Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty na dzieci bez rozwodu

Chcesz uzyskać alimenty na dzieci bez rozwodu? Czy to w ogóle możliwe? Poznaj odpowiednie przepisy prawa i zobacz, jak otrzymać alimenty na dzieci bez rozwodu!

 Gdyby zapadło orzeczenie przed sądem obcym i dopiero później zwrócono się do sądu polskiego z pozwem o alimenty, to sąd powinien odrzucić pozew, albowiem istnieje w tym zakresie powaga rzeczy osądzonej (pozew o podwyższenie alimentów nie miałby cechy powago rzeczy osądzonej, natomiast pozew o samo zasądzenie po raz pierwszy alimentów tak). Zgodnie bowiem z art. 199 § 1 pkt 2 K.p.c. „sąd odrzuci pozew, jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona”.

Jako że wyroki zasądzające alimenty w krajach UE są bezpośrednio wykonywane bez konieczności ich potwierdzani przez sąd innego kraju, w przypadku złożenia pozwu o alimenty w Polsce pozew ten zostanie odrzucony.

Jeżeli natomiast sprawa za granicą zakończy się bez wydania orzeczenia, to oczywiście można w sądzie polskim wszcząć postępowanie o alimenty i orzeczenie to będzie wykonywalne bezpośrednio na terenie całej Unii Europejskiej zgodnie ze stosowanym bezpośrednio rozporządzeniem Rady (Wspólnot Europejskich) nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 Uprawnione do alimentów od Pana jest Pana dziecko. W orzeczeniu o alimentach matka dziecka jest wskazana jako osoba, na której ręce mają być płatne alimenty (co nie oznacza, że to matka dziecka jest osobą uprawnioną do alimentów), ponieważ matka dziecka była jego przedstawicielem ustawowym oraz sprawowała zarząd jego majątkiem. Dziecko aż do osiągnięcia pełnoletniości było reprezentowane przez rodzica, dlatego też alimenty był Pan zobowiązany płacić do rąk matki dziecka.

Obecnie dziecko uprawnione do alimentacji jest osobą pełnoletnią, tak więc może Pan wypłacać alimenty do jego rąk. Także to dziecko, a nie Pana żona, decyduje o tym, czy składać wniosek o egzekucję alimentów.

Po ukończeniu przez dziecko 18 lat jego matka może reprezentować syna wyłącznie na podstawie pełnomocnictwa. Jeżeli matka dziecka nie posiada takiego pełnomocnictwa, to nie może reprezentować przed sądem czy też komornikiem Pana syna.

W orzeczeniu Sądu Najwyższego – uchwała z dnia 16 kwietnia 1977 r., sygn. akt. III CZP 14/77 – Sąd Najwyższy stwierdził, że według wieloletniej i przeważającej praktyki w wyrokach zasądzających alimenty na rzecz osób małoletnich sądy wymieniają także imiennie określonych przedstawicieli ustawowych, do których rąk świadczenia te mają być wypłacane. Prawidłowości tej praktyki nie należy kwestionować, gdyż jest ona niemal powszechna, utrwalona, nie pozostaje w sprzeczności z obowiązującym prawem i odgrywa poważną rolę z praktycznego punktu widzenia.    Przeczytaj pełną treść

 

 Z uwagi na powyższe przepisy należy stwierdzić, iż sąd mógł ze względu na wyjątkowe okoliczności zasądzić alimenty na rzecz byłego małżonka od małżonka nieuznanego za winnego rozkładu pożycia (tak jak w Pana przypadku) po upływie 5-letniego okresu od orzeczenia rozwodu.

W Pana przypadku sąd z pewnością uznał, że była żona znajduje się w niedostatku, a jednocześnie wystąpiły szczególne okoliczności (wypadek), które spowodowały, że sąd przedłużył 5-letni termin obowiązku alimentacyjnego rozwiedzionego małżonka wobec byłej żony. Trudno jednak powiedzieć bez wglądu do pisemnego uzasadnienia wyroku zasądzającego alimenty, czym dokładnie kierował się sąd, wydając ten wyrok.

W chwili obecnej nie ma Pan możliwości złożenia skargi kasacyjnej. Wynika to choćby z przepisu art. 3982 § 2 pkt 2 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o rozwód, o separację, o alimenty, o czynsz najmu lub dzierżawy oraz o naruszenie posiadania.

Może Pan natomiast rozważyć złożenie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony (o ile nadal Pan płaci te alimenty). Podstawą takiego żądania może być np. to, że była żona nie znajduje się już w stanie niedostatku. Zawsze też obowiązek alimentacyjny wygasa w sytuacji, w której były małżonek uprawniony do alimentów zawarł ponownie związek małżeński.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Alimenty na dzieci – procedura postępowania po ich zasądzeniu, jeśli rodzic nie chce płacić
Mam dwoje małych dzieci, mieszkam kątem u rodziców. Z ojcem dzieci nie mamy ślubu. Sąd zasądził mu alimenty w kwocie 300 zł na dziecko, jednakże on ich nie płaci i nie ma zamiaru płacić. Kazał mi się udać po pieniądze do funduszu alimentacyjnego. Od zasądzenia alimentów minęło już półtora miesiąca. Nasza sytuacja finansowa jest bardzo trudna, ja pracuję tylko na umowę-zlecenie, moi rodzice nie są w stanie pomóc. Co mogę zrobić, aby otrzymać należne dzieciom od ich ojca alimenty i czy mogę rozpocząć o to starania po tak krótkim czasie od zapadnięcia wyroku w sądzie?

Separacja, alimenty, mieszkanie
Chciałabym się dowiedzieć, jakie są procedury orzekania separacji i podziału majątku. Jestem w związku małżeńskim, niestety mąż mnie zdradza, choć nie mam na to żadnych dowodów oprócz tego, że go widziałam i widuję z inną kobietą. Mamy 4-letniego adoptowanego syna i mieszkamy w mieszkaniu, które jest własnością męża (zostało kupione przez niego przed małżeństwem), więc nie mam do tego lokalu prawa. Zażądał, żebym się wyprowadziła do rodziców, bo chce sprzedać mieszkanie i wystąpić o separację, a potem rozwód. Obecnie mąż nie płaci na syna, tylko płaci za mieszkanie 400 zł. Ja płacę media i utrzymuję siebie i syna.

Alimenty na dzieci – przesłanki ich ponownego podwyższenia
Od prawie dwóch lat płacę alimenty w wysokości łącznie 850 zł na dwójkę małoletnich dzieci. Wiem, że była żona chce wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów. W jakiej maksymalnej kwocie może ona uzyskać alimenty, według jakich wytycznych sąd będzie je ponownie obliczał? Moje zarobki w chwili zasądzenia wynosiły 3300 zł. Aktualnie zarabiam 600 zł więcej. Powinienem jednak dodać, że przed rokiem kupiłem małe mieszkanie, bo stare musiałem sprzedać i oddać połowę pieniędzy byłej żonie. Byłem zmuszony wziąć kredyt mieszkaniowy w banku, który aktualnie spłacam w ratach po 800 zł miesięcznie.

Moja była żona nie zna mojego aktualnego adresu zamieszkania, ale zna adres moich rodziców, w jaki sposób może dostarczyć mi pozew lub uzyskać mój adres? Mieszkamy w miejscowościach oddalonych od siebie prawie 250 km, jeśli taki pozew dotarłby do mnie, to czy można prosić, żeby sprawa odbyła się w sądzie w mojej miejscowości?

Alimenty na dziecko przyszłego męża
Mój narzeczony ma dziecko, na które płaci regularnie alimenty. Czy po zawarciu przez nas związku małżeńskiego, w sytuacji gdyby on na przykład stracił pracę, obowiązki alimentacyjne spadną na mnie? Czy matka dziecka może wystąpić z wnioskiem o zwiększenie alimentów, bo sytuacja materialna mojego przyszłego męża będzie lepsza ze względu na moje wysokie zarobki? Czy w takiej sytuacji powinnam zachować rozdzielność majątkową?

Alimenty na dziecko od ojca Francuza
Czy mogę domagać się alimentów od ojca dziecka, jeśli wyszłam za mąż za innego mężczyznę? Mój mąż nie jest prawnym opiekunem mojego dziecka. Dziecko nosi nazwisko ojca, który jest Francuzem i mieszka we Francji. Dziecko ma obywatelstwo francuskie.

Jakie alimenty na dziecko studiujące w Anglii?
Od 19 lat płacę na utrzymanie córki alimenty ustalone pomiędzy mną a jej matką oraz czasami partycypuję w większych kosztach związanych z jej wychowaniem. Nie widujemy się, nasze kontakty praktycznie nie istnieją, a ostatnio jeszcze sie pogorszyły, gdy poprosiłem 2 lata temu o wgląd do świadectwa szkolnego. Obecnie córka prawdopodobnie robi maturę, potem – z tego co mi wiadomo – ma zamiar studiować w Anglii i to na kierunku ogólnie dostępnym w kraju (marketing). Jeśli jej się to uda, jaką mogę mieć kontrolę nad jej postępami w nauce, czy też wiedzę o jej życiu (czy pracuje, czy nie)? Jakie są moje obowiązki alimentacyjne w tej sytuacji?

Wybrane opinie naszych klientów:

Skorzystałem z porady – pełnej i wyczerpującej. Przyda mi się przy podziale majątku. Serwis reaguje bardzo szybko, co jest miłym zaskoczeniem. Uważam, że porada jest rzetelna i wyczerpująca, same konkrety – co i jak zrobić, podstawy prawne, co jest możliwe do uzyskania, a co nie. Porada jest lepsza niż w „realu” – dopytałem o wszystko, odpowiedź uzyskałem szerszą, niż oczekiwałem – również na dodatkowe pytania. POLECAM.

Janusz

Ogromne dzięki! Porada była mi bardzo pomocna, przede wszystkim podbudowała mnie i dodała pewności. Bardzo, bardzo dziękuję!

Elżbieta

Superportal i zadowalająca obsługa... Rewelacja.

Małgosia

Jestem bardzo zadowolony z korzystania z waszych usług, dzięki temu śpię spokojniej.

Ariel

Dzięki serwisowi w końcu sprawy ruszyły. Dodaliście mi pewności i pchnęliście wiatr w żagle. Możliwość zadawania dodatkowych pytań pomogła rozwiać wątpliwości. Polecam każdemu mającemu problem prawny.

Maria

Jestem mile zaskoczona tym portalem. W pełni profesjonalna i wyczerpująca porada prawna, dzięki której wiem, jak rozwiązać swój problem zgodnie z prawem. Krótki czas oczekiwania na odpowiedź (wspomnę, że pytanie zadałam w sobotę po południu, a w niedziele rano miałam odpowiedź). Polecam i dziękuję!

Katarzyna

Bardzo fachowe porady pomogły mi w podjęciu decyzji, które zmienią moje życie na lepsze. Bardzo dziękuję.

Beata

Dziękuję za wyczerpującą informację. Wyjaśnił nam Pan wszystko bardzo przejrzyście. Sprawa jest już w toku. Teraz wiem, jak niekompetentni mogą być pożal się Boże inni prawnicy, którzy wyciągają kasę od klientów za nic. Cieszymy się z mężem, że trafiliśmy na Waszą stronę.

Pozdrawiamy całą "załogę"

Krystyna

Odpowiedź na pytanie jest wyczerpująca i rzeczowa, bez prawniczych zawijasów. Zrozumiała i pomocna dla każdego. Superserwis, polecam.

Andrzej

Z pośród zebranych przeze mnie opinii ta okazała się najpełniejsza. Z pewnością będę polecał ten serwis wszystkim swoim znajomym (jakość i przystępna cena).

Dawid

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »