.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zmiana miejsca zamieszkania a rozwiązanie umowy na usługę

Mam problem ze zmianą lokalizacji usługi, to znaczy przesyłania sygnału TV przez dostawcę. Musieliśmy zmienić adres zamieszkania i zgłosiliśmy to do operatora z prośbą o przeniesienie usługi pod nowy adres. Niestety odpowiedziano nam, że nie mają możliwości technicznych, aby tego dokonać i zaproponowano nam, abyśmy rozwiązali z nimi umowę, a oni naliczą nam karę umowną. My uważamy, że jeżeli oni nie mogą przenieść tej usługi, to oni nie wywiązują się z umowy i powinni odstąpić od niej bez żadnej kary umownej dla nas. Dosyłamy naszą umowę i regulamin. Jaka jest Państwa opinia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przeniesienie usługi telekomunikacyjnej pod inny adres

Sporna kwestia została uregulowana w umowie i regulaminie świadczenia usług. Paragraf 18 regulaminu określa, że „dostawca usług zobowiązuje się dostarczać do zainstalowanego w lokalu zakończenia sieci sygnały programów w jakości zgodnej z właściwymi normami technicznymi”.

 

Z kolei umowa określa adres zakończenia sieci. I tylko na to zakończenie sieci dostawca zobowiązał się dostarczać sygnał.

 

Co więcej, w paragrafie 3 regulaminu określa się, że dostawca oferuje usługi podmiotom zamierzającym z nich korzystać na terenach, na których posiada sieć umożliwiającą świadczenie usług.

 

Niestety, ale nie można zmusić operatora do dostarczania telewizji kablowej tam, gdzie nie ma kabli. I nie jest to wina operatora, że nie będzie mógł świadczyć usługi pod innym adresem, gdzie nie ma zasięgu i okablowania, a także warunków technicznych.

 

Umowa została zawarta na określone zakończenie sieci i dopiero gdyby dostawca nie wywiąże się z zobowiązania dostarczania sygnału zgodnie z treścią umowy i regulaminu – w miejscu zakończenia sieci – można mówić o niewykonaniu umowy przez dostawcę i możliwości jej zerwania.

 

Niestety w żadnym punkcie ani umowy, ani regulaminu dostawca nie zobowiązuje się do świadczenia usługi w każdorazowym miejscu zamieszkania odbiorcy, umożliwiając przeniesienie usługi w miejsca wyposażone w odpowiednie zaplecze i warunki techniczne.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zasada swobody umów

Zasada swobody umów należy do fundamentalnych zasad prawa zobowiązań. Przed nowelizacją Kodeksu cywilnego dokonaną ustawą z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz. U. Nr 55, poz. 321) zasada swobody umów wyprowadzana była w drodze argumentu a contrario z przepisów art. 58 i innych Kodeksu cywilnego. Niekiedy podnoszono (Z. Radwański), że zasadę tę wyprowadzić można w szczególności z art. 56 K.c. po pewnej rekonstrukcji tego artykułu. Mianowicie można przyjąć (w myśl art. 56 K.c.), że każda czynność prawna wywołuje skutki w niej wyrażone, a także wynikające z ustawy, zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów. Natomiast z art. 58 K.c. wynika, że nieważna jest czynność prawna sprzeczna z ustawą lub dokonana in fraudem legis oraz sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

Niestety obawiam się, że ze względu na zapisy umowne i regulaminowe może Pani liczyć tylko na uznaniowe odstąpienie od naliczania kary umownej przez dostawcę telewizji.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesjąplanowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu