Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty dla syna

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 26.02.2014

Dziewiętnaście lat temu byłam w Anglii. Tam poznałam pewnego mężczyznę. Zaszłam w ciążę, ale on nie chciał tego dziecka, więc wróciłam do Polski i urodziłam syna (głuchoniemego). Czy mogę starać się o jakieś alimenty dla syna? Wspomniany wcześniej mężczyzna nie uznał dziecka. Nie znam żadnych danych tego mężczyzny, nie wiem, gdzie mieszka. Co robić?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) oraz ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

 

Mając na uwadze, że ojciec Pani syna – jak przypuszczam – posiada obywatelstwo brytyjskie, należy podkreślić, iż sprawy ze stosunków między rodzicami i dziećmi należą do jurysdykcji krajowej. Powyższe wynika bezpośrednio z art. 11032 § 1 K.p.c., zgodnie z którym sprawy ze stosunków między rodzicami i dziećmi należą do jurysdykcji krajowej także wtedy, gdy dziecko albo przysposobiony lub przysposabiający mają miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Aby uzyskać alimenty (w tym także z tzw. funduszu alimentacyjnego), konieczne jest ustalenie ojcostwa. Jako że dziecko pochodzi z nieformalnego związku, nie może być mowy o domniemaniu pochodzenia dziecka od małżonka. Konieczne jest zatem sądowe ustalenie ojcostwa lub uznanie ojcostwa przed kierownikiem USC właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego dziecko pochodzi, oświadczy przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi jednocześnie albo w ciągu trzech miesięcy od dnia oświadczenia mężczyzny, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka. Jednakże ani matka, ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. Domniemywa się, że ojcem dziecka jest ten, kto obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka. Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą do obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne. Jeżeli dziecko ukończyło 18 lat, jedynym uprawnionym do dochodzenia sądowego ustalenia ojcostwa jest syn.

 

Dopiero sądowe ustalenie ojcostwa daje Pani lub Pani dziecku prawo do dochodzenia alimentów, a to z kolei, w przypadku braku ich egzekucji, do dochodzenia świadczenia alimentacyjnego od państwa z tzw. funduszu alimentacyjnego.

 

Powyższe wynika bezpośrednio z treści art. 3 ustawy, zgodnie z którym w przypadku bezskuteczności egzekucji osoba uprawniona może złożyć do organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego.

 

Reasumując, bez uprzedniego sądowego ustalenia ojcostwa nie ma możliwości dochodzenia należności od państwa. Z przykrością należy stwierdzić, iż polskie prawo nie przewiduje możliwości dochodzenia od państwa świadczenia alimentacyjnego w przypadku braku ustalenia ojcostwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty a brak kontaktu z ojcem

Mam przyznane alimenty na dziecko od 1993 r. Po zmianie przepisów związanych z funduszem alimentacyjnym przestałam otrzymywać alimenty (przekroczenie dochodu na osobę), czyli ok. 10 lat temu. Od tamtej pory nie podejmowałam żadnych działań w sprawie alimentów, nie znam też obecnego adresu

Alimenty dla niepracującego syna

Mój syn ma 22 lata. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia, ale kilkakrotnie zmieniał kierunek. Obecnie nie utrzymuje ze mną żadnych kontaktów, więc nie wiem, czy w tej chwili studiuje. Z pewnością jednak nie pracuje i żąda ode mnie płacenia alimentów. Czy mam obowiązek płaci

Alimenty dla pełnoletniej córki

Moja córka ma ustalone alimenty od swojego ojca. Za rok córka będzie pełnoletnia. Czy wtedy musi sama wystąpić do sądu o alimenty od ojca? Jak wygląda sprawa alimentów od matki (tj. ode mnie)? Zaznaczam, że córka mieszka ze mną i zamierza kontynuować naukę.  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »