.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Akt zgonu jako dokument potrzebny do nabycia spadku

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 19.08.2011

Mój mąż nie sporządził testamentu, ponieważ nie mamy dzieci, a jego rodzice i brat od dawna nie żyją. Niedawno mąż zmarł w wypadku, a teraz mam problemy z przejęciem spadku, ponieważ brakuje mi aktu zgonu teścia. Ojciec męża opuścił rodzinę, gdy mąż był dzieckiem, nie wiadomo, gdzie mieszkał i zmarł (znamy jedynie datę zgonu – 1970 r.). Posiadam tylko jego akt urodzenia, z którego wynika, że miałby teraz 112 lat. Czy to wystarczy jako dokument potrzebny do nabycia majątku po mężu notarialnie?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sam akt urodzenia, z którego wynika, że Pani teść urodził się 112 lat temu, nie wystarczy, by mogła Pani udowodnić, że teść nie żyje. Dowodem formalnym potwierdzającym, że dana osoba nie żyje, jest akt zgonu (w tym przypadku niemożliwy do wystawienia) lub sądowe postanowienie stwierdzające zgon (które zastępuje akt zgonu).

 

Będzie Pani musiała złożyć do sądu rejonowego w miejscu Pani zamieszkania wniosek o stwierdzenie zgonu teścia.

 

Wniosek o stwierdzenie zgonu powinien zawierać imię, nazwisko i wiek teścia, imiona jego rodziców oraz nazwisko rodowe matki oraz ostatnie znane miejsce zamieszkania i pobytu.

 

Ponadto powinien wskazywać okoliczności uzasadniające, iż teść zmarł. W Pani przypadku akt urodzenia, z którego wynika, że gdyby teść żył, to miałby 112 lat, jest już wystarczającym uzasadnieniem.

 

W przeciwieństwie do postępowania o uznania za zmarłego, postępowanie o stwierdzenie zgonu prowadzi się, gdy z okoliczności wynika, że śmierć danej osoby jest pewna. Dlatego ustawodawca w art. 537 Kodeksu postępowania cywilnego zwolnił sąd z obowiązku ogłaszania o prowadzonym postępowaniu w mediach i pozostawił do oceny sądu, czy ogłoszenia takiego dokonać, czy nie.

 

Jeżeli sąd zadecyduje, iż należy dokonać ogłoszenia w prasie o prowadzonym postępowaniu, to zgodnie z art. 537 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego „postępowanie nie może być zakończone wcześniej niż po upływie miesiąca od ukazania się ogłoszenia i dwóch tygodni od końca terminu wyznaczonego w ogłoszeniu”. Sąd może wyznaczyć termin nawet paru miesięcy. W praktyce w publikowanych ogłoszeniach sąd wzywa osoby, które mogą udzielić wiadomości o zaginionym, aby przekazały je sadowi w terminie 3 miesięcy.

 

Jeżeli więc sąd zarządzi publikację informacji o prowadzonym postępowaniu, należy się przygotować na postępowanie, które może potrwać nawet kilka miesięcy.

 

Jeżeli jednak sąd podejdzie racjonalnie do sprawy i mając na uwadze datę urodzenia teścia, nie zarządzi publikacji informacji, to postanowienie stwierdzające zgon może zostać wydane już na pierwszym posiedzeniu.

 

O ile wiem, pisząc o „przejęciu spadku notarialnie”, ma Pani na myśli stwierdzenie nabycia spadku w drodze aktu poświadczenia dziedziczenia zamiast w drodze postępowania sadowego.

 

Notariusz nie może sporządzić aktu poświadczenia dziedziczenia gdyż, jak Pani pisze teść zmarł w 1970 r.

 

Zgodnie z art. art. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy Prawo o notariacie oraz niektórych innych ustaw notariusz odmówi sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, gdy spadek otwarł się przed 1 lipca 1984 r.

 

Konkludując, po uzyskaniu postanowienia stwierdzające zgon Pani teścia, jego dzieci powinny wystąpić do sadu o stwierdzenia nabycia spadku.

 

Serwis www.ePorady24.pl może przygotować dla Pani pisma procesowe.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton