.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Żywopłot sąsiada a przycinanie

• Autor: Eliza Rumowska

Sąsiad od strony południowej posadził cisy w odległości 60 cm od mojej siatki i nie przycina w ogóle drzewek. Sięgają 2 m i wrastają gałęziami w siatkę. Przyciąłem więc je za niego. Wezwał policję i zostałem wezwany na przesłuchanie z zarzutem z art. 288 § 1 K.k. Nadmieniam, że nie mogę w żaden sposób konserwować siatki, nie wspominając już o zacienianiu mojej działki i pomieszczeń domowych. Okna domu wychodzą na stronę południową. Co mogę zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Żywopłot sąsiada a przycinanie

Przycięcie żywopłotu sąsiada przerastającego przez ogrodzenie

Kwestie dotyczące spraw granicznych tj. wszelkich ingerencji powstałych z racji sąsiedztwa reguluje następująco Kodeks cywilny:

 

„Art. 150. [Korzenie, gałęzie, owoce] Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.”

 

Z powyższego wynika jednoznacznie, że zanim przystąpi się do prac, jakie Pan opisał, istnieje konieczność wezwania sąsiada do ich usunięcia w oznaczonym terminie. Jeżeli więc posiada Pan świadka na takowe wezwanie lub też posiada pisemne wezwanie, które sąsiad zlekceważył, wówczas skutecznie obroni się Pan tym dowodem przed oskarżeniami.

Wezwanie sąsiada do przycięcia żywopłotu

Oto bowiem z art. 288 § 1 K.k. stanowi:

 

„Art. 288. [Zniszczenie mienia ruchomego]

§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”

 

Mam nadzieję, że zajmujący się tą sprawą funkcjonariusz będzie nakłaniał strony do zawarcia ugody. Natomiast Pana linia obrony powinna iść w kierunku małej szkodliwości czynu i działań związanych z ochroną Pańskiego własności. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby posiadał Pan dowód na wezwanie sąsiada do usunięcia gałęzi w wyznaczonym terminie – wówczas należy skupić się na tym dowodzie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Eliza Rumowska

Administrator portalu ePorady24, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu