Zwrot pieniędzy przez sklep internetowy za niedostarczony towar

• Autor: Anna Sufin

Sprawa dotyczy zwrotu pieniędzy przez sklep internetowy za niedostarczony towar. Zamówiłam w sklepie internetowym ekskluzywny barek. Zapłaciłam przelewem całą kwotę. Gdy po dwóch dniach nie otrzymałam potwierdzenia zakupu, zadzwoniłam do sklepu i okazało się, że barku już nie ma. Poinformowano mnie, że pieniądze zwrócą na konto. Mebel zamówiłam 2 tygodnie temu i jak dotąd zwrotu pieniędzy nie otrzymałam. Dzwoniłam ponownie już dwa razy. Przelew na moje konto miał być ostatecznie wykonany 2 dni temu i dalej nic. Nie wiem, co mam teraz zrobić, by odzyskać pieniądze. Proszę o wskazówki!

Zwrot pieniędzy przez sklep internetowy za niedostarczony towar

Fot. Fotolia

Zwrot wpłaconych pieniędzy za niedostarczenie zamówionego towaru

Oczywiście może Pani dochodzić zwrotu zapłaconej kwoty (a mogłaby Pani także dochodzić odszkodowania, gdyby poniosła szkodę przez to, że zamówienie nie zostało zrealizowane, art. 471 Kodeksu cywilnego) – druga strona nie zrealizowała bowiem świadczenia ekwiwalentnego, ponadto można stwierdzić, że za Pani zgodą strony rozwiązały umowę, a wpłacona kwota stała się tym samym nienależna (por. art. 410 K.c.). W przypadku gdyby druga strona nie zwróciła wpłaconych pieniędzy, mogłaby Pani z powodzeniem dochodzić zapłaty na drodze sądowej.

Wezwanie sprzedawcy do zwrotu wpłaconej kwoty

Aktualnie, aby nie angażować środków i czasu, należy spróbować załatwić sprawę polubownie. Ustnie już wezwała Pani drugą stronę do zwrotu kwoty, ustalono termin tego zwrotu, który jednak nie nastąpił. Aby sformalizować żądanie, powinna Pani wysłać teraz pismo do drugiej strony zatytułowane „wezwanie do zapłaty”, w którym wskaże Pani, że w związku z niezrealizowaniem złożonego zamówienia i brakiem możliwości zadośćuczynienia Pani zamówieniu, a także mimo poprzedniego wezwania i dalszego braku zwrotu zapłaty, wzywa Pani drugą stronę ostatecznie do zapłaty kwoty (…) w terminie (…) dni od doręczenia niniejszego wezwania na rachunek bankowy (…). W przypadku braku wpływu powyższej kwoty, wystąpi Pani na drogę postępowania sądowego, co narazi drugą stronę na dodatkowe koszty, w tym koszty zastępstwa procesowego i koszty egzekucji.

Pozew o zwrot przywłaszczonych pieniędzy przez sklep internetowy

Gdyby w tym terminie kwota nadal nie została wpłacona, proponuję rozważenie drogi sądowej. Warto w tym celu dowiedzieć się, czy firma jest wypłacalna i mogłaby Pani z niej ściągnąć należność – w przeciwnym razie postępowanie spowodowałoby tylko jeszcze większe koszty. Gdyby jednak firma nie była wypłacalna, a sprzedawała rzeczy, których nie ma, trzeba by rozważać jej postępowanie w kategoriach oszustwa (art. 286 K.k.) i zgłosić takie postępowanie na policję, tj. złożyć zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.