Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty płacone na wnuki

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 07.06.2018

Ja jako babcia płacę od 8 lat alimenty na wnuki. Jeden wnuk ma 15 lat, drugi 18 lat kończy w listopadzie. Złożyłam wniosek do sądu
o uchylenie alimentów mi zasądzonych. Czy po skończeniu przez wnuka 18 lat będę musiała płacić na niego alimenty, bo jak słyszałam, to mający pełnoletność wnuk może mnie podać do sądu. Czy w związku z tym muszę zakładać nową sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty płacone na wnuki

Odpowiedzi na postawione pytania brzmią co do zasady w obu przypadkach twierdząco. Oto bowiem zasądzone wyrokiem sądu alimenty są należne od strony formalnej, w tym także egzekwowane przez komornika, tyle czasu, ile prawomocnym i niezmienionym czy nieuchylonym pozostaje wyrok w przedmiocie tychże alimentów.


Dlatego aby przestały one być należne i wymagane, konieczne jest wystąpienie do sądu po uzyskaniu przez wnuka pełnoletności. Wówczas też sąd automatycznie ich nie uchyli – jednak zbada, czy istnieją ku temu przesłanki i dowody w oparciu o niżej cytowane przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dające podstawę do zmiany lub uchylenia obowiązku alimentacyjnego:

 

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

 

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.


§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”,

 

a także:

 

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

 

Kluczowym przepisem uprawniającym do złożenia pozwu będzie norma mówiąca o zmianie sytuacji po stronie uprawnionej:

 

„Art. 138. [Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego]

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

 

Podsumowując – po uzyskaniu przez wnuka pełnoletności należy wystąpić na drogę sądową o zmianę lub uchylenie alimentów w oparciu o powyższe regulacje prawne z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Warto się więc zorientować, co wnuk będzie dalej robił – uczył się, uzyskiwał dochód, jaka jest sytuacja jego rodziców, czy pozostanie w niedostatku bez alimentów – aby wszystko to w pozwie należycie wykazać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 6 =

»Podobne materiały

Data wsteczna – czy można ją ustalić, wnosząc o wyższe alimenty?

Otrzymuję alimenty na dwóch synów od ojca dzieci, ale są one dość niskie. Chciałabym złożyć pozew o ich podwyższenie i zażądać ustalenia daty wstecznej świadczenia w nowej wysokości. Czy to jest możliwe?

Ominięcie kosztów komorniczych przy spłacie alimentów

Czy jest możliwość ominięcia opłacania komornika w spłacaniu alimentów na rzecz dziecka? Płacę 500 zł miesięcznie, ale przez to, że matka dziecka zgłosiła sprawę do komornika, muszę dodatkowo opłacać koszty komornicze, które chciałbym ominąć.

Adoptowane dziecko, rozwód rodziców i alimenty

Dziesięć lat temu wziąłem ślub. Po kilku latach wraz z żoną adoptowaliśmy niemowlę z domu dziecka. Od dwóch lat jesteśmy jednak po rozwodzie, zostałem pozbawiony praw rodzicielskich, ale płacę alimenty na dziecko. Była żona wyszła ponownie za mąż, ma nową rodzinę; ja natomiast nie mam kontaktu z dzi
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »