Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty dzieci względem rodziców

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 24.09.2008

Czy córka, która jest mężatką, nieposiadającą żadnego dochodu (pracuje tylko mąż), jest zobowiązana płacić alimenty swojej mamie? Czy w takiej sytuacji alimenty dla rodzica mogą być pobrane z dochodu męża córki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty dzieci względem rodziców

Obowiązek alimentacyjny względem rodziców

Pełnoletnie dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów swoim rodzicom. Wynika to z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Obowiązek alimentacyjny ciążący na dorosłych dzieciach względem rodziców powstaje wówczas, gdy rodzice znajdą się w niedostatku (art. 133 § 2 Kodeksu rodzinnego). Jeżeli rodzice nie pozostają w niedostatku, dzieci nie są zobowiązane do alimentacji rodziców.

 

Stan niedostatku nie jest definiowany przez przepisy prawa. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż w stanie niedostatku pozostaje osoba, która nie może własnymi siłami samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych, podstawowych potrzeb. Są to np. potrzeby mieszkaniowe, potrzeby związane z pożywieniem, z ubraniem, a także potrzeby zdrowotne.

Przyjmuje się również, że do podstawowych potrzeb należy wliczać także te związane z edukacją, wypoczynkiem, kulturą itp. Usprawiedliwione potrzeby zawsze są oceniane indywidualnie i różnią się w odniesieniu do poszczególnych osób.

Kiedy powstaje obowiązek alimentacyjny?

Stan niedostatku nie ogranicza się do wypadku, gdy uprawniony do alimentacji nie ma żadnych środków utrzymania. W stanie niedostatku znajduje się również taka osoba, której sytuacja materialna powoduje, że nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Tak więc jeżeli dana osoba jest w stanie zaspokoić swoje potrzeby tylko w części, obowiązek alimentacyjny obejmuje pozostałą część.

 

Obowiązek alimentacyjny może powstać tylko wtedy, gdy niedostatek powstał w związku z czynnikiem obiektywnym, niezależnym od woli osoby, która w niego popadła. Obowiązek alimentacyjny nie powstanie wobec osoby, która pozostaje w niedostatku z własnej winy, np. nie podejmuje pracy mimo możliwości jej podjęcia, lekkomyślnie rezygnuje z pracy, nie ubiega się o świadczenia systemu ubezpieczeń społecznych mimo zaistnienia przesłanek do ich przyznania.

Czy rodzic może wystąpić o alimenty od swojego dorosłego dziecka mimo że ono nie pracuje?

Jeżeli matka znajduje się w niedostatku, to będzie mogła wystąpić o alimenty od swojej córki. Wysokość tych alimentów będzie uzależniona od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (mamy) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (córki).

 

To, że córka nie pracuje, nie przesądza o tym, że nie ma ona możliwości zarobkowych. Jej możliwości zarobkowe będą uzależnione od jej wykształcenia, doświadczenia zawodowego, wieku, stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej.

 

Należy pamiętać, iż obowiązek alimentacyjny dziecka względem rodzica może być oczywiście wykonywany poprzez dostarczanie pomocy materialnej, np. żywności, ubrania, opału itp. zamiast świadczeń pieniężnych.

Czy dochód męża zobowiązanej do płacenia alimentów na rodzica będzie podlegał egzekucji?

Gdyby córka nie płaciła zasądzonych alimentów, można by je egzekwować z jej majątku osobistego, a także z jej wynagrodzenia za pracę, dochodów z innej działalności zarobkowej, dochodu z praw autorskich i pokrewnych. Dochód męża córki zobowiązanej do alimentacji rodziców nie będzie podlegał egzekucji.

 

Powyższe wnioski wynikają z art. 41 § 2 Kodeksu rodzinnego, który wskazuje, że jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

 

Ewentualne zobowiązanie alimentacyjne córki wobec matki nie wynika z czynności prawnej i dlatego w tym wypadku będzie miał zastosowanie przepis art. 41 § 2 Kodeksu rodzinnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 7 =

04.07.2016

porabane a zus i ktus maja wszystko w dupie czlowiek cale zycie placi na koniec dostaje grosze i jeszcze dziecko musi takiemu pomagac bo zus buduje nowe biura poroniony przepis komunistycznego panstwa bo to nie demokracja debile

mariusz

27.10.2012

moj ojciec alkoholik lat 52 otwarcie powiedzial ze nie bedzie pracowal ,bo mu sie nie chce -woli brac alimenty odemnie czyli corki .Mieszkam w domu meza ,ktory ma gospodarstwo rolne ,ja oczywiscie mu pomagam ,zapieprzamy jak woly od switu do nocy......czy to jest w porzadku???Wiem jest to moj ojciec ,ktory odkad skonczylam 13 lat powtarzal mi wkolo ze bedzie mnie zywil do 18 roku zycia i koniec i tak bylo.Co najlepsze gdy w wieku 18 lat podjelam pierwsza prace to jego z pracy wyrzucili za pijanstwo i to ja lozylam na utrzymani domu wraz z babcia.......W wieku 30 lat wyszlam za maz i tatus rzada odemnie alimentow.......czy slusznie mam do niego zal?a moze jestem wyrodna corka-juz nie mam sil

aga

26.10.2012

A jak rodzice w niedostatku nie mogą pozbyć się 26-letniego pasożyta? Prawda, chore państwo, dokąd to prowadzi?

Oda

22.10.2012

To chore prawo wspiera tylko pasożytów, którym nie chce się pracować.

Anna

06.10.2012

:) to pewnie moja mamusia pisze, grunt sobie robi, a co w przypadku gdy córka jest w niedostatku, a matka twierdzi że nie ma żadnego obowiązku wobec córki?? nie pomoże mi choć może...

Kaśka

»Podobne materiały

Wliczenie pracy w gospodarstwie a przejęcie gospodarstwa

Wysłałem pismo do zakładu pracy z prośbą o wliczenie mi do stażu pracy okresu pracy w gospodarstwie rolnym rodziców. Po rozpatrzeniu zakład przysłał mi odpowiedź odmowną – nie może mi wliczyć pracy w gospodarstwie do stażu pracy, bo nie przejąłem gospodarstwa natychmiast i od razu go nie prowa

 

Gorsze warunki pracy

Dostałem wypowiedzenie umowy w zakresie zmiany wynagrodzenia i stanowiska pracy. Podstawą jest „zmiana systemu wynagrodzenia i stanowisk” w mojej firmie. Czy nie można tego uznać za zmianę reorganizacyjną? Będę miał gorsze stanowisko, a przecież byłem cenionym pracownikiem przez wiele la

 

Równy obowiązek opieki dzieci nad rodzicami

Od kilku lat opiekuję się moją 86-letnią mamą, która po przebytych chorobach wymaga całodobowej opieki. Mam siostrę, która jednak całkowicie lekceważy stan naszej mamy i moje prośby o jakąkolwiek pomoc. Nawet nie mogę wraz z mężem wyjechać na kilka dni urlopu. Już nie wspomnę, że oboje pracujemy na

 

Alimenty na rodzeństwo

Obecnie mieszkam z mężem i dziećmi w Anglii. W Polsce została moja siostra, która nie pracuje i niedawno została eksmitowana z mieszkania. Obawiam się, że może ona wystąpić do sądu o alimenty ode mnie. Pomagaliśmy siostrze przez kilka lat, ale ona wykorzystała nasze dobre chęci, pozbawiając nas mies

 

Jak długo trzeba płacić alimenty na byłą żonę?

Mam rozwód z orzeczeniem o winie, nie mieliśmy dzieci, ja założyłem nową rodzinę mam dziecko. Moja była żona ma też dziecko, żyje w konkubinacie z ojcem dziecka. Jej sytuacja materialna jest taka sama jak moja. Jak długo jeszcze mam jej płacić alimenty? Co mogę zrobić, aby wreszcie przestać ją utrzy

 

Niewykonanie projektu przez wykonawcę

We wrześniu 2008 r. zleciłam pewnej firmie wykonanie projektu. Według umowy projekt miał zostać ukończony 20.04.2009 r., a ja miałam wpłacić na początek 30% ceny. Firma prosiła jednak o wcześniejszą wpłatę całości kwoty, co stopniowo czyniłam (przelewy bankowe). Od początku jednak byłam zwodzona i&n

 

Korekta zeznań podatkowych przez osobę samotnie wychowującą dziecko

Rozliczyłam swoje dochody za lata 2008 i 2009 indywidualnie na formularzu PIT-37. Powinnam rozliczyć się za te lata jako osoba samotnie wychowująca dziecko, gdyż od stycznia 2008 r. wyrokiem sądu jestem rozwiedziona i mieszkam sama ze swoim dzieckiem i sama je utrzymuję. Według urzędnika na kor

 

Podatki od zysków giełdowych a działalność gospodarcza

Jako inwestor giełdowy moja firma musi płacić 19% „podatek Belki” w związku z inwestowaniem w akcje, kontrakty itp. Czy dałoby się płacić np. podatek liniowy 19%, ale na firmę? Czy jest możliwość otwarcia jakiegoś funduszu lub działalności na podstawie danego kodu PKD (wiem, że można tak

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »