Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty na dziecko z konkubinatu

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 06.04.2016

Żyliśmy 8 lat w związku nieformalnym, mamy kilkuletnie dziecko, niestety doszło do rozstania. Mieszkaliśmy w moim domu, były partner włożył w niego sporo pracy, teraz mi wypomina, że został z niczym. Rzeczy, które kupił, są jego i nie mam nic przeciwko temu, aby je zabrał, ale on żąda jakichś spłat. Powiedział, że nie będzie płacił alimentów, dopóki się z nim nie rozliczę! Żąda ode mnie 1000 zł za każdy miesiąc x 8 lat, to jakiś absurd! Prowadzę małą firmę, zarabiam nieduże pieniądze, oprócz tego wychowuję dziecko, on ma wysokie dochody. Moje pytanie: jak to jest z tymi alimentami? Czy były partner może tak po prostu stwierdzić „nie dam”, bo uważa, że coś mu się ode mnie należy? Co powinnam zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej (rodziców, dziadków, dzieci) oraz rodzeństwo. Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka mieści się w katalogu obowiązków troszczenia się o jego fizyczny i duchowy rozwój. Oboje rodzice oraz dziecko są krewnymi w tym samym, pierwszym stopniu pokrewieństwa.

 

Pani, chcąc wystąpić przeciwko ojcu dziecka o alimenty, wpierw musiałaby udowodnić, że jest on ojcem dziecka. Oznacza to, że przed zażądaniem alimentów musiałaby Pani wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie ojcostwa, o ile ojciec wcześniej sam nie uznał dziecka.

 

Obowiązek alimentacyjny ustanie z chwilą osiągnięcia przez dziecko samodzielności życiowej, co z reguły łączy się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej. Możliwość podjęcia pracy zarobkowej nie może być jednak rozważana w oderwaniu od osobistej i życiowej sytuacji uprawnionego. Mianowicie jeżeli kontynuuje on naukę, uczy się zawodu, uczęszcza na kurs doskonalenia zawodowego, to za usprawiedliwione uznać należy dalsze alimentowanie go. Jak przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 lutego 1998 r. (I CKN 499/97), nawet zdobycie dwóch zawodów przez dziecko nie uwalnia rodziców od obowiązku świadczenia alimentów, jeżeli taki uprawniony podejmuje studia.

 

Zakres obowiązku alimentacyjnego zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (wyżywienie, odzienie, środki higieny, mieszkanie, żłobek itp.) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Z jednej strony sąd weźmie pod uwagę potrzeby dziecka i Pani osobiste starania dotyczące wychowania dziecka, z drugiej – sytuację majątkową i możliwości zarobkowe ojca.

 

Nie oznacza to, że jeśli np. ojciec dziecka jest bezrobotny, to sąd nie zasądzi od niego alimentów z uwagi na trudną sytuację majątkową. Sąd bowiem – obok faktycznej sytuacji majątkowej ojca – weźmie pod uwagę także możliwości zarobkowe ojca, których z różnych względów nie wykorzystuje, oraz zbada, w jaki sposób gospodaruje on swoim majątkiem (czy np. go nie trwoni), jaki posiada zawód i wykształcenie.

 

Pozostaje jeszcze kwestia kwot, jakich Pani może żądać od ojca dziecka. Tu wskażę, że zawsze lepiej jest żądać kwoty wyższej niż się oczekuje – pozostaje wtedy pole do manewru w przypadku gdy sąd będzie nakłaniał strony do zawarcia ugody (a zapewne będzie).

 

Trudno wskazać, o jaką konkretnie kwotę może się Pani ubiegać. Wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby dziecka i czy Pani te potrzeby będzie mogła udokumentować w sądzie. Powinna Pani zrobić sobie wstępne zestawienia wydatków na dziecko i takiej kwoty domagać się od ojca dziecka. Jak już napisałam, lepiej wnosić o wyższą kwotę niż wychodzi z wyliczeń, ponieważ sądy zwykle zasądzają mniej niż się żąda.

 

O wysokości kwot, jakie sąd zasądzi tytułem kosztów utrzymania dziecka, a także o sposobie, w jaki to ma nastąpić, sąd orzeka po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd ustalając wysokość zasądzonej kwoty będzie się kierował okolicznościami konkretnej sprawy.

 

W pozwie można umieścić również wniosek o zabezpieczenie roszczenia alimentacyjnego, tak aby sąd zasądził na rzecz dziecka kwoty, które ojciec dziecka powinien płacić w czasie trwania postępowania.

 

Zabezpieczenie powództwa o alimenty sprawi, że już w czasie trwania postępowania będzie Pani mogła otrzymywać od ojca dziecka jakieś kwoty.

 

Reasumując, dla dziecka które nie jest się w stanie samodzielnie utrzymać – alimenty zostaną zasądzone. Bezdyskusyjnie. Potem z takim wyrokiem z klauzulą wykonalności należy się udać do komornika, o ile ojciec dziecka w terminie nie będzie płacić alimentów.

 

W Pani sprawie zasadne byłoby zatem sporządzenie odpowiedniego pozwu. Nasz serwis świadczy takie usługi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus 0 =

»Podobne materiały

Nagroda jubileuszowa w okresie wypowiedzenia

W moim zakładzie pracy obowiązuje regulamin nagród jubileuszowych, który premiuje rocznice pracy. Mam zamiar zmienić pracę i chciałbym wiedzieć, czy jeśli taka rocznica zatrudnienia wypadnie na okres wypowiedzenia to mam prawo do nagrody jubileuszowej?

 

Przeniesienie na inne stanowisko po urlopie macierzyńskim

Jestem urzędnikiem z długoletnim doświadczeniem na samodzielnym stanowisku. Obecnie przebywam na 2-miesięcznym urlopie wychowawczym. Przed uzyskaniem zgody na urlop odbyłam rozmowę z dyrektorem urzędu, uzgadniając z nim moje nowe miejsce pracy w innym departamencie. Proponowane mi stanowisko zaakcep

 

Nie jestem ojcem dziecka, na które płacę alimenty, co robić?

Od 19 lat płacę alimenty na dziecko. Nie utrzymuję z nim ani z jego matką żadnych kontaktów. Jak sformułować pismo do komornika z zapytaniem o sytuację edukacyjną tego dziecka? Co w przypadku, gdy okaże się, że nie powinienem płacić alimentów od momentu uzyskania przez nie pełnoletności? Jest jeszcz

 

Wypowiedzenie najmu mieszkania komunalnego

Otrzymałem wypowiedzenie najmu mieszkania komunalnego M-2, ponieważ rok temu dostałem w spadku (razem z długami) mieszkanie własnościowe (też M-2) w tej samej miejscowości. Mieszkanie to nie ma CO, instalacja elektryczna jest jeszcze aluminiowa i całość nadaje sie do kapitalnego remontu. Mieszkanie

 

Przekazanie kluczy do mieszkania należącego do zmarłej przyjaciółki

Opiekowałem się moją przyjaciółką, która ze względu na śmiertelną chorobę zmarła w zeszłym tygodniu. Była właścicielką mieszkania własnościowego. Obecnie posiadam klucze do tego mieszkania i nie wiem, jak zgodnie z prawem przekazać je komuś z rodziny. Zmarła była samotna, chciała, by mieszkanie odzi

 

Zbycie spadku z długami

Odziedziczyłam w spadku po ojcu mieszkanie, które jest obciążone kredytem hipotecznym. Czy możliwe jest zbycie spadku z długami – dokładniej: czy mogę przekazać nieruchomość w darowiźnie matce? Czy w takiej sytuacji moje dzieci (niepełnoletnie) nie odziedziczą długów? Czy żona zmarłego, która

 

Działalność wydawnicza a podatki

Chce założyć firmę, która będzie sprzedawała przez Internet moje autorskie kursy video obsługi różnych programów komputerowych. Kursy będą sprzedawane na DVD i będą do ściągnięcia. Szukam rozwiązania, które pozwoli mi płacić niskie podatki. Jaki rodzaj opodatkowania powinienem wybrać? Czy będzie to

 

Nauka pływania dzieci i młodzieży szkolnej a kasa fiskalna

Chcę wynajmować od szkoły basen i prowadzić naukę pływania dla dzieci i młodzieży. Kursy pływania będę prowadził osobiście. Czy otwierając działalność będę musiał od razu ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej (naukę pływania klasyfikuje się chyba do usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »