Zwrot dofinansowania z urzędu pracy na założenie firmy

Moja żona uzyskała jako bezrobotna rok temu dofinansowanie z urzędu pracy na założenie firmy 20 tys. zł. Ja jako małżonek podpisałem w urzędzie pracy papier, że posiadamy wspólnotę małżeńską. Dodatkowo żona przedstawiła dwóch żyrantów na zabezpieczenie tej sumy. W międzyczasie weszliśmy na drogę sądową z małżonką w sprawie rozwodu. Rozwodu jeszcze nie ma. Jednym z warunków uzyskania dofinansowania było pod karą zwrotu dofinansowania klauzula „o niepodejmowaniu zatrudnienia w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej”. Firma jest zarejestrowana tylko na żonę. Nie mam żadnego wpływu na to, co robi. Tego warunku małżonka nie dotrzymała, pracuje bowiem dodatkowo i istnieje zagrożenie, że kontrola to wykaże i będzie trzeba oddać dofinansowanie. Czy ja muszę zwrócić to dofinansowanie, w przypadku gdy urząd pracy zażąda tego od żony, a ona powie, że nie ma? Czy raczej od tego są żyranci? Do kiedy istnieje zagrożenie, że urząd pracy każe zwrócić kwotę? Jak powinienem się zachować, żeby tego nie płacić?

Zwrot dofinansowania z urzędu pracy na założenie firmy

Podjęcie zatrudnienia przez beneficjenta dofinansowania z urzędu pracy

Jak Pan wskazuje – podpisał Pan w urzędzie papier, że posiadają Państwo wspólność majątkową. Jako zabezpieczenie było dodatkowo dwóch poręczycieli (żyrantów).

W istocie w razie kontroli i ujawnienia faktu zatrudnienia małżonki – konieczne stanie się prawdopodobnie zwrócenie dofinansowania.

Pan w sprawie może występować:

  1. jako pierwszy poręczyciel zwrotu dofinansowania lub
  2. jako małżonek, który wyraził zgodę na zaciągnięcie zobowiązania przez swoja drugą połowę, ale nie był Pan poręczycielem ani współbiorącym dofinansowanie.

W pierwszym przypadku staje się Pan zobowiązanym do zwrotu dofinansowania, o ile nie uda się go ściągnąć z małżonki. UP miałby prawo prowadzić egzekucję z majątku wspólnego oraz z majątku osobistego małżonki oraz majątku osobistego Pana. Rozwód oraz podział majątku nic nie zmieniłby w tym przypadku.

Zwrot udzielonej pomocy z urzędu pracy a rozwód osoby zobowiązanej

W drugim przypadku zobowiązana do zwrotu będzie tylko małżonka, ale UP miałby prawo prowadzić egzekucję z majątku wspólnego Pana i małżonki. W razie rozwodu egzekucja do czasu podziału majątku mogłaby być prowadzona z całego majątku. Po podziale majątku (po uzyskaniu rozwodu) egzekucja mogłaby być prowadzona tylko z tego co przypadłoby małżonce.

Umowa łącząca małżonkę i UP stanowi typ umowy nienazwanej.

Przy ocenie roszczenia o zwrot udzielonej pomocy zastosowanie znajdzie zapewne ogólny, dziesięcioletni termin przedawnienia. Czyli – UP może zadać zwrotu przez 10 lat (chyba że co innego wynika z umowy).

Ponieważ nie znam zasad udzielenia dofinansowania ani treści umowy, nie jestem w stanie wskazać, od kiedy liczyłby się ów termin 10 lat. Teoretycznie od dnia, w którym małżonka powinna dokonać zwrotu w wyniku kontroli. A ten po kontroli może być ustalony decyzją UP.