Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty z zagranicy a podatek

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 22.05.2018

Czy alimenty otrzymane przez matkę od osoby mieszkającej za granicą, w jednym z krajów Unii Europejskiej - na Litwie w kwocie ponad 700 zł są w Polsce opodatkowane?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty z zagranicy a podatek

Fot. Fotolia

Odpowiem, czyniąc pewne założenia. Zakładam najpierw, że chodzi o alimenty na dzieci, wypłacane po prostu do rąk ich matki od ojca z Litwy. To założenie jest konieczne, bo ustawa o dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wprowadza w art. 21 ust. 1 pkt 127 zwolnienie i zróżnicowanie przedmiotowe w zakresie alimentów.

 

I tak, zwolnione od podatku bez względu na ich wysokość są alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

 

Od razu dodam, że przepisy nie różnicują skutków podatkowych w zależności od tego, czy obowiązek alimentacyjny wobec dzieci został nałożony w orzeczeniu sądowym, czy też alimenty płacone są przez zobowiązanego bez wyroku sądowego. Wypłacone alimenty podlegają w każdym przypadku nielimitowanemu zwolnieniu z opodatkowania.

 

Gdyby jednak to były alimenty na rzecz innych osób, czyli np. na byłą żonę, to istnieją w tym zakresie odmienne zasady opodatkowania, które dotyczą alimentów na rzecz osób innych niż dzieci. Tutaj zwolnienie jest limitowane do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł i przysługuje tylko wtedy, gdy obowiązek alimentacyjny wynika z orzeczenia sądowego bądź ugody stron zawartej przed sądem.

 

Alimenty na rzecz osób innych niż dzieci, wypłacane powyżej limitu 700 zł za miesiąc, jako że nie są zwolnione z podatku, powinny być doliczone w zeznaniu rocznym do pozostałych przychodów i opodatkowane według skali.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus III =

»Podobne materiały

Ile może wynosić świadczenie alimentacyjne?

Moja była partnerka (nie byliśmy małżeństwem) żąda alimentów na dziecko w kwocie 2000 zł miesięcznie. Moim zdaniem to za dużo – zaproponowałem 1200 zł. Aktualnie zarabiam ok. 6000 zł miesięcznie, posiadam też mieszkanie. Płacę za prywatne ubezpieczenie zdrowotne synka, zobowiąza

 

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego po śmierci zobowiązanego

Mój ojciec miał zasądzone alimenty na moją rzecz, ale ich nie płacił. Zmarł trzy lata temu. Czy mogłabym otrzymywać alimenty z funduszu alimentacyjnego?

 

Zawiadomienie sądu o zmianie odbiorcy przelewu alimentów

Jak oficjalnie należy zawiadomić sąd na temat przelewania alimentów przez ojca na konto pełnoletniej córki, zamiast na konto matki (jak było dotychczas)? Czy wymagana jest obecnie zgoda sądu na to, by córka wystąpiła o podwyższenie alimentów?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »