Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Adres pozwanego – jak skutecznie przekazać te dane sądowi?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 29.02.2012

Piszę w sprawie syna, który mieszka na stałe za granicą. Ma on zasądzone alimenty na dzieci z małżeństwa z byłą żoną. Od dzieci wiemy, że ich matka chce złożyć pozew o podwyższenie świadczenia (mimo że przy jego obecnej wysokości syn ledwo wiąże koniec z końcem). Przy poprzedniej sprawie dotyczącej mieszkania synowa skłamała w sądzie, że nie zna adresu byłego męża i dlatego sprawa została przeprowadzona zaocznie. Jak obecnie uchronić się przed takim trybem? Co zrobić, by sąd mnie (jako pełnomocnika) jak najszybciej informował o działaniach byłej żony syna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli zostanie wniesiona sprawa o podwyższenie alimentów, sąd zażąda akt sprawy z sądu okręgowego – tej, gdzie ustalono alimenty po raz pierwszy.

 

Niestety nie ma innego sposobu powiadomienia sądu o adresie zamieszkania czy adresie do korespondencji niż złożenie w tej chwili pisma do sprawy rozwodowej informującego o aktualnym adresie za granicą i adresie do korespondencji w Polsce, ustanawiającego Panią jako mamę pełnomocnikiem do doręczeń w sprawach cywilnych.

 

Oczywiście takie pismo możemy dla Pani przygotować.

 

W piśmie należy wskazać, że matka dzieci celowo zataja adres byłego męża, aby uniemożliwić mu udział w postępowaniu. Należy także zamieścić prośbę o pozostawienie pisma w aktach.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego takie pismo pozostawia się w aktach bez nadawania mu jakiegokolwiek biegu, ale jest w aktach sprawy.

 

W ten sposób sąd rodzinny, zapoznając się z aktami sprawy rozwodowej, będzie wiedział o adresie Pani syna i pełnomocnictwie do doręczeń. Zapewniam, że sąd użyje tego adresu.

 

Sąd powinien zbadać sprawę o ustalenie alimentów, aby móc orzec o tym, że nastąpiła zmiana w zakresie stosunków alimentacyjnych – w szczególności zwiększyły się potrzeby uprawnionych dzieci. Aby to stwierdzić, należy zbadać wcześniejszą sprawę. Dlatego jest to dla Pani syna jedyna opcja zapobieżenia sytuacji, w której syn dowie się o wszystkim po fakcie.

 

Proszę ponadto, aby syn wysłał do byłej żony pismo za potwierdzeniem odbioru, wskazujące na adres do korespondencji, jaki ma obowiązek podawać w przypadku jakichkolwiek spraw. Będzie podstawa do podważenia postępowania – gdyby mimo tych środków sprawa odbyła się bez zawiadomienia Pani syna.

 

Musi Pani wiedzieć, że zapewne sąd podwyższy alimenty. Jest to zasadą, że upływ czasu powoduje mniejsze lub większe zmiany w potrzebach dzieci. Przynajmniej raz do roku sąd podwyższa alimenty na wniosek uprawnionych – nawet jeśli nie jest to specjalnie udowodnione kosztami utrzymania. Bierze pod uwagę wzrost cen towarów i usług i zawsze, mniej lub więcej, podwyższa świadczenie. Na to oczywiście należy się przygotować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - 0 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »