.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

25 punktów karnych – jakie czekają mnie konsekwencje?

Autor: Agata Alberska • Opublikowane: 01.04.2016

W ubiegłym roku dostałem dwa mandaty z fotoradaru, jeden z Inspekcji Transportu Drogowego, a drugi ze straży miejskiej, oba miały po 5 punktów. W tym roku dostałem dwa mandaty od policji, jeden miał też 5 punktów a drugi 10, więc będę miał 25 punktów. Jakie poniosę konsekwencje? Czy odbiorą mi prawo jazdy? Czy będę musiał zdawać egzamin, czy tylko przejść badania psychologiczne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Poniżej przepisy regulujące taką sytuację:

 

Prawo o ruchu drogowym

„Art. 114.

1. Kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega:

1) osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem, skierowana decyzją starosty:

a) w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do jej kwalifikacji,

b) na wniosek komendanta wojewódzkiego Policji, w razie przekroczenia 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1; (…)”.

 

Rozporządzenie

„§ 7. 1. Komendant wojewódzki Policji właściwy ze względu na miejsce zamieszkania kierowcy wpisanego do ewidencji występuje do organu właściwego w sprawach wydawania prawa jazdy z wnioskiem o:

1) cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym w stosunku do kierowcy, który w ciągu roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy przekroczył liczbę 20 punktów za naruszenia;

2) kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w zakresie wszystkich posiadanych przez niego kategorii praw jazdy w razie przekroczenia przez niego 24 punktów otrzymanych za naruszenia.”

 

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

„Art. 99. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na:

1) kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w formie egzaminu państwowego, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do ich kwalifikacji;

(…)

3) badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli:

(…)

b) przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego, (…).”

 

Egzamin kontrolny składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W przypadku pozytywnego wyniku z obu części egzaminu, osoba skierowana na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji zachowuje uprawnienia do kierowania pojazdami. W ciągu najpóźniej 3 dni od daty egzaminu dokumenty z potwierdzeniem pozytywnego wyniku egzaminu kontrolnego przesyłane są do wydziału komunikacji, gdzie możliwy jest odbiór zatrzymanego prawa jazdy.

 

W świetle powyższego, odpowiadając na pytanie: prawo jazdy nie zostanie Panu zabrane, ale będzie Pan musiał złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający kwalifikacje kierowcy oraz przejść badanie psychologiczne. Dopiero gdyby Pan nie zdał egzaminu lub nie przeszedł pozytywnie weryfikacji psychologicznej, prawo jazdy zostanie cofnięte.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + V =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl