Zwolnienie sprzed lat a liczenie stażu pracy

Staż pracy pracownika liczy mu się od 1971. W 1989 został dyscyplinarnie zwolniony z pracy (art. 52 Kodeksu pracy). Przeszedł na rentę. Na rencie przebywał do 2002 r., kiedy to zatrudnił się w administracji samorządowej. Od tamtej pory nieprzerwanie pracuje w administracji samorządowej. W jaki sposób powinien być wyliczany staż pracy brany pod uwagę do przyznawania nagród jubileuszowych, czy ma na to wpływ zwolnienie dyscyplinarne w przeszłości, a jeśli tak, to jaki? Kiedy powinien otrzymać nagrody jubileuszowe?

Prawo do nagrody jubileuszowej

Prawo do nagrody jubileuszowej przyznaje pracownikom samorządowym art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych.

Warunki, w jakich do okresu pracy w jednostkach samorządu terytorialnego wlicza się okresy zatrudnienia w innych zakładach pracy, zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 146, poz. 1222).

Pomimo wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. wymienionej powyżej ustawy o pracownikach samorządowych., rozporządzenie zachowuje po tym dniu moc obowiązującą.

Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej, o której mowa w ustawie, wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia

Żaden przepis nie upoważnia do wyłączenia okresu zatrudnienia z powodu wypowiedzenia umowy z winy pracownika.