.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Akt notarialny a protokół zdawczo-odbiorczy

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 26.09.2015

W akcie notarialnym określono łączną wartość dla kupowanych budynków i działek. Nieruchomość została przekazana pomiędzy stronami protokołem zdawczo-odbiorczym, na którym wykazano nie tylko działki i budynki, ale również inne składniki jak: parking, sieć energetyczna, sieć zewnętrzna co, sieć kanalizacyjna, ogrodzenie itd. Faktura została wystawiona na łączną wartość, jaka była określona w akcie notarialnym. Sprzedający określił ceny za poszczególne składniki, wymienione na protokole zdawczo-odbiorczym, na oddzielnym załączniku podpisanym przez przedstawicieli sprzedającego. Czy w sytuacji, gdy na protokole zdawczo-odbiorczym wymieniono nie tylko składniki wymienione w akcie notarialnym, ale jeszcze inne składniki majątkowe, które znajdują cię na tej nieruchomości, wszystko jest prawidłowo? Czy w akcie notarialnym winny być wymienione wszystkie elementy z protokołu zdawczo-odbiorczego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, bez możliwości zapoznania się ze związaną ze sprawa dokumentacją nie sposób udzielić jednoznacznej i wyczerpującej odpowiedzi na Pani pytanie.

 

Niemniej z przedstawionego przez Panią opisu sprawy wynika, że rzeczywiście wątpliwości budzić może odmienne wymienienie składników przedmiotu sprzedaży określonych aktem notarialnym, a inne protokołem zdawczo-odbiorczym.

 

Otóż, sytuacja taka powoduje, że problemem może być właściwe zakwalifikowanie tych dodatkowych elementów wymienionych w protokole, skoro nie zostały one, formalnie rzecz biorąc, objęte aktem notarialnym sprzedaży (można było się bowiem zastanawiać, jaka jest podstawa prawna takiego przekazania – czy jest to wciąż element umowy sprzedaży, czy też jest to darowizna). Aby uniknąć tego typu wątpliwości, treść aktu notarialnego powinna pokrywać się z treścią protokołu zdawczo-odbiorczego.

 

Nie stanowi zaś problemu, jak się wydaje, to, że w akcie notarialnym wymieniona została wartość poszczególnych elementów składających się na przedmiot sprzedaży (mogło to być spowodowane np. kwestiami podatkowymi).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »