.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Agresywny sąsiad w bloku

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 07.10.2016

Mieszkam w bloku wspólnoty i jestem prawnym właścicielem lokalu. Od miesiąca po sąsiedzku mieszka sąsiad – najemca, który zwraca mi uwagę, że w ciągu dnia dochodzą hałasy z mojego mieszkania. Wczoraj wieczorem przyszedł do mnie zdenerwowany i zagroził, że jak jeszcze raz będę chodziła w butach o 7 rano, to mnie wyrzuci. Był agresywny i pobudzony. Zaczynam się go bać. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uważam, że przede wszystkim winna Pani poinformować o tym zajściu zarządcę, gdyż to zarząd – zgodnie z art. 21 ustawy o własności lokali – kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali.

 

Oprócz tego warto zawiadomić także właściciela wynajętego lokalu.

 

Jeśli powyższe środki nie przyniosą pożądanych rezultatów, może Pani próbować szukać ochrony przed sądem cywilnym, choć nie jest to najłatwiejsze rozwiązanie. Postępowanie sądowe w tego typu sporach jest zazwyczaj długotrwałe, a ich wynik trudny do przewidzenia. Do tego dochodzi konieczność poniesienia kosztów (przy wnoszeniu pozwu 200 zł), które Pani jako powódka będzie musiała wyłożyć. Tylko w razie wygrania sprawy istnieje szansa, że sąd zasądzi na Pani rzecz zwrot tych kosztów.

 

Do rozważenia pozostaje zatem kwestia skierowania do sądu cywilnego pozwu przeciwko najemcy lokalu o rozwiązanie przez sąd umowy najmu i nakazanie mu jego opróżnienia.

 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego „jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia”. Ani Kodeks cywilny, ani ustawa o ochronie praw lokatorów nie wskazują, co należy rozumieć pod pojęciem porządek domowy. W związku z tym treść reguł porządku domowego mogą określić ustalone zwyczaje bądź regulamin wspólnoty mieszkaniowej.

 

Opłata sądowa od takiego pozwu wynosi 200 zł i należy ją uiścić przy wnoszeniu pozwu. Dowód uiszczenia opłaty należy załączyć do pozwu.

 

Równocześnie lub zamiast tego powództwa cywilnego można też spróbować ubiegać się o interwencję policji/prokuratury, składając stosowne doniesienie. W myśl art. 107 Kodeksu wykroczeń „kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany”. Celem przepisu jest ochrona przed zachowaniami wywołującymi obawę czy poczucie zagrożenia oraz naruszającymi spokój osobisty.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 minus zero =

12.02.2021

Łatwiej byłoby przestać chodzić w butach i zrozumieć drugą stronę.

Sylwia

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl