Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty na żonę i dziecko w separacji

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 08.02.2020

Mieszkam z mężem i naszym 15-miesięcznym dzieckiem w jego mieszkaniu. Między nami ustała więź i nie ma pożycia małżeńskiego. Nie możemy się porozumieć w wielu ważnych sprawach. Mąż ma też 12-letnie dziecko z innego związku i konflikt z jego poprzednią partnerką bardzo negatywnie wpływa na nasze relacje. Oboje chcemy separacji, mąż zgodził się na płacenie alimentów na nasze dziecko oraz na mnie, ponieważ obecnie pomimo prowadzenia własnej działalności nie osiągam dochodu. Nie chcemy też ograniczenia władzy rodzicielskiej, chcemy nadal mieszkać w tym samy mieszkaniu, ale w osobnych pokojach i na określonych przez nas warunkach. Czy jest to możliwe z punktu prawnego i jak długo trwa samo postępowanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty na żonę i dziecko w separacji

Fot. Fotolia

Niestety w małżeństwach bywają często trudne chwile i niestety nieraz najlepszym i najrozsądniejszym wyjściem pozostaje rozwód albo separacja. Dobrze jeszcze, jeśli uda się uniknąć trudnej walki w sądzie i można to załatwić szybko i bez kłótni. Także w kwestii warunków alimentacji.

Orzeczenie separacji przez sąd

Problematyka separacji oraz rozwodu została uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (dalej K.r.io.). Zgodnie z art. 611 sąd orzeka separację, jeśli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia – w odróżnieniu od rozwodu nie musi on być trwały. W doktrynie podkreśla się, ze w małżeństwie istnieją zasadniczo trzy więzi – fizyczna, uczuciowa oraz o charakterze gospodarczym. Musi być rozkład wszystkich tych więzi, przy czym najbardziej liberalnie sądy odnoszą się jeszcze do tej gospodarczej, gdyż sytuacja materialna często zmusza ludzi do mieszkania wspólnego aż do momentu rozwodu, a czasem nawet dłużej. Dlatego też fakt zamieszkania nadal wspólnie nie stanowi zbyt wielkiej przeszkody, gdy nieraz właśnie strony zamieszkują razem przez dłuższy czas mimo wszystko. Dowiedzenie rozkładu więzi emocjonalnej będzie uzależnione od tego, co Państwo powiedzą w sądzie. Jeśli wspólnie Państwo potwierdzą, że nie darzą się już od dłuższego czasu uczuciem, próbowali Państwo się porozumieć, ale mimo to się nie udało, sąd może orzec separację.

 

Orzeczenie separacji nie jest możliwe, jeśli wskutek tego miałoby na tym ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Nie można wykluczyć, że sąd stwierdzi, iż w przypadku, gdy macie Państwo tak małe dziecko, nie jest dopuszczalne orzeczenie separacji. Dlatego też ważne jest w takich przypadkach przekonanie sądu, że nawet brak separacji nic nie zmieni, gdyż i tak ustały więzi, a próby dojścia do porozumienia nie dały efektu.

Separacja a orzeczenie o władzy rodzicielskiej

W postępowaniu o separację stosuje się część przepisów dotyczących rozwodu. W związku z tym w postępowaniu tym orzeka się również o władzy rodzicielskiej – można wnosić o to, aby władza rodzicielska została przyznana obojgu rodzicom, z tym że miejscem zamieszkania dziecka będzie miejsce zamieszkania Pani. . Na zgodny wniosek sąd może nie orzekać o utrzymywaniu kontaktów, pozostawiając to Państwu. To jest dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy obydwoje rodzice są zgodni w tej kwestii, nie będą wnosić odmiennych żądań i będą mogli porozumieć się co do tej sprawy. Takie rozwiązanie jest dobre, gdy macie Państwo do siebie zaufanie i chcecie również uprościć postępowanie.

Warunki alimentacji po orzeczeniu separacji

Sąd powinien również orzec o alimentach na rzecz dziecka – na szczęście tutaj sprawa, jak rozumiem, jest mniej więcej uzgodniona. W związku z tym postępowanie powinno być raczej krótkie, jeśli są Państwo zgodni. Pani złoży pozew, a Pani mąż wyrazi zgodę na Pani propozycje, sprawa powinna się szybko zakończyć.

 

Opłata od takiego pozwu wynosi 600 zł, ale może Pani złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów i wówczas nie będzie Pani musiała składać tej opłaty. Trudno jest mi natomiast się wypowiedzieć co do tego, ile to będzie trwało. Jest duża szansa, że skończy się na jednej rozprawie, ale niestety nie można mieć pewności, gdyż czasem sędzia sprzeciwia się temu ze względu na dziecko. Należy również liczyć się z tym, że czas oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy może być dość długi. Sądy okręgowe mają wiele spraw i niekiedy czeka się na termin przynajmniej kilka miesięcy, w tak dużych miastach jak np. Warszawa może to być nawet rok. Można zawsze w pozwie napisać prośbę o szybkie rozpatrzenie sprawy, ale pewnie i tak sąd się nie przychyli, zwłaszcza gdy nie będzie miał po prostu możliwość wyznaczenia szybkiego terminu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus I =

»Podobne materiały

Wyprowadzka z mieszkania męża i sprawa rozwodowa

Wyszłam za mąż trzy lata temu, ale mąż rok po ślubie (gdy nasze dziecko miało 2 tygodnie) kazał mi się wyprowadzić ze swojego mieszkania. Odtąd mieszkam z synem w wynajmowanej kawalerce. Po ślubie mąż zaczął pić i robić awantury, wyprowadzka była więc i tak przeze mnie planowana. Czy mogę starać się

 

Separacja w Wielkiej Brytanii – czy mogę skierować sprawę do sądu w Polsce?

Wraz z żoną i synem mieszkamy w Wielkiej Brytanii. Żona tydzień temu w asyście policji opuściła nasze mieszkanie, oświadczając, że składa wniosek o separację. Nie zgadza się jednak na mój wyjazd z dzieckiem do Polski. Czy mogę nie zgodzić się na separację w Wielkiej Brytanii i skierować sprawę do są

 

Decyzja o odejściu od żony i dzieci

Jestem 24 lata po ślubie, mamy dwoje dzieci w wieku 22 i 17 lat. Chcę odejść do innej kobiety. Decyzja o odejściu od żony i dzieci jest już podjęta. Jak przeprowadzić to najmniej boleśnie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »