.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

500+ dla dziecka z nowego związku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 24.07.2018

Czy należy mi się 500+, gdy mam 3 dzieci, w tym dwójkę z pierwszego małżeństwa (po rozwodzie), a jedno z nowego związku? Była żona dostaje 500+ na drugie dziecko. Z dziećmi utrzymuję stały kontakt i opłacam regularnie zasądzone alimenty. Czy na moje trzecie dziecko dostanę 500 zł?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

500+ dla dziecka z nowego związku

Fot. Fotolia

Z opisu wynika, iż posiada Pan dwoje dzieci z pierwszego związku, które z Panem nie mieszkają, a obecnie ma Pan trzecie dziecko i wychowuje je wspólnie z jego matką.

 

Zgodnie z założeniami ustawy jeżeli partnerzy żyją w związku nieformalnym i mają dzieci z poprzednich związków oraz wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko, to wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci bez względu na dochód.

 

Jednakże Pan nie wychowuje pierwszych dwóch dzieci. Są one z matką. Założeniem programu jest 500+ na dziecko, a nie 500+ na rodzica, który posiada dzieci.

 

Proszę zwrócić uwagę, iż ustawa mówi: o rodzinie – oznacza to odpowiednio następujących członków rodziny: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz zamieszkujące wspólnie z tymi osobami, pozostające na ich utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia

 

Pana dzieci z Panem nie przebywają, nie mieszkają, nie jest Pan ich faktycznym opiekunem. Nie może zaliczyć ich Pan do rodziny i wymienić we wniosku. Zgodnie z definicją ustawy ma Pan jedno dziecko w rodzinie z partnerką i otrzymacie 500+, o ile spełnicie próg dochodowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »