.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Akcje Poczty Polskiej

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 24.09.2010

Czy należą mi się jako pracownikowi nieodpłatne akcje Poczty Polskiej, jeżeli w firmie, która się prywatyzowała w roku 1994, jako pracownik nabyłem akcje odpłatnie, wykupując część akcji po cenie preferencyjnej, a część po cenie emisyjnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Moim zdaniem, jeśli nie skorzystał Pan dotąd z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji z innego tytułu, to przysługuje Panu prawo do nieodpłatnego nabycia akcji Poczty Polskiej. Nabycie akcji innej spółki ze zniżką nie jest nieodpłatnym nabyciem akcji.

 

W Pana przypadku zastosowanie będzie miał więc art. 69b ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397), zgodnie z którym „prawo do nieodpłatnego nabycia akcji przysługujące na podstawie niniejszej ustawy lub na podstawie przepisów odrębnych może być wykonane przez osoby uprawnione tylko z jednego tytułu; uprawniony przed nabyciem akcji składa oświadczenie, że nie skorzystał z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji z innego tytułu”.

 

Tym samym prawo do nieodpłatnego nabycia akcji może być wykorzystane tylko w jednej spółce.

 

Zgodnie z art. 69e ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw „kto składa fałszywe oświadczenie w celu wyłudzenia od Skarbu Państwa nieodpłatnie zbywanych akcji spółek należących do Skarbu Państwa, innych papierów wartościowych lub innego świadczenia określonego w przepisach o prywatyzacji mienia Skarbu Państwa, do którego otrzymania nie jest uprawniony, podlega karze grzywny albo karze aresztu, albo obu tym karom łącznie”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton