Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty a ukrywanie dochodów

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 10.11.2009

Miałem dzisiaj pierwszą sprawę o podwyższenie alimentów. Matka powódki podważyła wysokość moich dochodów i wystąpiła do sądu z wnioskiem o przedstawienie książki przychodów i rozchodów mojej firmy oraz o odroczenie sprawy. Przeczytałem na Państwa stronie odpowiedź na podobne pytanie . Nie chciałbym, żeby ta książka dostała się w ręce matki powódki. Czy mogę temu zapobiec? Czy sąd na piśmie dostarczy mi, co i kiedy powinienem przynieść na rozprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty a ukrywanie dochodów

Czy w sprawie o podwyższenie alimentów można uniknąć przedstawiania sądowi książki przychodów i rozchodów?

Jak Pan już wie, trudno Panu będzie uniknąć przedstawienia sądowi książki przychodów i rozchodów, do czego wezwał Pana sąd.

 

Zgodnie z art. 248 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego: „Każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera tajemnicę państwową”.

 

„Od powyższego obowiązku może uchylić się ten, kto co do okoliczności objętych treścią dokumentu mógłby jako świadek odmówić zeznania albo kto posiada dokument w imieniu osoby trzeciej, która mogłaby z takich samych przyczyn sprzeciwić się przedstawieniu dokumentu. Jednakże i wówczas nie można odmówić przedstawienia dokumentu, gdy jego posiadacz lub osoba trzecia obowiązani są do tego względem chociażby jednej ze stron albo gdy dokument wystawiony jest w interesie strony, która żąda przeprowadzenia dowodu. Strona nie może ponadto odmówić przedstawienia dokumentu, jeżeli szkoda, na którą byłaby przez to narażona, polega na przegraniu procesu” (art. 248 § 2 K.p.c.).

Czy matka dziecka będzie miała wgląd do dokumentów okazanych na wezwanie sądu w sprawie o alimenty?

Przepisy postępowania cywilnego nie przewidują możliwości przedstawienia żądanego dokumentu wyłącznie do wiadomości sądu.

 

Sąd wezwał Pana do przedstawienia książki przychodów i rozchodów i zapewne nie zobowiązał Pana do dołączenia odpisów tego dokumentu. Oznacza to, że matka dziecka nie otrzyma odpisów książki i dlatego będzie miała ograniczone możliwości dokładnego zapoznania się z jej szczegółami.

 

Sąd na podstawie książki przychodów i rozchodów ustali Pana przychód, koszty prowadzonej działalności itp. Oczywiście, że te dane można uzyskać na podstawie PIT i zaświadczenia z urzędu skarbowego, ale skoro matka dziecka zażądała dowodu z książki przychodów i rozchodów, a sąd zarządził przeprowadzenie z niej dowodu, musi się Pan do tego dostosować. Sąd uznał, że książka przychodów i rozchodów stanowi dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy.

Odmowa przedłożenia książki przychodów i rozchodów na sprawie o alimenty 

Niezastosowanie się do zarządzenia sądu mogłoby wywołać niekorzystne dla Pana skutki procesowe.

 

Sąd nie prześle Panu zarządzenia, którym zobowiązał Pana do przedłożenia książki przychodów i rozchodów. Sąd nie wysyła postanowień i zarządzeń, które zostały ogłoszone na posiedzeniu sądu. Zarządzenie to zostało zapisane w protokole z rozprawy.

 

Sąd, wydając zarządzenie, określił termin, w jakim powinien Pan przedłożyć dowód, oraz miejsce jego przedłożenia. Bardzo prawdopodobne jest, że sąd zobowiązał Pana do przedłożenia dowodu w ciągu dwóch tygodni od wydania zarządzenia. Bieg terminu wyznaczonego przez sąd rozpoczyna się od ogłoszenia postanowienia lub zarządzenia.

 

Jeżeli nie pamięta Pan dokładanie, jaki termin wyznaczył Panu sąd, to polecałbym udanie się do sądu i przeglądnięcie akt sprawy, a w szczególności protokołu z rozprawy. Niezastosowanie się do zarządzenia sądu również może wywołać niekorzystne dla Pana skutki procesowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 2 =

»Podobne materiały

Alimenty - za jaki okres wstecz mogą być przyznane?

Chciałabym uzyskać alimenty wsteczne na córkę. Mąż nie łożył na jej utrzymanie, nie pracował, sama pokrywałam wszelkie koszty. Nigdy nie występowałam o alimenty. Czy mogę w tej sytuacji starać się o alimenty wsteczne i jeśli tak, to za jaki okres wstecz?

 

Co z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności?

Co dzieje się z długiem alimentacyjnym po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności? Ojciec dziecka nie interesował się nim, nie łożył na nie, a teraz namawia syna do umorzenia długu. Co mogę zrobić?

 

Możliwość nieuznania dziecka

Rok temu rozstałem się z narzeczoną. Później na krótko związałem się z inną dziewczyną, która wkrótce oznajmiła, że jest ze mną w ciąży. Ja jednak byłem już znów w związku z poprzednia partnerką, z którą planujemy ślub. Nie wiem, co zrobić – nie chcę utrzymywać kontaktów z tym dzieckiem ani mi

 

Notoryczne zalewanie łazienki przez sąsiada z góry – co robić?

Mam pytanie o zalanie łazienki. Otóż sąsiad regularnie zalewa łazienkę mojej mamy, woda ciągle kapie z sufitu łazienki. PZU było wzywane i wypłacało odszkodowania, ale one nigdy nie starczały na naprawę. Sąsiad nie przyjmuje do wiadomości tego, że zalewa mieszkanie (łazienkę) mojej mamy. C

 

Sprzedaż mieszkania w imieniu matki

Moja mama ma 85 lat. Do niedawna mieszkała sama w mieszkaniu, które jest jej własnością. Ponieważ ma niewielką emeryturę, ja płaciłam za czynsz, gaz, prąd i telewizję. Aktualnie mama nie może chodzić i wymaga całodobowej opieki, więc zamieszkała z moją siostrą. Mamy mieszkanie stoi puste, a ja

 

Wąska droga dojazdowa

Prowadzę hotelik w miejscowości nadmorskiej. Od 10 lat staram się, by gmina poszerzyła drogę dojazdową do mojego ośrodka (droga ma 205 cm). Gmina robi same problemy, nie wywiązuje się z obowiązku odśnieżania, ignoruje moje liczne doniesienia o niebezpieczeństwach. Dodam też, że straciłam wielu

 

Zwrot VAT z tytułu zakupu lokalu pod wynajem

Mam pytanie o zwrot VAT z tytułu zakupu lokalu pod wynajem. Otóż kupiłam apartament nad morzem pod wynajem (umowa dzierżawy). Nie jestem vatowcem i niestety dopiero po fakcie dowiedziałam się, że mimo to mogę ubiegać się o zwrot VAT z tytułu zakupu lokalu. Dotychczas podpisałam umowę przedwstępną z

 

Firmy w Polsce i we Włoszech, gdzie odprowadzać podatki?

Od 8 lat prowadzę działalność gospodarczą w Polsce, firma wykonuje usługi dla klienta zagranicznego. Również od 8 lat pracuję na terenie Włoch jako pracownik stały. Do maja 2015 r. posiadałam zameldowanie na terenie Włoch i Polski, od tego momentu jestem wyłącznie rezydentem Włoch. W 2014 r. założył

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »