Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Administrowanie danymi osobowymi w spółce

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 04.11.2015

Zarząd spółki odmawia członkowi rady nadzorczej wglądu w dokumenty (np. premie pracowników, premie dodatkowe, wynagrodzenia, umowy z podmiotami zewnętrznymi), argumentując to ochroną danych osobowych. Czy administratorem danych osobowych jest tylko zarząd, czy spółka, czyli rada nadzorcza także?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rzeczywiście, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych „w celu wykonania swoich obowiązków rada nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki”. Uzasadnione może się więc wydawać Pana wrażenie, że zarząd bezprawnie nie udziela informacji, o których mowa w pytaniu. Nie jest to jednak pełny obraz tego zagadnienia.

 

Jak zatem wygląda kwestia administrowania danymi osobowymi w spółce? Zgodnie z treścią art. 7 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926) administrator danych to organ, jednostka organizacyjna, podmiot lub osoba, o których mowa w art. 3 ustawy (tj. m.in. osoba prawna przetwarzająca dane osobowe w związku z działalnością zarobkową) decydujący o celach i środkach przetwarzania danych osobowych.

 

W tym zakresie przyjmuje się, że w odniesieniu do kwestii ochrony pracowniczych danych osobowych oraz kierowania pracownikami przetwarzającymi wszelkie kategorie danych osobowych w zakładzie pracy status administratora należy przypisać pracodawcy w rozumieniu art. 3 Kodeksu pracy.

 

Zgodnie ze wskazanym powyżej przepisem pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 31 § 1 Kodeksu pracy).

 

Konkludując, zgodnie z powyższą interpretacją przepisów prawa handlowego, Kodeksu pracy oraz ustawy o ochronie danych osobowych – administratorem danych osobowych w spółce jest organ zarządzający, tj. zarząd.

 

W tej sytuacji tylko zarząd może powierzyć przetwarzanie danych osobowych pracowników (w ramach pisemnego upoważnienia) radzie nadzorczej. Natomiast rada nadzorcza nie może zmusić zarządu do podjęcia takiej decyzji. Potwierdza to zarówno doktryna, jak i liczne orzeczenia sądowe omawiające to zagadnienie. Powyższe potwierdza również to, iż zgodnie z art. 37 ustawy o ochronie danych osobowych do przetwarzania danych mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające upoważnienie nadane przez administratora danych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - 2 =

»Podobne materiały

Gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych

Prowadzę działalność gospodarczą w Internecie, korzystam w tym celu z Allegro. Przez kilka lat zgromadziłem sporą bazę danych osobowych klientów. W najbliższym czasie chciałbym założyć własny sklep internetowy. Czy mogę legalnie wykorzystać zgromadzone dane w celu mailowego poinformowania dotyc

 

Usunięcie danych osobowych

W pewnej opinii o mojej branży na forum internetowym umieszczono ośmieszające i obraźliwe komentarze wraz z podaniem mojego imienia i nazwiska. Zażądałem usunięcia danych osobowych z wpisów, ale administrator forum nie chce tego uczynić. Co robić?

 

Sprzedaż baz danych zagranicznym klientom

Nasza firma ma zamiar skupować (tworzyć) bazy danych polskich firm i sprzedawać je zagranicznym klientom. Jakie wymogi lub zezwolenia musimy spełnić? Jaki obowiązuje VAT w przypadku sprzedaży za granicę? Czy nasi klienci zza granicy muszą od tych baz odprowadzić podatek? Jak wygląda dostawa wewnątrz

 

Próba wyłudzenia danych wrażliwych przez telefon

Niedawno skontaktowała się ze mną osoba, która przedstawiła się jako pracownik ORANGE. Zaproponowała bardzo atrakcyjną ofertę. Niestety (sam nie wiem dlaczego) podałem jej swoje dane – pesel, numer dowodu osobistego. Nie zawierałem żadnej umowy. Potem przyszła chwila refleksji, że przecież jak

 

Dochodzenie praw przed sądem a ochrona danych osobowych

Czy wykorzystywanie wyłącznie przed sądem danych osobowych pracowników firmy, w której pracowałem, w celu udowodnienia pracy w nadgodzinach, może być przedmiotem dochodzenia jakichkolwiek praw przez byłego pracodawcę w myśl ustawy o ochronie danych osobowych? Chodzi o maile, dokumenty osobowe itp.

 

Potwierdzenie telefoniczne wystawienia zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach

Czy potwierdzając telefonicznie fakt wystawienia zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, naruszam przepisy ustawy o ochronie danych osobowych lub innych ustaw? Chodzi mi o sytuację, gdy przedstawiciel banku dzwoni z pytaniem, czy wystawiłam dane zaświadczenie, podając jego numer, datę wystawienia,

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »