Zniszczenie książki z biblioteki

W szkole uczniowie mogą wypożyczyć z biblioteki podręczniki na cały rok szkolny. Zdarza się, że uczniowie po porzuceniu szkoły oddają do biblioteki zniszczone książki. Bywały też przypadki, że w ogóle książki nie wracały do biblioteki. Jak zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami i jak wyegzekwować ewentualne kary pieniężne?

Zniszczenie książki z biblioteki

Czy biblioteka ma prawo pobierać opłaty za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie książki?

W ustawie z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 642) jedynie art. 14 mówi na temat, który Panią interesuje:

„Art. 14. 1. Usługi bibliotek, których organizatorami są podmioty określone w art. 8 ust. 2, są ogólnie dostępne i bezpłatne, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Opłaty mogą być pobierane:

1) za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne;

2) za wypożyczenia materiałów audiowizualnych;

3) w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne;

4) za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych;

5) za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych.

3. Wysokość opłat, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, nie może przekraczać kosztów wykonania usługi.

4. Zasady i warunki korzystania z biblioteki określa regulamin nadany przez jej dyrektora (kierownika)”.

Zatem na podstawie ustawy biblioteka ma prawo pobierać opłaty za uszkodzenie, zniszczenie albo niezwrócenie książek w terminie lub w ogóle.

Pobieranie kar za zniszczenie lub niezwrócenie książek do biblioteki

Natomiast sposób, wysokość pobieranych kar i inne szczegółowe w tym względzie zapisy biblioteka może określić w regulaminie.

Innych możliwości zabezpieczeń nie ma. Można jedynie, aby to wzmocnić, przy zapisywaniu danej osoby do biblioteki wziąć oświadczenie, że zapoznała się z regulaminem, a w szczególności z zapisami dotyczącymi odpowiedzialności za niezwrócenie w terminie lub uszkodzenie, zniszczenie książek.

Jeżeli już taka sytuacja zaistnieje, pozostaje wezwanie, upomnienie lub telefon do danej osoby. W kolejnym wezwaniu można ewentualnie zawrzeć klauzulę, iż w przypadku braku zwrotu książki lub braku zapłaty kary biblioteka skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego, co spowoduje powstanie dodatkowych kosztów postępowania sądowego.

Jeśli w dalszym ciągu osoba nie zareaguje, biblioteka może wnieść do sądu pozew o zapłatę.

Taki pozew ze względu na wysokość dochodzonej kwoty (myślę, że zawsze będzie poniżej 10 000 zł) można wnieść na formularzu (dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości) i sprawa rozpatrywana będzie w postępowaniu uproszczonym.

W załączeniu artykuł o dłużnikach bibliotecznych – jak widać, biblioteki borykają się z tym problemem.