad dwójka dzieci, wtedy będzie można przekazywać alimenty na ręce osoby czy instytucji, która dziećmi naprawdę się zajmuje. 

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl