
Indywidualne porady prawne
Akcyza za samochódAutor: Aleksander Słysz |
W 2009 r. kupiłem samochód (BMW 530d kombi) z Niemiec. W niemieckim dowodzie rejestracyjnym była adnotacja, że samochód jest zarejestrowany jako ciężarowy. Udałem się do urzędu celnego w celu opłacenia akcyzy za samochód. Jednak zostałem poinformowany przez urzędnika, że samochód jest ciężarowy i nie muszę płacić akcyzy. Starostwo wydało mi później normalnie wszystkie dokumenty i zarejestrowano pojazd, nie pytając, czy akcyza była płacona. Po trzech latach dostałem pismo z urzędu celnego, w którym napisano, że nie zapłaciłem akcyzy za mój samochód, a według nich jest to samochód raczej osobowy niż ciężarowy. Czy faktycznie trzeba było zapłacić akcyzę za samochód? W załączniku przesyłam dokumenty.
|
Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy. Ustawa ta operuje definicją nabycia wewnątrzwspólnotowego, którą wypełnia przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju.
„Art. 100. 1. W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym; 2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym; 3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
a) wyprodukowanego na terytorium kraju, b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1 albo 2”.
Zatem prawdą jest, że nabycie samochodu ciężarowego nie powoduje powstania obowiązku zapłaty akcyzy od tego samochodu. Jednak kluczowe jest określenie, co jest samochodem ciężarowym w omawianym przypadku.
Od 1 marca 2009 r. ust. 4 art. 100 ww. ustawy stanowił, że samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem skuterów śnieżnych o kodzie CN 8703 10 11, pojazdów typu meleks o kodzie CN 8703 10 18 oraz pojazdów typu quad o kodzie CN 8703 10 18. Artykuł ten uległ obecnie zmianie.
Analizę tego uregulowania przeprowadza m.in. Parulski Szymon, który wskazuje, że „definicja samochodów osobowych dla celów akcyzy obejmuje swoim zakresem również samochody osobowo-towarowe typu kombi oraz samochody wyścigowe. (…) W sytuacji gdy konstrukcja oraz wyposażenie pojazdu wskazuje, iż dany pojazd jest w głównej mierze przeznaczony do przewozu osób, a przewóz towarów stanowi jego uboczną funkcję, wtedy taki pojazd należy zaklasyfikować do samochodów osobowych CN 8703 podlegających akcyzie. Jednakże, jeżeli głównym przeznaczeniem danego towaru jest przewóz towarów, a przewóz osób stanowi tylko uzupełnienie funkcjonalności pojazdu, wtedy taki pojazd należy klasyfikować do samochodów ciężarowych CN 8704 niepodlegających opodatkowaniu akcyzą” (Parulski Szymon, komentarz do art. 100 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym [w:] S. Parulski, Akcyza. Komentarz, LEX 2010).
Reasumując, samochód musi być ciężarowy zgodnie z powyższymi wytycznymi ustawy o podatku akcyzowym (zgodnie z nomenklaturą scaloną); fakt, że otrzymał w Niemczech świadectwo homologacji i ciężarowy wpis do dowodu rejestracyjnego, jest bez znaczenia. Samochody typu kombi (tak jak wspomniane przez Pana BMW 530d kombi) są zgodnie z ww. przepisami samochodami osobowymi, bowiem są to pojazdy w głównej mierze przeznaczone do przewozu osób.
Konkludując, nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego, a o takim – moim zdaniem – jest mowa w Pana pytaniu, niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, jest przedmiotem opodatkowania akcyzą.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>