.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty z zagranicy a podatek

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 22.05.2018

Czy alimenty otrzymane przez matkę od osoby mieszkającej za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej - na Litwie w kwocie ponad 700 zł są w Polsce opodatkowane?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty z zagranicy a podatek

Fot. Fotolia

Odpowiem, czyniąc pewne założenia. Zakładam najpierw, że chodzi o alimenty na dzieci, wypłacane po prostu do rąk ich matki od ojca z Litwy. To założenie jest konieczne, bo ustawa o dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wprowadza w art. 21 ust. 1 pkt 127 zwolnienie i zróżnicowanie przedmiotowe w zakresie alimentów.

 

I tak, zwolnione od podatku bez względu na ich wysokość są alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

 

Od razu dodam, że przepisy nie różnicują skutków podatkowych w zależności od tego, czy obowiązek alimentacyjny wobec dzieci został nałożony w orzeczeniu sądowym, czy też alimenty płacone są przez zobowiązanego bez wyroku sądowego. Wypłacone alimenty podlegają w każdym przypadku nielimitowanemu zwolnieniu z opodatkowania.

 

Gdyby jednak to były alimenty na rzecz innych osób, czyli np. na byłą żonę, to istnieją w tym zakresie odmienne zasady opodatkowania, które dotyczą alimentów na rzecz osób innych niż dzieci. Tutaj zwolnienie jest limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł i przysługuje tylko wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny wynika z orzeczenia sądowego bądź ugody stron zawartej przed sądem.

 

Alimenty na rzecz osób innych niż dzieci, wypłacane powyżej limitu 700 zł za miesiąc, jako że nie są zwolnione z podatku, powinny być doliczone w zeznaniu rocznym do pozostałych przychodów i opodatkowane według skali.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »