Zwrot składek płaconych na KRUS po wykreśleniu z ubezpieczenia

• Autor: Irena Sawa

Od 2005 r. byłam ubezpieczona w KRUS i płaciłam regularnie składki do września 2010 r. W kwietniu 2009 r. wyszłam za mąż i na tej podstawie KRUS wykreślił mnie z ubezpieczenia od 1 maja 2009 r. Czy mogę ubiegać się o zwrot składek zapłaconych za okres od maja 2009 r. do września 2010 r.? Jak to zrobić?

Zwrot składek płaconych na KRUS po wykreśleniu z ubezpieczenia

Wystąpienie z wnioskiem do KRUS o zwrot składek

Biorąc pod uwagę przepis art. 36 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.) Prezes Kasy Ubezpieczenia Społecznego Rolników wydaje decyzję w sprawie zwrotu nadpłaconych składek.

W związku z powyższym sugeruję wystąpić do oddziału KRUS z pisemnym wnioskiem o zwrot składek za okres od dnia 1 maja 2009 r. do dnia 30 września 2010 r. (pełne kwartały).

W uzasadnieniu wniosku bardzo proszę zaznaczyć, iż od roku 2005 była Pani ubezpieczona w KRUS i płaciła regularnie składki do miesiąca września 2010 r.

W kwietniu 2009 r. wyszła Pani za mąż i na tej podstawie (odpis aktu małżeństwa) KRUS wykreślił Panią z ubezpieczenia społecznego rolników – od 1 maja 2009 r.

W związku z powyższym wnosi Pani o zwrot nadpłaconych składek na rzecz KRUS, licząc od daty wykreślenia z ubezpieczenia.

W załączeniu proponuję dołączyć kserokopię aktu małżeństwa oraz decyzję KRUS o wykreśleniu z ubezpieczenia społecznego rolników od dnia 1 maja 2009 r.