Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty na uzależnionego syna

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.09.2019

Mój syn ma 20 lat i jest uzależniony od środków psychoaktywnych. W zeszłym roku zdał maturę i dostał się na studia. Jego ojciec płaci na niego alimenty; syn korzysta z pomocy opieki społecznej. Ja prowadziłam działalność gospodarczą. Urząd celny zajął mi konto firmowe,
dlatego zmuszona byłam zawiesić działalność gospodarczą. W związku z chorobą syna po miesiącu studiów syn zaprzestał studiowania. W sytuacji, kiedy zostałam bez pracy, działalność gospodarczą przepisałam na syna, ale nadal ją prowadzę. Uzależnienie syna nasiliło się do tego stopnia, że w tej chwili wyjeżdża na rok do ośrodka leczenia uzależnień. Od wielu lat leczy się u psychiatry, przebywał w szpitalach. Czy nadal może otrzymywać alimenty od ojca?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż konieczne byłoby ustalenie na podstawie decyzji z OPS-u, na jakiej podstawie prawnej syn otrzymuje pomoc z OPS-u. Czy jest to pomoc stała, okresowa, celowa? Jeżeli chodzi o alimenty to istotnym dla interesów syna będzie ustalenie co leżało u podstaw przyznania synowi alimentów, a także jaki kontakt syn posiada z ojcem? Czy ojciec interesuje się synem, pomaga w jego wychowaniu (pomimo wieku, wydaje się, że z uwagi na uzależnienie wychowania nadal jest konieczne)?

 

Należy sobie zadać pytanie, jak są pożytkowane środki uzyskiwane tytułem alimentów? Mniemam, iż na bieżące utrzymanie dziecka. W mojej ocenie Sąd może nie zasądzić od syna na rzecz ojca zwrotu alimentów, powołując się przy tym na treść art. 411 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z ww. przepisem „nie można żądać zwrotu świadczenia:

1) jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;

2) jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;

3) jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;

4) jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Alimenty na uzależnionego syna

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Wyraźnie zatem podkreślić należy, iż świadczenie alimentacyjne jest obowiązkiem rodziców.

 

Istotny z punktu widzenia interesu Pani syna pogląd wyraża Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 7 sierpnia 2013 r., sygn. akt I ACa 287/13, zgodnie z którym „przepis art. 411 pkt 1 k.c. sankcjonuje świadome i dobrowolne działanie podmiotu spełniającego nienależne świadczenie, który godzi się w ten sposób z ubożeniem, co uzasadnia pozbawienie go ochrony prawnej przez dochodzenie zwrotu świadczenia w oparciu o roszczenie restytucyjne”.

 

Nadto zauważyć należy, iż „spełniający świadczenie nie wie, że jest do świadczenia zobowiązany (art. 411 pkt 1 k.c.), gdy działa pod wpływem błędu, to znaczy pozostaje w przekonaniu, że spełnia należne świadczenie, podczas gdy przekonanie to nie ma oparcia w okolicznościach lub jest wynikiem mylnego o nich wyobrażenia. Nie ma przy tym znaczenia przez kogo błąd został wywołany i że spełniający świadczenie, przy dołożeniu należytej staranności mógł się dowiedzieć, że do świadczenia nie jest zobowiązany, a nawet że błąd został zawiniony przez spełniającego świadczenie” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 2002 r., sygn. akt IV CKN 1575/00).

 

W przedmiotowej sytuacji jedynie świadome wprowadzanie ojca dziecka w błąd co do jego dalszego kształcenia może stanowić podstawę do nakazania zwrotu alimentów. Jeżeli ojciec dziecka nie interesuje się dzieckiem, nie rozpytuje dziecko o jego podstępy w nauce, a jedynie płaci alimenty to w mojej ocenie płaci je dobrowolnie. Po jego stronie jest obowiązek troski o syna, tym bardziej, że zapewne ma świadomość tego, że syn ma problemy z używkami.

 

„Przepis art. 411 pkt 1 kc ma zastosowanie także wówczas, gdy z żądaniem zwrotu nienależnego świadczenia występuje osoba, która wiedziała o braku własnego zobowiązania wobec egzekwującego wierzyciela i nie podjęła żadnych przewidzianych prawem czynności, zmierzających do ograniczenia lub uniemożliwienia kontynuowania egzekucji” (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 27 czerwca 2002 r., sygn. akt IV CKN 1166/2000).

 

Mając na uwadze powyższe w mojej ocenie, ojciec dziecka nie będzie mógł skutecznie dochodzić zwrotu alimentów, ale jedynie wówczas, gdy nie jest wprowadzany w błąd, okłamywany co do edukacji syna.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + osiem =

»Podobne materiały

Nieślubne dziecko i obniżenie alimentów

Mój mąż ma nieślubne dziecko, na które płaci alimenty. Niedawno jednak urodził się także nasz syn. Ja nie pracuję, a alimenty męża wynoszą ponad połowę zasiłku dla bezrobotnych. Czy są szanse na zmniejszenie ich wysokości, skoro oboje szukamy pracy, ale nie możemy jej znaleźć?

Koszty utrzymania dziecka a opłata za media

Ja i żona jesteśmy w separacji, ale mieszkamy nadal w jednym domu. Sąd zasądził alimenty na naszego synka. Czy w ich skład wchodzi także opłata za media? Wydaje mi się, że powinienem płacić 1/3 opłat za media, 1/3 – żona, a pozostałą część powinny pokrywać alimenty, poniewa

Zawiadomienie sądu o zmianie odbiorcy przelewu alimentów

Jak oficjalnie należy zawiadomić sąd na temat przelewania alimentów przez ojca na konto pełnoletniej córki, zamiast na konto matki (jak było dotychczas)? Czy wymagana jest obecnie zgoda sądu na to, by córka wystąpiła o podwyższenie alimentów?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »