Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty dla eksmałżonki

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 17.10.2013

Jestem w trakcie rozwodu. Mąż mnie zdradził i porzucił. Zarabiam 3500 zł na rękę, mąż – ponad 9000 zł. Małżonek spłaca kredyt mieszkaniowy zaciągnięty przed ślubem, oboje jesteśmy zdrowi, nie mamy dzieci. Na jakie alimenty mogę liczyć jako porzucona eksmałżonka?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestię alimentów dla eksmałżonków reguluje art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.), stanowiąc:

 

„§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

 

§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

 

§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przepis ten co do zasady odróżnia 2 sytuacje: gdy ktoś został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia lub nie. W tej drugiej sytuacji przy dochodach 3500 zł alimenty zasadniczo by Pani (eksmałżonce) w ogóle nie przysługiwały, bo nie jest Pani w niedostatku, zarabiając taką kwotę miesięcznie. Jeżeli jednak sąd uzna męża za wyłącznie winnego, co jest możliwe, skoro Panią zdradził i porzucił, wówczas sąd bada, czy istotnie pogorszyła się Pani sytuacja majątkowa i czy istnieją po Pani stronie usprawiedliwione potrzeby.

 

Zdaniem Sądu Najwyższego przy ocenie, czy nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, o którym mowa w art. 60 § 2 K.r.o., należy brać pod uwagę warunki materialne tego małżonka, jakie miałby, gdyby drugi z małżonków spełniał należycie swoje obowiązki i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie (uchwała całej Izby Cywilnej i Administracyjnej z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, LEX nr 3342).

 

Najprościej mówiąc, sumuje się dochody obu małżonków, odlicza wydatki, np. ów kredyt, oraz dzieli na pół. Jak Pani sobie przeprowadzi taką operację matematyczną, to uzyska Pani maksymalną kwotę alimentów (taką książkową), jaką mogłaby Pani uzyskać, natomiast musi Pani wykazać, że nastąpiło istotne pogorszenie Pani sytuacji życiowej, bo zasada równej stopy życiowej (czyli dokładnie pół na pół) nie ma zastosowania do rozwiedzionych małżonków (por. wyrok SN z dnia 28 października 1980 r., III CRN 222/80, LEX nr 2590; wyrok SA w Katowicach z dnia 15 lipca 2004 r., I ACa 375/04, LEX nr 147143; wyrok SA w Poznaniu z dnia 9 września 2009 r., I ACa 565/09, LEX nr 756661). Zawsze ocena tego i Pani usprawiedliwionych potrzeb będzie zależna od uznania sądu.

 

Mogę natomiast dać Pani jedną istotną radę – jak Pani przeprowadzi tę operację matematyczną, o której napisałam powyżej, to proszę zażądać maksymalną kwotę, a to dlatego, że zgodnie z art. 321 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad żądanie, co oznacza, że sąd nie może zasądzić wyższej kwoty niż ta wskazana przez Panią, reszta zaś już zależy od postępowania dowodowego.

 

W orzecznictwie Sądu Najwyższego nie ma wątpliwości, że przyznanie alimentów na rzecz eksmałżonka nie ma charakteru obligatoryjnego, nawet jeżeli spełnione są przesłanki ustawowe określone w art. 60 K.r.o. W wyroku SN z dnia 14 lutego 2001 r. (I CKN 1341/00) można niestety przeczytać, że „obowiązek alimentacyjny małżonka wyłącznie winnego nie istnieje obligatoryjnie w każdym bez wyjątku przypadku, gdy tylko spełnione są ogólne przesłanki wyraźnie określone w art. 60 § 2 krio. Przez użycie słów »sąd może orzec« dał wyraz pewnej swobodzie (nie dowolności) sędziowskiej, która pozwoli sądowi na oddalenie powództwa, jednakże tylko wyjątkowo, gdy będą przemawiały za tym konkretne, bardzo ważne powody”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty dla żony – jakiej kwoty należy się spodziewać?

Moja żona zaskoczyła mnie decyzją o rozwodzie (chce go przeprowadzić bez orzekania o winie), żąda również alimentów. Jak wysokie alimenty może orzec sąd, skoro zarabiam ok. 4000-4500 zł, z czego połowę pochłaniają tzw. rachunki?

Alimenty na żonę a rozdzielność majątkowa

W czasie trwania małżeństwa ustanowiliśmy z żoną rozdzielność majątkową. Teraz chcemy się rozwieść. Czy żona może zażądać ode mnie alimentów na siebie mimo intercyzy? Czy sąd ustala wysokość alimentów tylko na podstawie pensji czy również premii? Żona dobrze zarabia, świadczy usługi kosmetyczne w domu, ale nie jest to udokumentowane.

Ugoda alimentacyjna

Były mąż zgadza się na zawarcie ugody alimentacyjnej. Jesteśmy zgodni co do wszystkich okoliczności z tym związanych. Mąż nie chce jednak składać w sądzie żadnych dokumentów dotyczących jego dochodów. Czy sąd może ich wymagać?

Zaprzestanie płacenia alimentów i nadanie klauzuli wykonalności na posiedzeniu niejawnym

Po 5 latach płacenia alimentów dla byłej żony zaprzestałem ich płacenia zgodnie z prawem. Sąd okręgowy na posiedzeniu niejawnym nadał klauzulę wykonalności tytułowi egzekucyjnemu. Komornik wszczął postępowanie egzekucyjne. Moja była żona absolutnie nie jest w niedostatku, nie wiem więc, jak mogło do tego dojść. Czy mogę jakoś bronić się w tej sytuacji? Co robić?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »