.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prawo pracy

»Pytania i odpowiedzi

Ilość: 1846 | Wyświetlono: 1821-1840

Zatrudnienie 6 godzin dziennie - 6 dni w tygodniu

Pracodawca zatrudnia mnie na pełny etat, po 6 godzin dziennie od poniedziałku do soboty. W każdym tygodniu pracuję więc 6 dni i dodatkowo raz w miesiącu w niedzielę. Za pracę w soboty dostaję wynagrodzenie jak za dzień roboczy. Czy pracodawca może mnie zatrudniać w takim...

Praca w ochronie a dodatek za pracę w niedzielę

Pracuję w systemie czterobrygadowym po 12 godzin. Czy należy mi się dodatek za pracę w święta? Pracuję przy ochronie obiektów instytucji budżetowej w ruchu ciągłym, to znaczy: 12 godzin pracy, 24 godziny wolnego; 12 godzin pracy (nocna zmiana), 48 godzin wolnego. Jak...

Likwidacja stanowiska i propozycja niższego rangą a odprawa

W najbliższym czasie moje stanowisko pracy ma być zlikwidowane, zaproponowano mi pracę na innym – niższym rangą stanowisku. Czy mogę przyjąć zaproponowaną posadę i jednocześnie otrzymać odprawę zgodnie z ustawą?

Wcześniejsza emerytura dla osoby na rencie III grupy

Urodziłam się w 1953 roku. Od 6 maja 1995 roku jestem na rencie III grupy. W 2002 roku, będąc na rencie, podjęłam pracę. Obecnie posiadam 27 lat składkowych i nieskładkowych. Czy przysługuje mi prawo do wcześniejszej emerytury?

Czy należy mi się urlop macierzyński oraz zasiłek chorobowy będąc na umowie-zleceniu?

Jestem zatrudniona na umowę-zlecenie na okres 3 lat, pracodawca z tytułu tej umowy odprowadza składki na ZUS. Czy należy mi się urlop macierzyński oraz zasiłek chorobowy, jeśli się rozchoruję?

Czy w jednym kwartale mogę wziąć 4 dni urlopu na żądanie?

Czy w jednym kwartale mogę wziąć 4 dni urlopu na żądanie i czy pracodawca może mi go odmówić?

Wcześniejsza emerytura artysty plastyka

Urodziłam się w 1953 r. Jestem artystą plastykiem, zawsze opłacałam składkę dla twórców, od 1,5 roku pracuję na umowę o dzieło. Czy w świetle obowiązujących przepisów będę mogła w 2008 r. przejść na emeryturę?

Wypowiedzenie umowy o pracę przed dniem ochrony emerytalnej

1 kwietnia 2008 r. kończę 56 lat. Ostatnie 10 lat przepracowałam w jednym zakładzie pracy. Od 1 sierpnia 2007 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim, zakończenie leczenia przewidziane jest na połowę marca 2008 r. Czy w tej sytuacji zakład pracy może mi dać wypowiedzenie?

Zwrot kosztów szkolenia pracodawcy w przypadku odejścia z pracy

Pracodawca wysłał mnie na szkolenie, za które pokrył wszystkie koszty. Zawarł również ze mną umowę, w której zobowiązuję się do zwrotu kosztów szkolenie, jeśli w ciągu 12 miesięcy od zakończenia szkolenia odejdę z pracy. Czy taka umowa ma podstawy prawne? Jakie zapisy ją...

Praca w warunkach szczególnych a nadgodziny

Czy pracownik pracujący w warunkach szczególnych, w systemie skróconego czasu pracy z powodu narażenia na promieniowanie może pracować w nadgodzinach?

Restrukturyzacja firmy jako powód zwolnienia

Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę. Jako powód podał restrukturyzację firmy – tymczasem zmieniły się jedynie nazwy działów. Co w takiej sytuacji mogę zrobić?

Przejęcie pracowników a dzierżawa zakładu

Wydzierżawiłem zakład produkcyjny. Dzierżawca wraz z zakładem przejął 10 pracowników. Obecnie kończy się umowa i twierdzi on, że to ja z powrotem przejmę pracowników. Czy dzierżawca ma rację?

Czy za pracę w niedziele należy się dzień wolny

Dyrektor wezwał mnie do pracy w niedzielę na około 2 godziny. Czy w zamian należy mi się cały dzień wolny?

Udzielenie urlopu wypoczynkowego w trakcie okresu wypowiedzenia

Czy pracodawca zobowiązany jest pozytywnie rozpatrzyć wniosek pracownika o udzielenie urlopu wypoczynkowego w trakcie okresu wypowiedzenia?

Egzekucja zaległego urlopu

Czy po 11 miesiącach od rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron mamy szansę, jako grupa 10-osobowa, na odzyskanie roszczeń finansowych – ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy?

Zmiana sposobu wypowiedzenia umowy

W firmie pracuję od 2003 r. i jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Znalazłem inną pracę, więc 30 października 2007 r. złożyłem wypowiedzenie z uwzględnieniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upływa ostatniego stycznia. Czy mogę skrócić...

Urlop pracownika prowadzącego własną firmę

Zatrudniam pracownika (umowa o pracę – pełny etat), który jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą. Chciałabym się dowiedzieć, czy należy mu się urlop wypoczynkowy?

Zastępca kierownika jako przedstawiciel załogi

Czy zastępca kierownika może zostać przedstawicielem załogi w rozumieniu ustawy o radach pracowniczych?

Podjęcie pracy przez cudzoziemca przebywającego w Polsce na podstawie wizy turystycznej

Czy cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie wizy turystycznej może ją przedłużyć z jednoczesną zamianą na wizę pozwalającą na podjęcie pracy?

Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę po zawale pracownika?

Mój tata jest po zawale serca, którego doznał w trakcie wykonywania pracy. Czy po powrocie z pracy pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę? Czy zawał serca może zostać uznany za wypadek przy pracy?

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem pracy? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton