Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Abolicja podatkowa

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.01.2013

Wraz z rodziną od kilku lat mieszkamy w UK, teraz planujemy powrót do Polski, ale obawiamy się kwestii podatkowych. Przez pełnomocnika złożyliśmy w urzędzie abolicję podatkową, ale do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego potwierdzenia tego faktu. Przed wyjazdem nie złożyliśmy NIP-3, ale później zmieniliśmy adres zameldowania i powiadomiliśmy o tym urząd. Wciąż jesteśmy zameldowani u rodziców. Czy po powrocie do Polski urząd będzie badał nasze zarobki i podatki (kupiliśmy niedawno mieszkanie)? Jak teraz uporządkować wszystkie sprawy?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wszystko, co Pani ma zamiar napisać, musi być zgodne z tym, co oświadczono w dokumentach złożonych w postępowaniu dotyczącym tzw. abolicji podatkowej.

 

„Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.

 

Do 2007 roku nie było jasnej zasady ustalania miejsca zamieszkania, obecnie uznaje się, że „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Zasady te stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest polska.

 

Jak słusznie zauważa Jarosław Wowra (Vademecum Doradcy Podatkowego, 18/2009):


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

„Pojęcie miejsca zamieszkania zostało ustalone w art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c. Jest nim miejscowość, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Dla ustalenia miejsca zamieszkania istotne są zatem dwie przesłanki: 1) przebywanie w sensie fizycznym w danej miejscowości oraz 2) zamiar stałego pobytu. Obydwa te elementy muszą występować łącznie. Zamieszkanie nie jest zatem równoznaczne z zameldowaniem. Zamieszkanie jest kategorią prawa cywilnego, o której decydują wyłącznie przesłanki faktyczne (przebywanie oraz zamiar przebywania). Natomiast zameldowanie jest kategorią prawa administracyjnego. Przesądza o nim dokonanie określonych czynności”.

 

Zatem jeśli zgodnie z powyższymi zasadami:

 

  1. nie posiadali Państwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) i
  2. nie przebywali Państwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym,

    – nie mieli Państwo na terytorium RP miejsca zamieszkania w podatkowym tego słowa znaczeniu.

 

W tym przypadku należało złożyć NIP-3, wskazać miejsce zamieszkania w UK od momentu, gdy uległo zmianie, i nie składać jakichkolwiek innych dokumentów, abolicji podatkowych itd.

 

Występując o tzw. abolicję podatkową, potwierdzają Państwo posiadanie miejsca zamieszkania i nieograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce, zatem w Polsce winni Państwo rozliczyć swoje dochody, oczywiście z metodą unikania podwójnego opodatkowania.

 

Co do abolicji podatkowej, to ustawa z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że „w sprawie umorzenia zaległości oraz zwrotu organ podatkowy wydaje, bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, decyzję, w której określa wysokość umorzonej kwoty zaległości lub kwoty zwrotu”.

 

Decyzja mogła zostać wydana, lecz Państwo jej np. nie odebrali pod adresem, który widnieje w systemie. Mogą Państwo samodzielnie lub poprzez pełnomocnika sprawdzić, czy decyzja została wydana.

 

NIP-3 wypełnia Pani zgodnie z prawdą, najważniejszy punkt to „miejsce zamieszkania”. Z tego, co Pani wskazuje, skoro wystąpili Państwo o abolicję podatkową, miejscem zamieszkania cały czas była Polska. Miejsce zameldowania bliższe jest w znaczeniu adresowi.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym, jeśli NIP-3 Państwo nie złożyli, popełniony czyn jest wykroczeniem skarbowym, artykuł 51 § 1 tego Kodeksu stanowi jednak, iż karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok.

 

Konkludując, złożenie czynnego żalu po wyżej określonym okresie nie podlega karze, nie ma zatem konieczności składania czynnego żalu z tego powodu.

 

Najważniejsze jest poprawne rozliczenie lat po abolicji, zakładając, że z abolicji podatkowej skutecznie skorzystano. Organy podatkowe nie mają obowiązku przesłuchiwania podatników powracających do kraju.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + sześć =

»Podobne materiały

Abolicja podatkowa – Anglia

W 2004 r. wyjechałem z dziewczyną do Anglii, gdzie podjęliśmy legalną pracę. W 2004 r. nie pracowaliśmy i nie mieliśmy dochodów z innych źródeł w Polsce. Od tamtej pory do chwili obecnej przebywamy i pracujemy w Anglii. W 2005 r. za zarobione w Anglii pieniądze kupiliśmy mieszkanie w P
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »