.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Alimenty na pełnoletnie dzieci - złożenie wniosku o uchylenie alimentów

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.12.2020

Mam od 2009 roku z tytułu renty alimentacyjnej zasądzone alimenty na dwóch synów – 19 lat i 21 lat. Płacę alimenty regularnie 2 x 500 zł. Młodszy z nich nie chce się uczyć. Chodził do pierwszej klasy technikum i nie zdał. Potem chodził do liceum i tam zdał do drugiej klasy warunkowo. Teraz w drugiej klasie miał w sierpniu dwie poprawki, z których jednej nie zdał. Jeszcze raz będzie musiał chodzić do drugiej klasy, ale nie chodzi do szkoły, tak udało się mi zobaczyć na e-dzienniku. Natomiast mój starszy syn obecnie jest na studiach dziennych. We wrześniu ożenił się. W ubiegłym roku akademickim pracował na pół etatu. Wraz z żoną wynajęli mieszkanie. Czy mogę złożyć uchylenie alimentów w przypadku dzieci pełnoletnich?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty na pełnoletnie dzieci - złożenie wniosku o uchylenie alimentów

Alimenty na dziecko pełnoletnie, ale uczące się

W mojej ocenie, o ile ma Pan szanse na uchylenie alimentów, to jedynie na starszego syna. Młodszy, choć nie podejmuje starań, które by od niego można było wymagać, jest jeszcze na tyle młody, że Pańskie alimentowanie znajduje uzasadnienie. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 listopada 1997 r., sygn. akt III CKN 257/97 (OSNC 1998, nr 4, poz. 70): „Przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym rodziców wobec dzieci, które osiągnęły pełnoletność, brać należy także pod uwagę, czy wykazują one chęć dalszej nauki oraz czy ich osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie nauki”. Co prawda młodszy syn ma problemy w nauce, ale podjął starania, by naukę dokończyć. Dopóty zatem będzie podejmował naukę, nie widzę powodów do uchylenia alimentów. 

Alimenty na dziecko pełnoletnie i pracujące

Inaczej sprawa ma się w kwestii starszego syna. Choć jego wiek nie wskazuje na to, by się całkowicie usamodzielnił (wskazuje Pan przecież na dzienne studia), to jednak jego zachowanie pokazuje, że nie powinien już liczyć na formalne wsparcie ze strony rodziców. Każdy z rodziców może chcieć syna wspierać, ale wobec założenia przez niego rodziny nie powinien on oczekiwać dalszego alimentowania. Inaczej bowiem dojdzie do sytuacji, że osoba, która nie jest samodzielna finansowo, została głową rodziny. Jeżeli nie ma się oparcia finansowego, nie zakłada się rodziny.

 

Sąd Najwyższy w tezie IV uchwały z dnia 16 grudnia 1987 r. w sprawach alimentacyjnych przyjął, że „przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumieć należy potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu - odpowiedni do jego wieku i uzdolnień – prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy. Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody. Dzieci mają prawo do równej z rodzicami stopy życiowej, niezależnie od tego, czy żyją z nimi wspólnie, czy też oddzielnie”.

Starania o samodzielne przychody dzieci pełnoletnich

Zwrócić uwagę należy a § 3 ww. przepisu, który stanowi, iż rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Ostatnia część tego paragrafu jest podstawą złożenia pozwu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego Pani wobec swojego dziecka. Ustawodawca bowiem dał wyraz powszechnemu stanowisku orzecznictwa i doktryny, które wskazuje, iż pełnoletnie dziecko w pierwszej kolejności powinno samo postarać się o uzyskanie przychodu, a dopiero później móc żądać środków od osób zobowiązanych.

Sprawdzenie życia prywatnego pełnoletniego syna

Niemniej, o ile ma Pan taką możliwość, bardzo proszę przeanalizować konta na profilach społecznościowych swojego starszego syna, celem ustalenia, gdzie spędza wolny czas, jak się bawi, gdzie jeździe na wakacje. Młodzi ludzie mają tendencję do okazywania światu wszystkiego, nie zdając sobie sprawy z tego, że każdy taki wpis może być wykorzystany przeciwko nim. Istotne znaczenie ma także to, czy był Pan zaproszony na ślub. Jeżeli nie, uważam, że może Pan ten argument także wykorzystać przeciwko synowi. 

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl