Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

50% koszty w umowie o dzieło

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 28.03.2013

Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu przy rozliczaniu należnego podatku z tytułu dochodu uzyskanego z umowy o dzieło pozwala na znaczące obniżenie daniny, którą będziemy musieli zapłacić fiskusowi. Jednak prawo takie przysługuje tylko ograniczonemu kręgowi podatników i nie w każdym przypadku.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obliczając wysokość podatku dochodowego, należy w pierwszej kolejności pomniejszyć uzyskany przychód o koszty jego uzyskania. Im większa wysokość tych kosztów, tym mniejszy podatek podatnik musi uiścić urzędowi skarbowemu. W przypadku twórców koszty te mogą wynieść nawet 50% uzyskanego przychodu.

 

Kto może zastosować 50% koszty uzyskania przychodu?

 

50% koszty w umowie o dzieło może zastosować wykonawca dzieła, które stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorski i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.). Zgodnie z art. 1 ust. 1 tejże ustawy utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. W szczególności utworami będą dzieła literackie, publicystyczne, plastyczne, muzyczne, ale również programy komputerowe.

 

W przypadku gdy z treści zawartej umowy o dzieło wynika, że jest ono przedmiotem prawa autorskiego, a zleceniodawcy zostanie udzielona licencja na korzystanie z utworu lub przekazane zostaną majątkowe prawa autorskie, twórca może na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), obliczyć podatek, biorąc za podstawę opodatkowania połowę przychodu (np. w przypadku osiągnięcia przychodu w wysokości 40 000 złotych, podatek oblicza się od kwoty 20 000 zł i wyniesie on wtedy: 20 000 zł x 18% = 3600 zł).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Kiedy twórca nie może zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu?

 

Sytuacja komplikuje się w przypadku twórców, którzy osiągają wysokie dochody. Łączne koszty uzyskania przychodu w jednym roku podatkowym nie mogą bowiem przekroczyć połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (kwota ta wynosi obecnie 85 528 złotych, a więc maksymalne koszty uzyskania przychodu w jednym roku mogą wynieść 42 764 złote).

 

Ograniczeniom podlega też możliwość zastosowania 50% kosztów z umów o dzieło opiewających na niewielkie kwoty. W przypadku bowiem umów od jednego zleceniodawcy, z których w ciągu jednego miesiąca wynagrodzenie nie przekroczy 200 zł brutto, podatek należy zapłacić ryczałtem. Podstawę opodatkowania stanowi w takim przypadku łączna kwota wynagrodzenia brutto, od której trzeba odprowadzić podatek według stawki 18%.

 

Ponadto pozbawieni możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu są twórcy, którzy dzieło wykonują w ramach wykonywanej działalności gospodarczej.Stan prawny obowiązujący na dzień 28.03.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - dziewięć =

19.05.2014

Chciałabym zauważyć, iż KIP nie zgodziłby się z wersją, iż umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskim podlegają ryczałtowi, a nie kosztom uzyskania przychodów 50%. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich podlegają art. 10 ust. 1 pkt 2 łącznie z art. 13 pkt 8 ustawy, a co za tym idzie do praw autorskich nie stosuje się art. 30 ust. 1 pkt 5a tej ustawy (podatek zryczałtowany) tylko art. 41 ust. 1 i 1a ustawy.

slif

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Co nie stanowi przedmiotu prawa autorskiego?

Nie każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze podlega ochronie prawno-autorskiej. Na przykład akty prawne czy orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mogą być rozpowszechniane bez ograniczeń.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »