
Indywidualne porady prawne
Akt urodzenia z adnotacją, że dziecko zmarło przed narodzinamiAutor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 03.02.2012 |
Przebywając za granicą poroniłam w 11 tygodniu ciąży. Z dużym trudem udało mi się uzyskać moją dokumentację medyczną. Nie otrzymałam, niestety, karty zgonu, a bardzo mi zależy, by w polskim USC otrzymać akt urodzenia z adnotacją, że dziecko zmarło przed narodzinami. Jak mogę to załatwić? |
Zgodnie z treścią art. 40 ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 z późn. zm.):
„1. Akt urodzenia sporządza się na podstawie pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka wystawionego przez lekarza, położną lub zakład opieki zdrowotnej.
2. Do aktu urodzenia wpisuje się:
3. Pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka powinno w szczególności zawierać:
3a. Przyjęcie w sprawie nazwiska dziecka oświadczeń, o których mowa w art. 88 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wymaga sporządzenia protokołu. Odpis protokołu przesyła się do urzędu stanu cywilnego, w którym sporządzono akt małżeństwa rodziców.
4. Minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, wzór pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka, z uwzględnieniem danych, o których mowa w ust. 3, oraz z wyszczególnieniem na formularzu części wypełnianych przez zakład opieki zdrowotnej, lekarzy lub położne oraz urząd stanu cywilnego, a także sposób jego wypełniania”.
Powyższe dotyczy także tzw. niezarejestrowanego zdarzenia zagranicznego. Zgodnie bowiem z treścią art. 70 ustawy „urodzenie, zawarcie małżeństwa lub zgon, które nastąpiły za granicą i nie zostały zarejestrowane w zagranicznych księgach stanu cywilnego, można zarejestrować w polskich księgach stanu cywilnego”.
W przypadku, gdy nie ma zaświadczenia lekarskiego, zastosowanie znaleźć muszą art. 32-33 ustawy, zgodnie z którymi:
„Art. 32. Ustala się treść aktu stanu cywilnego, jeżeli:
Art. 33. W sprawach określonych w art. 30-32 orzeka sąd w postępowaniu nieprocesowym, na wniosek osoby zainteresowanej, prokuratora lub kierownika urzędu stanu cywilnego”.
W Pani sprawie należy wystąpić do sądu z wnioskiem o ustalenie treści aktu stanu cywilnego. Podstawę prawną takiego wniosku zawiera art. 32 pkt 2.
Podobna sprawa była sporna w praktyce prawniczej. Spór ten – wydaje się – rozstrzygnął Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 03.09.1997 roku (sygn. akt III KKO 5/97), zgodnie z którym:
„Nie jest dopuszczalne sporządzenie aktu urodzenia dziecka w zwykłym trybie postępowania przewidzianym w przepisach prawa o aktach stanu cywilnego, jeżeli osoba zgłaszająca urodzenie dziecka w urzędzie stanu cywilnego po upływie znacznego okresu nie jest w stanie przedstawić zaświadczenia lekarskiego. W tej sytuacji właściwym do ustalenia treści aktu urodzenia jest sąd w postępowaniu nieprocesowym”.
Stan prawny z 19.07.2011 r. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>