Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty od syna

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.01.2014

Razem z żoną przebywamy za granicą. Pracowaliśmy, ale obecnie jesteśmy bezrobotni i nie możemy podjąć pracy – ja dwa lata temu miałem wypadek, u żony niedawno stwierdzono uszkodzenie kręgosłupa. Utrzymujemy się z mojej niewielkiej renty, mamy duże problemy finansowe. Tymczasem nasz syn i jego żona mają duży majątek, ale odmawiają nam pomocy. Czy możemy wystąpić o alimenty od syna? Jak to zrobić?

 

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwanego dalej K.r.o.

  

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

 

Rodzice mogą domagać się od pełnoletnich dzieci alimentów. Powstanie obowiązku alimentacyjnego względem rodziców jest uzależnione od zaistnienia określonych przesłanek. Po stronie rodziców przesłanką jest ich stan niedostatku. Natomiast dzieci muszą mieć możliwości zarobkowo-finansowe, aby spełnić nałożony na nich obowiązek. Aby domagać się alimentów od syna, niezbędne w takim przypadku będzie zatem wykazanie Państwa niedostatku i możliwości zarobkowych syna. W orzecznictwie przyjmuje się, że niedostatek ma miejsce wtedy, gdy „uprawniony nie może w pełni własnymi siłami i z własnych środków zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb” (por. teza III uchwały SN z dnia 16 grudnia 1987 r. w sprawach alimentacyjnych). Według J. Gwiazdomorskiego „w niedostatku znajduje się osoba, która nie jest w stanie uzyskiwać środków swego utrzymania, tzn. środków zaspokajania swoich potrzeb samodzielnie czy własnymi siłami”.

 

W literaturze prezentowany jest słuszny pogląd, w myśl którego wysokość obciążenia alimentacyjnego powinna być określona na takim poziomie, aby nie prowadziła do niedostatku samego obciążonego (tak: Kodeks rodzinny i opiekuńczy z komentarzem, red. J. Pietrzykowski, Warszawa 1990, s. 636; oraz powołani tam autorzy: S. Szer i J. Winiarz). W toku postępowania o alimenty sąd w pierwszej kolejności ustali, jakie są usprawiedliwione potrzeby Pana jako ojca i Pańskiej małżonki jako matki, a następnie ustali możliwości zarobkowe dziecka – syna. Zgodnie z tymi ustaleniami sąd zasądzi odpowiednie alimenty bądź stwierdzi, że sam uprawniony nie znajduje się w niedostatku albo że zobowiązany sam znalazłaby się w niedostatku. Sąd weźmie też pod uwagę, jakie Państwo mają potrzeby i czy są one zaspokajane.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Z treści Pańskiego pytania wynika, że zarówno Pan, jak i Pańska żona znajdują się w niedostatku (stosuję domniemanie). Należy wyraźnie podkreślić, że ocena niedostatku jest bowiem dokonywana nie tylko z punktu widzenia ewentualnego braku źródła dochodu, lecz także z uwagi na brak składników majątkowych, które taki dochód mogłyby przynosić.

 

Druga przesłanka, tj. możliwości zarobkowo-finansowe syna, także występuje. Wskazuje Pan, że mieszkają Państwo za granicą. Zasadne będzie zatem wytoczenie powództwa przed sąd miejsca zamieszkania pozwanego, tj. syna. Wyraźnie podkreślić należy bowiem, że mogą Państwo żądać alimentów wyłącznie od syna, nie zaś od synowej. Żona syna nie jest w żaden sposób upoważniona do świadczenia na Państwa rzecz.

 

Co prawda nie wskazuje Pan, czy mają Państwo więcej dzieci, ale należy zauważyć, że mogą Państwo żądać alimentów od każdego z nich. Zgodnie z art. 129 § 2 K.r.o. krewnych w tym samym stopniu obciąża obowiązek alimentacyjny w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

 

Należy zatem:

 

 1. ustalić miejsce zamieszkania syna – ma to wpływ na właściwość sądu;
 2. ustalić miesięczną kwotę alimentów – wartość przedmiotu sporu to 12× miesięczne alimenty; pozwanym jest wyłącznie syn;
 3. każde z Państwa winno wystąpić z powództwem osobno, należy jednak spodziewać się, że sąd połączy Państwa sprawy; pozew jest wolny od opłaty sądowej, co jednak nie zwalnia z obowiązku podania wartości przedmiotu sporu;
 4. przygotować kopię posiadanych dokumentów obrazujących Państwa sytuację majątkową i zdrowotną;
 5. jeżeli dokumenty są w języku innym niż polski, konieczne będzie zlecenie przetłumaczenia ich tłumaczowi przysięgłemu;
 6. osobiście wstrzymałbym się z dokumentacją do czasu uzyskania odpowiedzi na pozew od syna.

 

Każde pismo procesowe powinno zawierać:

 

 1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
 2. oznaczenie rodzaju pisma;
 3. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
 4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
 5. wymienienie załączników.

 

Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie przedmiotu sporu oraz oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby i adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników i (w zależności od pozwu) PESEL Pana lub Pańskiej żony.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 6 - IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty dzieci względem rodziców

Czy córka, która jest mężatką, nieposiadającą żadnego dochodu (pracuje tylko mąż), jest zobowiązana płacić alimenty swojej mamie? Czy w takiej sytuacji alimenty dla rodzica mogą być pobrane z dochodu męża córki?

Alimenty dla rodzica i problem z jego długami

Czy moja mama, mając emeryturę, może żądać ode mnie alimentów? Cierpi na chorobę psychiczną i dlatego narobiła wiele długów, od kilku miesięcy nie opłaca też rachunków za mieszkanie. Nie jest ubezwłasnowolniona. Czy mogę być wezwany do spłaty jej długów? Jak mogę tego uniknąć? Dodam, że mieszkamy osobno.

Alimenty na ojca–alkoholika

Po kilkunastu latach przypomniał sobie o nas ojciec, który opuścił rodzinę, a potem mama się z nim rozwiodła – bez orzekania o winie. Ojciec jest alkoholikiem, z tego powodu zawsze wyrzucano go z pracy. Nigdy się nami nie interesował, nie odwiedzał, nie płacił alimentów (tzn. były zasądzone, ale dostawałem je z Funduszu).

Teraz wrócił, wyrzucono go z kolejnej pracy. Jest starszym, schorowanym, wiecznie pijanym człowiekiem, bez pieniędzy (podobno ma tylko jakąś zapomogę).

Czy i w jakim stopniu jesteśmy z mamą za niego odpowiedzialni? Czy można go zmusić do leczenia i od tego uzależnić ewentualną pomoc? Czy musimy kosztem naszych rodzin wspomagać go teraz, wiedząc, że i tak wszystko przepije?

Alimenty dla matki

Jestem osobą niepełnosprawną i bezrobotną bez prawa do zasiłku. Od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuję pracy. Mam rodziców, ale utrzymują się oni ze skromnej renty i nie mogą mi pomagać. Mógłby to natomiast robić mój jedyny syn, który od kilku lat mieszka za granicą, gdzie ma dobrą pracę – jednak stanowczo odmawia. Słyszałam, że dorosłe dziecko może zostać zmuszone sądownie do płacenia alimentów dla matki. Jak się za to zabrać?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »