Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

1% podatku na cele społeczne

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 17.05.2013

Dokonując rozliczenia podatku dochodowego na odpowiednim formularzu PIT, możemy zdecydować, co stanie się z 1% tego, co oddaliśmy fiskusowi. Część podatku można przekazać organizacjom pożytku publicznego.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kto może przekazać 1% podatku?

 

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie1, prawo do przekazania do 1% podatku na cele społeczne przysługuje podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik wykonuje działalność gospodarczą, czy też dochód osiąga z innych źródeł, np. z tytułu umowy o pracę. W praktyce więc 1% podatku na cele społeczne mogą przekazać wszystkie osoby składające zeznania podatkowe na formularzach – PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

 

Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)

 

1% podatku na cele społeczne można przekazać organizacjom pożytku publicznego (OPP). Uzyskane pieniądze mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego przez te organizacje.

 

Wykaz organizacji pożytku publicznego do publicznej wiadomości podaje na swoich stronach internetowych Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. 1% podatku można przekazać tylko tym organizacjom, którym na dzień 30 listopada roku podatkowego przysługiwał status organizacji pożytku publicznego.

 

Warunki przekazania 1% podatku na cele społeczne

 

Warunki, jakie musi spełnić podatnik, aby 1% podatku zostało przekazane na rachunek wybranej przez niego organizacji pożytku publicznego, określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych2. Podatnik, który chce przekazać 1% swojego podatku na cele społeczne musi złożyć w przepisanym terminie zeznanie podatkowe oraz zawrzeć w nim wniosek o przekazanie wskazanej kwoty. Termin do złożenia zeznania PIT-28 to 31 stycznia, natomiast dla pozostałych zeznań – 30 kwietnia roku podatkowego.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przekazywana na cele społeczne kwota nie może przekroczyć 1% należnego podatku, ale może być mniejsza. Wniosek o przekazanie 1% podatku może być także zawarty w korekcie zeznania, jednak nie może ona być złożona później, niż w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Kolejnym warunkiem jest zapłata podatku w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Podatek musi zostać zapłacony w pełnej wysokości.

 

Wniosek o przekazanie 1% podatku ma postać rubryki w formularzu PIT, w którym należy wpisać co najmniej numer z Krajowego Rejestru Sądowego przypisany do wybranej OPP oraz przekazywaną kwotę. Podatnik może zastrzec, iż przekazane przez niego środki mają być wykorzystane na szczegółowy cel (np. na leczenie konkretnego podopiecznego fundacji), jednak takie zastrzeżenie nie jest wiążące dla organizacji.

 

 

 1 Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536, z późna. zm.)

2 Art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 17.05.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Definicja organizacji pożytku publicznego

Niektórym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego może przysługiwać status organizacji pożytku publicznego. Dzięki uzyskaniu takiego statusu OPP mogą między innymi otrzymywać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych oraz uzyskiwać zwolnienia od niektórych danin public

Zwolnienie nieruchomości zajętych przez stowarzyszenia z podatku od nieruchomości

Autor omawia zwolnienie nieruchomości i ich części, zajętych przez stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego z podatku od nieruchomości.

Stowarzyszenia – badanie sprawozdania finansowego

Autor wskazuje przypadki, w których stowarzyszenia mają obowiązek poddania swojego sprawozdania finansowego badaniu.

Zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym od osób fizycznych

Autor omawia zasady odliczania darowizn w podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym przedstawia cele, dla których ustawodawca przewidział to odliczenie.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »