Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Była żona straszy mnie, że założy sprawę o alimenty

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 01.04.2018

Jestem 7 lat po rozwodzie bez orzekania o winie, a teraz po latach była żona straszy mnie, że założy sprawę o alimenty na siebie. Czy jej groźby mają uzasadnienie w przepisach prawa?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z treścią art. 60 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Zgodnie z paragrafem 3 tego przepisu obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

 

Jak określono w wyroku Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 28 stycznia 1999 r., III CKN 1041/98 LexPolonica nr 335097: „Przedłużenie 5-letniego terminu przewidzianego w art. 60 § 3 kro może nastąpić tylko wtedy, gdy wyjątkowe okoliczności, wymienione w tym przepisie, powstały przed upływem 5 lat od orzeczenia rozwodu.

 

Artykuł 60 § 3 kro stanowi m.in., że obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.”


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Była żona straszy mnie, że założy sprawę o alimenty

 

W judykaturze przyjęte jest od dawna i aprobowane w piśmiennictwie, że powództwo to może być wytoczone także po upływie pięcioletniego terminu określonego w art. 60 § 3 K.r.o., liczonego od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego [zob. np. uchwałę SN z dnia 15 września 1978 r. III CZP 57/78 (OSNCP 1979/4 poz. 66) oraz uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej i Administracyjnej SN z dnia 16 grudnia 1987 r. III CZP 91/86 (OSNCP 1988/4 poz. 42)].

 

Według przeważającej w piśmiennictwie opinii, aby żądanie przedłużenia wymienionego terminu mogło zostać uwzględnione, wyjątkowe okoliczności, o jakich mowa w art. 60 § 3 K.r.o., muszą zaistnieć przed upływem wspomnianego terminu. Również z uzasadnienia powołanej uchwały Sądu Najwyższego z dnia 26 lutego 1970 r., III CZP 109/69 OSNCP 1970/10 poz. 181, wynika pośrednio przyjęcie takiego poglądu.

 

Moim zdaniem sąd oddali powództwo Pańskiej byłej żony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ile może wynosić świadczenie alimentacyjne?

Moja była partnerka (nie byliśmy małżeństwem) żąda alimentów na dziecko w kwocie 2000 zł miesięcznie. Moim zdaniem to za dużo – zaproponowałem 1200 zł. Aktualnie zarabiam ok. 6000 zł miesięcznie, posiadam też mieszkanie. Płacę za prywatne ubezpieczenie zdrowotne synka, zobowiązałem się ponadto do założenia dla niego funduszu powierniczego, na który będę wpłacał minimum 150 zł miesięcznie. Spłacam także kredyt, który zaciągnąłem wraz z byłą partnerką. Czy zaproponowana przeze mnie kwota alimentów jest odpowiednia? Czy sąd może zasądzić alimenty w wysokości 2000 zł miesięcznie?

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego po śmierci zobowiązanego

Mój ojciec miał zasądzone alimenty na moją rzecz, ale ich nie płacił. Zmarł trzy lata temu. Czy mogłabym otrzymywać alimenty z funduszu alimentacyjnego?

Zawiadomienie sądu o zmianie odbiorcy przelewu alimentów

Jak oficjalnie należy zawiadomić sąd na temat przelewania alimentów przez ojca na konto pełnoletniej córki, zamiast na konto matki (jak było dotychczas)? Czy wymagana jest obecnie zgoda sądu na to, by córka wystąpiła o podwyższenie alimentów?

Alimenty emeryta na byłą żonę

Sprawa dotyczy alimentów emeryta na byłą żonę. Jestem po rozwodzie. Rozwód orzeczono wyłącznie z mojej winy w 2012 r. Mam 3 córki usamodzielnione. W chwili obecnej chcę dokonać podziału majątku wspólnego. Żona odgraża mi się, że mnie wszystkiego pozbawi. Obecnie pracuje. Wiem, że może zaskarżyć mnie o alimenty. Jeżeli tak, to jaka wysokość alimentów na jej rzecz mogłaby wchodzić w rachubę? Pobieram emeryturę w kwocie 2400 zł.

Jak zapewnić opiekę chorej psychicznie siostrze porzuconej przez rodzinę?

Moja siostra ma 50 lat. Trzy lata temu zachorowała na chorobę psychiczną, dzieci ją zostawiły, wyjechały do innego miasta i nie chcą mieć z nią nic wspólnego. Mąż wyjechał za granicę i prawdopodobnie wkrótce wystąpi o rozwód. Siostra nie może utrzymać dłużej żadnej pracy, bo jak zaczyna opowiadać głupoty, zaraz ją zwalniają. Wkrótce nie będzie miała z czego żyć i gdzie mieszkać. Martwię się o nią, ale nie mogę wziąć jej pod swoją opiekę. Co w takiej sytuacji zrobić? Ona nie chce żadnych prawników, nikomu nie ufa i nie wierzy. Czy dzieci można zmusić do opieki nad chorą matką? Kto może złożyć takie zgłoszenie i gdzie? Nikt nie chce zostać jej opiekunem prawnym. Czy sąd może mnie zobowiązać do opieki nad moją siostrą, czy to dzieci powinny się nią opiekować?

Utrzymanie żony po rozstaniu

Rozstaliśmy się z żoną i ona chce ode mnie pieniędzy na utrzymanie. Teraz opiszę nasz problem. Żoną wyjechała za granicę do opieki w 2000 roku. Potem w 2005 ja dojechałem do niej. I zaczęliśmy razem we Włoszech pracę. Moja żona się opiekuje starszym panem. W zamian tego nie otrzymuje wynagrodzenia, ale jeżeli dachowa go do końca, wszystko jest przypisane na nią. Nasze pożycie się popsuło i postanowiliśmy się rozstać. Moja żona nie musi opłacać żadnych rachunków i wynajmu, bo wszystko opłaca właściciel domu i ja. Ja aktualnie pracuję za granicą i zarabiam dobrze, ale z tych pieniędzy muszę opłacić wszystkie moje składki we Włoszech, a to nie są małe pieniądze. Czy moja żona może się domagać alimentów na nią?

Alimenty na ojca alkoholika po udarze

Pomoc społeczna będzie występować o alimenty dla mojego ojca w związku z udarem mózgu i koniecznością umieszczenia go w DPS-ie. Ojciec jest alkoholikiem, całe życie pił i nas bił. Po pierwszym udarze 2 lata temu nadal nie zmienił zachowania. Drugi udar spowodował jego paraliż i niesamodzielność. Nigdy nie płacił na nas alimentów, nie pracował. Ojciec nie ma żadnych oszczędności, ale ma część domu rodzinnego. Moja siostra pracuje (ale jest niepełnosprawna), ja także – ale za granicą. Jak możemy się bronić przed niesprawiedliwymi alimentami?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »